|
Ауыл күзі.ҚМЖ 3 сынып. Ауыл күзі. Малімні атыжні Нагима Рашидовна Кабиева
Бөлім:
| Уақыт
| Мұғалімнің аты-жөні
| Нагима Рашидовна Кабиева
| Күні:
| 15.11.2021 ж.
| Сынып: 3
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Ауыл күзі
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 3.2.4.1 – өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекше- ліктерін анықтау.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар: шығарманың жанрлық ерекшелігін анықтай алады.
Көптеген оқушылар:өлеңдегі негізгі ойды және басты сипаттарын біледі.
Кейбір оқушылар: көркем сөздерді өлең құрастыруда қолдана алады.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
10 мин
| Психолгиялық ахуал орнату. «Қошеметтер бұрқасыны».
Өткен сабаққа шолу:
- «Күз» өлең шумақтары.
Оқу материалын жариялау «Еркін микрофон » әдісі арқылы жүреді:
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Күздің нешінші айы?
-Ауа райы қандай?
-Күз мезгілі саған несімен ұнайды? Қалай ойлайсыңдар сабақтың тақырыбы қандай, не істейміз сабақта?
- Ендеше бүгінгі сабақта да күз туралы туынды оқып, ауыл күзінің қандай болатынын білетін боламыз.
Бүгінгі сабақта:
Өлеңнің басты сипаттарын білесің және көркем сөздерді қолданасың.
| Әр оқушы кіш-кентай қағаздың бөлігіне 1 жылы сөз жазады. Жазып болған соң, барлы-ғы ортаға шығып қағаздарды жоға-рыға лақтырады, кез келген қағазды ұстап алып, ішінде жазылған жылы сөзді дауыстап оқиды.
Балалар өздері құ-растырған өлең шумақтарын оқып береді. Тақырыпты ашады.
Тақырыпқа қатысты сұрақтарға жауап береді.
|
|
| Сабақтың ортасы
15 мин
2 мин 15 мин
| (Ұ) 1- тапсырма.
А) Анықтамамен жұмыс:
Ә) Т.Жароковтың «Ауыл күзі» өлеңін тыңда. Өлең ырғағына мән бер. Мәнерлеп оқуға жаттық.
Б) Анықтамамен жұмыс:
В) Автор туралы әңгіме.
Тайыр Жароков (1908–1965) қазіргі
Автор 1908 жылы Батыс Қазақстандағы Жәнібек ауданының Жетібай ауылында қарапайым шаруа отбасында дүниеге келген. 1920 жылы ата-анасы қазақ – орыс бастауыш мектебіне оқуға берген. Мектепте 3 жылдай оқыды, кейін Орынбордағы Қазақ халық ағарту институтында оқыды. Ұлы Отан соғысына қатысқан. Балаларға арналған
«Күн тіл қатты», «Теңіз баласы» және
т.б. жыр жинақтары бар. Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады
(Т) 1- тапсырма «Ойлан, жұптас, алқыла» әдісімен жүреді.
Өлеңнен көркемсөзді теріп жаз. Эпитет немесе теңеу екенін анықта.
Сергіту сәті: «Көңілді бидай» әні.
2-тапсырма: Кестені толтыр.
3-тапсырма: Берілген сызбаға сай «Күз» тақырыбына өлең құрастырып көріңдер. 1деңгей
Сен осы суреттерер бойынша қандай сурет салар едің? Ашық түсті бояулар қай суретке сәйкес келеді деп ойлайсың? Күңгірт түсті ше? Неліктен? 2 деңгей 4-тапсырма: Екі суретті салыстыр. Ұқсастығы неде? Айырмашылығы ше?
3 деңгей
5. Мазаика құрастыр Ә) «Жұмбақ жеміс» ойыны.
Бір бала жұмбақтап жемістің сипатын айтады. Қалғандары оның
атауын табуы тиіс.
| Дескриптор:_-_Мазаика_құрастырады_-1балл-_Құрастырған_суретті_әңгімелейдіДескриптор'>Дескриптор:_-_Мақал-мәтелдерге_сәйкес_келетін_өлең_жолдарын_табады-3_балл.Дескриптор:_-Өлең_жолдарын_құрастырады-4балл.Дескриптор'>Дескриптор:- - - - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл. Қарасөз бен өлеңді ажыратады-1балл.
-Автор туралы әңгімелейді-1балл.
Дескриптор:
- Өлеңнен көркемсөзді теріп жазады – 1 балл.
- Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды-1балл. Билеп сергиді
Дескриптор: - Мақал-мәтелдерге сәйкес келетін өлең жолдарын табады-
3 балл.
Дескриптор:
-Өлең жолдарын құрастырады-4балл.
Дескриптор:
- Суреттер бойынша қандай сурет салатынын әңгімелейді-1балл. - Екі суретті салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын айтады-1балл.
Дескриптор:
- Мазаика құрастырады -1балл
- Құрастырған суретті әңгімелейді
Дескриптор: - Жұмбақ жемісті сипатттап, жауабын табады-1балл.
| Қолдау
\
«Шапалақ бұрқасыны»\
Мадақтау
Бағдаршам
| Оқулық
Оқулық,
дәптер
| Сабақтың соңы
3 мин
| Кері байланыс: «Еркін микрофон» әдісі бойынша өтеді.
Оқушылардың жауабын талдап, ҚБ қояды.
Оқу тапсырмасы: өлеңді жаттау.
| Сабаққа кері байланыс жасайды.
| ҚБ қойылады.
|
|
Қарасөз мәтіндегі көркем ой _______________ арқылы да беріледі. Бүгінгі өткен өлеңнің тақырыбы _______________________ деп аталады. __________________ де бейнелі сөзге жатады. Тайыр Жароков ____________ Қазақстандағы __________________ ауданының _________________ ауылында қарапайым шаруа отбасында дүниеге келген. Мақалдың жалғасын тап. Көктемде түскен бір дән,
Күзде __________________ болады.
Қарасөз мәтіндегі көркем ой _______________ арқылы да беріледі. Бүгінгі өткен өлеңнің тақырыбы _______________________ деп аталады. __________________ де бейнелі сөзге жатады. Тайыр Жароков ____________ Қазақстандағы __________________ ауданының _________________ ауылында қарапайым шаруа отбасында дүниеге келген. Мақалдың жалғасын тап. Көктемде түскен бір дән,
Күзде __________________ болады.
Дескриптор:
- Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл.
- Қарасөз бен өлеңді ажыратады-1балл.
-Автор туралы әңгімелейді - 1балл
Дескриптор:
- Өлеңнен көркемсөзді теріп жазады – 1 балл.
- Эпитет немесе теңеу екенін анықтайды-1балл.
Дескриптор:
- Мақал-мәтелдерге сәйкес келетін өлең жолдарын табады - 3 балл. Дескриптор:
- Мақал-мәтелдерге сәйкес келетін өлең жолдарын табады-
3 балл.
Дескриптор:
-Өлең жолдарын құрастырады-4балл.
Дескриптор:
- Суреттер бойынша қандай сурет салатынын әңгімелейді-1балл.
Дескриптор: - Екі суретті салыстырып, ұқсастығы мен айырмашылығын айтады-1балл.
Дескриптор:
- Мазаика құрастырады -1балл
- Құрастырған суретті әңгімелейді Дескриптор:
- Жұмбақ жемісті сипатттап, жауабын табады-1балл.
|
|
|