Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
| 10б сынып, ЖМБ
|
Күні:
| 14.10.
|
Тарау немесе бөлім атауы:
| 10.1С Кері тригонометриялық функциялар
|
Сабақтың тақырыбы:
| Арксинус, арккосинус, арктангенс және арккотангенс .
|
Оқу мақсаты:
| 10.2.3.3 - арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
|
Бағалау критериі:
| Функциялардың графиктерін түрлендіріп салуды үйренеді;
Қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады;
Функция графиктерін сауатты салуды меңгереді
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату
| Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.
| Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы
|
Уақыты
| Кезең
дері
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
5 минут
| Ұйымдас тыру
| Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Арксинус, арккосинус, арктангенс және арккотангенс тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын білу және олардың мәндерін таба білу;
Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру.
| Амандасады. Үй тапсырмасын айтады.
|
|
Оқулық
|
15 мин
| Негізгі бөлім
| Оқушыларды сабақты меңгеруге қажетті материалдарды қайталауға :
тригонометриялық шеңбер; тригонометриялық функциялардың 0 ,30 ,45 ,60 ,90 -ғы мәндері; тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиыны.
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру, күтілетін нәтижені айқындау. Оқушыларға келесі тапсырмаларды ұсыну арқылы проблемалық ахуал туғызу:
Берілгені:а) ; б) ; в) ; г) .
Кері тригонометриялық функциялар (аркфункциялар; лат. arc — доға) — тригонометриялық функцияларға кері функциялар.
Керi тригонометриялық функцияларға алты функция жатады (әр тригонометриялық функцияларға сәйкес)
арксинус (белгіленуі: )
арккосинус (белгіленуі: )
арктангенс (белгіленуі: )
арккотангенс (белгіленуі:
арксеканс (белгіленуі: )
арккосеканс (белгіленуі: )
Арксинус у= sin x функциясына кері функцияны у= деп белгілеп , «арксинус х» деп оқиды. y = sinx функциясы кесіндісінде анықталған, бірсарынды өспелі және -1 –ден 1-ге дейінгі мәндерді қабылдайды. Демек , кесіндісінде y = sinx функциясына кері функция бар. у аrcsin х деп белгіленеді.
Арксинус - синуске кepi функция.
Арккосинус y=cos x функциясына кері функцияны y= деп белгілеп, «арккосинус х» деп оқиды.
y=cosx функциясы кесіндісінде анықталған, бірсарынды кемімелі және -1 –ден 1-ге дейінгі мәндерді қабылдайды. Демек , кесіндісінде y = cosx функциясына кері функция бар. у аrccos х деп белгіленеді.
Арккосинус - косинуске кepi функция.
Қасиеттері:
1) D ( arccos x) = (анықталу облысы),
2) E( arccos x) = (мәндер облысы).
3) Функция жұп та, тақ та емес
4) Функция кесіндісінде бірсарынды кемімелі болып табылады. Кез келген х үшін cos(arccos x) =x теңдігі орындалады және arccos x Кез келген х үшін arccos x + arccos (-x) = немесе
arccos (-x) =
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Қасиеттері:
1) D ( arcsin x) = (анықталу облысы),
2) E( arcsin x) = (мәндер облысы).
3)Tақ функция , яғни arcsin(-x) = - arcsinx
4) Функция кесіндісінде бірсарынды өспелі болып табылады.
Кез келген х үшін sin(arcsin x) =x теңдігі орындалады және
arcsin x
Мысалдар:
arcsin = ; Өйткені sin = ,
arcsin (- )= - arcsin =- ; Өйткені sin = ,
Мысалдар:
arccos = ; Өйткені cos = , 0
arccos = - arccos = = ; Өйткені cos = , 0 3 2 2
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Слайд
Оқулық
|
20 мин
| Бекіту тапсырма лары
|
Тапсырма. №1. Есептеңіздер
=
Оқулықтан №15.1, №15.2.
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.
Өз бетімен жұмыс.
Тест тапсырмалары.
№1-№5.
|
Дескриптор:
-Берілген тригонометриялық функцияға кері функця жаза алады.
-Кері тригонометриялық өрнектің мәнін таба алады.
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
| Жеке жұмыс
| №15.6
| Тапсырмаларды орындайды.
|
|
|
5 минут
|
| Бүгінгі сабақта:
- арксинус, арккосинус, арктангенс, арккотангенс анықтамаларын біледі және олардың мәндерін таба біледі.
Кері байланыс:
Білдім
| Білемін
| Білгім келеді
|
|
|
| Үйге тапсырма. №15.3.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
|