Главная страница
Навигация по странице:

  • Ўзбек тили Узоқ муддатли режа бўлими

  • Куни: Синф: 7

  • Сўз сеҳри Таълимий мақсадлар

  • Инсоний қадриятларни сингдириш

  • Фикрлаш қобилиятининг даражалари Билиш, тушуниш, қўллаш Дарснинг бориши

  • Дарс босқичлари Ўқитувчининг иш-ҳаракати Ўқувчининг иш-ҳаракати

  • Дарснинг асосий қисми 30-35 дақиқа 10дақиқа Янги мавзу: Сўз сеҳри

  • Дескрипторлар

  • Жами: 10 балл Баҳолаш

  • Дарс бўйича ўқитувчи рефлексияси

  • 7-синф Ўзбек тили 11-дарс Сўз сеҳри БЖБ. Мактаб Фан


    Скачать 74.21 Kb.
    НазваниеМактаб Фан
    Дата30.01.2023
    Размер74.21 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла7-синф Ўзбек тили 11-дарс Сўз сеҳри БЖБ.docx
    ТипДокументы
    #911868

    Мактаб:




    Фан:

    Ўзбек тили

    Узоқ муддатли режа бўлими :

    МЕҲР-ОҚИБАТ ВА ДЎСТЛИК

    Ўқитувчи исми-шарифи:




    Куни:




    Синф: 7

    Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

    Дарс мавзуси

    Сўз сеҳри

    Таълимий мақсадлар

    7.1.6.1 Тингланган матнларнинг бадиий хусусиятларини изоҳлаб, унга баҳо беради ва таянч далиллар билан исботлаш;

    7.3.2.1 Шахсини ўзгартирган ҳолда тасвирий матн, мунозара-матн, таърифий матнларнинг мазмунини (атрофлича тўлиқ, қисқача, танлаб олинган матнлар асосида) баён этиш;

    Дарс мақсадлари

    - тингланган матнларнинг бадиий хусусиятларини изоҳлаб, унга баҳо бериш ва таянч далиллар билан исботлаш;

    - шахсини ўзгартирган ҳолда тасвирий матн, мунозара-матн, таърифий матнларнинг мазмунини (атрофлича тўлиқ, қисқача, танлаб олинган матнлар асосида) баён этиш;

    Инсоний қадриятларни

    сингдириш

    Табиат неъматларига яхши муносабатда бўлиш, тежамкорликка ўргатиш урф-одатларга ҳурмат руҳида тарбиялаш.

    Фикрлаш қобилиятининг даражалари

    Билиш, тушуниш, қўллаш

    Дарснинг бориши

    Дарс босқичлари

    Ўқитувчининг иш-ҳаракати

    Ўқувчининг иш-ҳаракати


    Баҳолаш


    Ресурслар

    Дарснинг кириш қисми

    5-7 дақиқа

    Саломлашади ва яхши кайфият тилаб дарсни бошлайди. Ўтилган дарсни саволлар орқали мустаҳкамлайди ва уйга вазифани текширади.янги мавзу учун тайёрланган видеолавҳа ва слайдларни намойиш қилади.

    Нон тайёрланиш жараёни ҳақида видеолавҳалар кўрсатади

    1.Ун маҳсулотидан тайёрланадиган қандай ноз- неъматларни биласиз?

    2.Ноннинг дастурхонимизга етиб келишида кимлар меҳнат қилади?

    Саволларга жавоблар тингланади ва янги дарснинг мақсадлари билан таништиради.

    Яхши кайфият ҳосил қилиш учун “Оқ тилак” машқини бажаришларини тушунтиради ва турли ранглардаги шарларни тарқатади

    Қатнашувчилар ўзларига ёққан шарни танлаб олиб, уни ёриб, шар ичидаги тилакни ўқиши керак..

    Ўқувчилар саломлашади ва ўзаро бир-бирига яхши кайфият тилайди. Ўтилган мавзу юзасидан берилган саволларга жавоб бериш орқали мустаҳкамлайди ва уйга вазифани топширади.янги мавзу учун тайёрланган видеолавҳа ва слайдларни томоша қилади.

    Нон тайёрланиш жараёни ҳақида видеолавҳалар томоша қилаади

    Саволларга жавоб беради ва янги дарснинг мақсадлари билан танишади.

    “Оқ тилак” машқини бажаришади..

    Ичига турли мавзуда тилаклар ёзилган қизил,сариқ,кўк шарлардан ўзларига ёққан шарни танлаб олиб, уни ёради. Шар ичидаги тилакни ўқийди. Шарнинг тусларига кўра гуруҳларга бирикади.

    Қолиплаштирувчи баҳолаш

    Ўзаро бир-бирини баҳолаш

    Ўз-ўзини баҳолаш

    Ўқитувчи баҳоси

    “Уч қарсак” усули


    Ўзбек тили

    7-синф

    А4 қоғози

    Ватман

    Ҳар хил рангдаги маркерлар



    Дарснинг асосий қисми

    30-35 дақиқа

    10дақиқа


    Янги мавзу: Сўз сеҳри

    Матнолди топшириқлар:

    1.Сўз деганда нимани тасаввур қиласиз?

