|
10-сынып қазақ әдебиеті. Малімні атыжні Пні
Қазақ әдебиеті
10-сынып
Тексерілді
Мұғалімнің аты-жөні:
|
| Пәні:
| Қазақ әдебиеті
| Сыныбы:
| 10
| Мерзімі:
|
| Бөлім тақырыбы:
| Қазақтың Қанышы
| Сабақтың тақырыбы:
| М.Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің сюжеттік-композициясы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
| 10.1.5.1 ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
10.2.1.1 әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
| Сабақ мақсаттары:
| Барлығы:
| Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды.
| Басым бөлігі:
| Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады, дәлелдейді; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды, мәтіннен мысалдар келтіреді.
| Кейбірі:
| Ұлттық құндылықтарды контекстермен байланыстырады, дәлелдейді; әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдайды, өмірлік мысалдар келтіреді.
| Тілдік мақсаттар:
| Оқушылар орындай алады:
| Құндылықтарды анықтайды, әдеби шығарманың композиясын талдайды.
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
| Контекстер, шығарманың композициясы, композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау.
| Диолог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
| Қазақстан геологиясы, ғылым жолы, өндірістік коллизия...
| Талқылауға арналған сұрақтар:
| Неліктен шығарма роман-эссе деп аталған?
| Не себепті ... деп ойлайсыз?
| ғалымның аты не себепті бірнеше елмен байланысты?
| Құндылықтарға баулу:
| Қазақ ұлттық құндылықтарының маңызы
| Пәнаралық байланыс:
| Қазақ тілінің әдеби нормасы, Қазақстан тарихы : ХХ ғасырдағы өндіріс
| Ресурстар:
| Кестелер, үлестірмелі материалдар
| Алдыңғы білім:
| М. Сәрсеке «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі композициялық құрылымы туралы білімдерін сәйкестендіру кестесі арқылы бекітемін
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
7 мин.
| І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Топқа бөлу
| Оқушылар Бақытжан Тобаяқовтың «Ұлылыққа іңкәрлік» атты Қаныш Сәтбаевқа арнау өлеңінің шумақтары арқылы топқа бөлінеді
|
|
| Жаңа сабаққа кіріспе
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында берілген кестені толтырады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
| Сәйкестендіру кестесін толтыра отырып, өткен сабақты еске түсіріп, жаңа сабақтың тақырыбын ашады.
Дескриптор:
сюжеттік мысалдарды шығарманың композициялық құрылымының бөлімдерімен сәйкестендіреді
| Қ алыптастырушы бағалау: «Смайликтер» арқылы бағаланады. Әрбір дұрыс бағанға смайликтер жапсырамын
|
| Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.
| Медеу Сәрсекенің «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінен берілген үзіндідегі кейіпкерлер бейнесі арқылы дәріптелетін құндылықты анықтап, қазіргі өмірмен байланыстыруға тапсырма беріледі..
| Дескрипторы:
кейіпкерлердің бір-біріне жасаған қарым-қатынасы арқылы дәріптелген құндылықтарды анықтайды;
кейіпкердің халық мұрасына құштарлығы тұрғысынан дәріптелген құндылықтарды анықтайды;
кейіпкердің өмірлік мақсат-мұратынан дәріптелген құндылықтарды анықтайды;
құндылықтардың қазіргі өмірдегі маңыздылығын түсіндіреді;
| Дескриптор арқылы бағаланады. Жасаған қадамдарына қарай өзара бағалау жүргізеді.
| Жұмыс дәптерлері.
| Топтық жұмыс
| Топтық жұмыс
«Уақыт шеңбері» әдісімен оқиғаның қай уақытта және қай жерде орын алғандығы жайлы талдап жазауға тапсырма беріледі.
| Дескрипторы:
сюжетті уақыт тұрғысынан талдайды;
сюжетті кеңістік тұрғысынан талдайды.
| Топ оқушылары өзара бағалау жүргізеді.
| Жұмыс дәптерлері
|
|
|
|
|
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
| Кері байланыс: «Чемодан.Еттартқыш.Себет» әдісімен ілім деңгейлерін көрсетеді.
Чемодан – алда қажет болар барлық алғаны.
Еттартқыш – әлі де ой елегінен өткізетін дүниелері.
Себет – қажетсіз мәліметтер. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.
Үйге тапсырма:
Қ.Сәтбаевтың образына байланысты кестені толтыру:
Шығар
мадан үзінді
| Қаныш бейнесі
| Менің қиялымдағы Қаныш
|
|
|
|
| Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
| Мұғалім оқушыларды -10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|
Тексерілді:
Үлестірмелі материалдар Сәйкестендіру кестесі
Шығарама сюжетінен мысал
| Сәйкестендіру сызығы
| Композициялық құрылысының бөлімдері
| Кен орнындағы тартыс
|
| Шиеленісуі
| «Ағаш үйдегі мектепте» оқуы
| Шешімі
| Жұмаш молда алдындағы оқуы
| Шарықтау шегі
| Қазақ ғылым академиясын құруы
| Сюжеттің басталуы
| Студенттік ізденіс
| Сюжеттің байланысы
|
Кестемен жұмыс
№
| Шығармадан үзінді
| Дәріптелетін құндылық
| Құндылықтың қазіргі өмірдегі маңызы
| 1
| Төңіректегі жұрт бұл ұяны «ағаш үйдегі мектеп» атандырған. Қаныш болса, 1909-1911 жылдарда оған қатынаған балалардың ең құртақандайы. Сірә, содан да шығар, ересек шәкірттер оны ерекше жақсы көреді... Әрине, ол жалғыз жүрмейді. Өз ауылының ересек балаларымен бірге келеді, көбіне Бапай, Жұмағұл, Нұрлан сықылды күтушілері әкеп салып, қайтарында да ат, шаналарын сайлап, күтіп тұрады.
|
|
| 2
| «Қаныш Сәтбаев – жас қазақ инженері, Томск технология институтында білім алған, –депті Александр Викторович соңғы жинағының 267-түсінігінде. – Баянауыл әндерін ол көп біледі және келістіре орындайды. Мына жинақ үшін ол көптеген әндер мен әуендерді айтумен бірге, солар туралы өте құнды деректер қосып, әмбе әндер мәтінін орыс тіліне мұқият аударып та берді...»
|
|
| 3
| Зерттеу үшін. Білу үшін. Көру үшін. Туған жерінің кен тасын ғана емес, соның ой-қырына түскен әрбір із, таңбаны, бір кезде болып өткен ескілі-жаңалы тарихты, мәнді оқиғаны жақсы біліп, халық жадында ұстау үшін. Ғылым керегіне, ел кәдесіне жарату үшін. Соны жас ұрпақ, кейінгі толқын көкейіне сеуіп, биік мұраттарға, ілгері мәдениетке жетелеу үшін... оның жаратылысы сол – іздену, әрқашанда іздену!...
|
|
| Топтық жұмыс
Уақыт тұрғысынан
| Шығарама сюжетінен мысал
| Кеңістік тұрғысынан
|
| Кен орнындағы тартыс
|
|
| «Ағаш үйдегі мектепте» оқуы
|
|
| Жұмаш молда алдындағы оқуы
|
|
| Қазақ ғылым академиясын құруы
|
|
| Студенттік ізденіс
|
| |
|
|