    2.”Яхши – сўз жон озиғи, ёмон сўз – боши қозиғи” деганда нимани англадингиз?

    Ўқитувчи сўз қадри ҳақида матн ўқийди ва гаплардаги боғловчиларни топишларини топширади.

    Дарслик билан ишлаш:

    Дарсликдан 51-машқдаги берилган матнни диққат билан ўқинг. Матн қайси жанрда ёзилганини изоҳланг.

    Қуйидаги топшириқларни бажаринг

    Топшириқлар:

    1.Матнни ўқинг ва боғловчиларни топинг.

    2.Боғловчиларнинг гапдаги вазифасини тушунтиринг.

    3.Матнни қисмларга бўлинг, ҳар бирининг мазмунига мос сарлавҳа қўйинг.

    Мустақил ишлаш

    1.”Яхши сўз – жон озиғи....”, “Ширинкалом онамнинг ўгитлари”, “Яхши топиб гапирар – ёмон...” мавзуларининг бирини танлаб, ўзингиз ҳаётий мисоллар, интернет манбалари асосида ижодий иш – реферат тайёрланг ва тақдимот ўтказинг.

    2.Энг яхши иш маҳаллий матбуотда эълон қилинади.



    Ўқувчилар машқ дафтарларига янги мавзуни ёзади ва матнолди топшириқларни бажаради.
    Матнни ўқийди ва боғловчиларни топади. Гаплардаги боғловчиларни аниқлайди ва гапдаги вазифасини тушунтиради.
    Дарсликдан боғловчилар ҳақидаги назарий маълумотларни ўқийди ва машқларда, гапларда қўлланишини билиб олади:

    Боғловчилар гап бўлаклари ёки қўшма гап қисмларини боғлаш учун хизмат қиладиган ёрдамчи сўзлардир. Боғловчилар якка ҳолда ҳам, бошқа сўзларга қўшилган ҳолда ҳам бирор гап бўлаги бўлиб келмайди.

    51-машқ. Берилган гаплардаги ёрдамчи сўзларни топиб, уларнинг турларини аниқлайди.

    1.Матндаги боғловчиларни топади

    2.Боғловчиларнинг маъно турларини аниқлайди ва шарҳлайди

    Мустақил ишлашади

    ”Яхши сўз – жон озиғи....”, “Ширинкалом онамнинг ўгитлари”, “Яхши топиб гапирар – ёмон...” мавзуларининг бирини танлаб, ўзи ҳаётий мисоллар, интернет манбалари асосида ижодий иш – реферат тайёрлайди ва тақдимот ўтказади.

    Дескрипторлар

    - матнни диққат билан тинглайди;

    - матннинг бадиий хусусиятини изоҳлаб, унга баҳо беради;

    -таянч далиллар билан исботлайди;

    -гаплардаги боғловчиларни аниқлайди ва вазифасини тушунтиради;

    -сўзнинг қадрини таърифлайди ва тақдимот тайёрлайди;

    -тақдимотларни гуруҳларга юборади;

    - фикрини далиллар орқали асослайди;

    -боғловчилар ва кўмакчилар орасидаги ўхшаш ва фарқли томонларини аниқлайди.

    - матнни қисмларга бўлаб, ҳар бирининг мазмунига мос сарлавҳа қўяди.

    Жами: 10 балл

    Баҳолаш

    Дарс давомида берилган ҳар бир топшириқ учун баҳолаш мезонлари ва дескрипторлар тайёрланади. Унинг ёрдамида топшириқларни бажаришда дарс охирида қолиплаштирувчи баҳолаш амалга оширилади.



    Дарс якуни

    8-10 дақиқа


    Уйга вазифа: Матндаги калит сўзларни аниқлаб, улар иштирокида эссе ёзинг.

    Рефлексия Жадвалли: белгилари бор жадвал тахтада берилади


    Дарс мақсадлари

    +

    (барчаси тушунарли)



    (ҳеч нарса тушунмадим)


    ?

    (қизиқарли, батафсил ўргангим келади)














    Ўқувчилар ўзларининг ва синфдошларининг ишларини маълум бир мезонлар бўйича баҳолай олиши мумкин. Стикерга тилак ёзиш орқали гуруҳлар бир-бирларини изоҳлайдилар

    7-синф

    Ўзбек тили

    64-бет

    Дарс бўйича ўқитувчи рефлексияси

    Дарс мақсадларини тўғри белгилай олдимми?

    Камчиликлар нимада кўринди?

    Мақсадга тўла эришиш учун нима тўсқинлик қилди?

    Дарснинг босқичларида вақт тўғри сарфландими?

    Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун?

    Дарсрнинг янада яхшироқ самара бериши учун келгуси дарс режасига қандай ўзгаришлар киритишим керак?





    Текширди:


    написать администратору сайта