Мұғалімнің аты-жөні:
| Саманова Жанар Муратовна
|
Пән/Сынып:
| Жаратылыстану
|
Қай аптаның нешінші сабағы
| 1 сабақ
|
Тарау немесе бөлім атауы:
| 5.1А
Ғылым әлемі
|
Сабақтың тақырыбы:
| Ғылымның рөлі
Зерттеу сұрағы
Зерттеуді жоспарлау
|
Оқу мақсаты:
| 5.1.1.1- ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
5.1.2.1- зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
5.1.3.1- зерттеу жоспарын құрастыру
5.1.3.2 - зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
|
Бағалау критериі:
| - ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтай алады
- зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдайды және зерттеу жоспарын құрастыра алады
- зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдай алады
|
Сабақтың кезеңдері
| Мұғалімнің іс әрекеті
| Оқушының іс әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Басы
|
|
|
|
|
Ортасы
| Ұлы ағылшын ғалымы Иссак Ньютон былай деп жазды: “Басқаларды білмеймін, ал мен өзімді су жағалай жүріп, бірде ұлудың қабыршығын, бірде су шайып әбден жұмырланған тасты тапқан баладай сезінемін. Ал ол кезде ақиқаттың алып мұхиты алдымда шетсіз-шексіз, зерттеусіз жатқан еді”.
Осы сөздерді қалай түсіндіресің? Қандай ғалымдарды жаратылыстанушы және энциклопедистер деп атайды ?
Жаратылыстауға жататын ғылым түрлерін ата ?
|
|
Критериалды бағалау:
Жаратылыстану ғалымдарын атайды -1 балл
Негізгі энциклопедистер атап көрсетеді – 2 балл
Критериалды бағалау:
Ғылымның рөлін анықтайды-1
Зерттеу қандай сұрақтарға жауап береді - 2
Критериалды бағалау:
Негізгі ғылымның түрлерін жіктейді -2 балл
|
|
Соңы
|
|
|
|
|
5.1А
Ғылым әлемі
| Мектеп: «№ 44 ЖОББМ» КММ
|
Мұғалімнің аты-жөні: Саманова Жанар Муратовна
|
Сабақ тақырыбы
| Ғылымның рөлі
Зерттеу сұрағы
Зерттеуді жоспарлау
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 5.1.1.1- ғылымның қызметтерін адам іс-әрекетінің түрі ретінде анықтау
5.1.2.1- зерттеу сұрағы мен болжамды тұжырымдау
5.1.3.1- зерттеу жоспарын құрастыру
5.1.3.2 - зерттеу жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін тұжырымдау
|
Сабақ мақсаттары
| Сіздің меңгеретініңіз:
Жаратылыстану ғылымымен айналысқан энциклопедистер кімдер.
зерттеу болжамын ұсыну жолдарын талдайсыз
Сіздің білетініңіз:
Жаратылыстану ғылымдары мен әлемді зерттеудің рөлін анықтаңыз
зерттеу сұрағы негізінде болжамдарды тұжырымдаңыз
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
1-Жаттығу 0-10
| Түсіну
|
|
Ұлы ағылшын ғалымы Иссак Ньютон былай деп жазды: “Басқаларды білмеймін, ал мен өзімді су жағалай жүріп, бірде ұлудың қабыршығын, бірде су шайып әбден жұмырланған тасты тапқан баладай сезінемін. Ал ол кезде ақиқаттың алып мұхиты алдымда шетсіз-шексіз, зерттеусіз жатқан еді”.
Осы сөздерді қалай түсіндіресің?
Критериалды бағалау:
Ғылымның рөлін анықтайды-1 Зерттеу қандай сұрақтарға жауап береді - 2
| Презентация
|
2-Жаттығу 10-14
| Талдау
|
|
Қандай ғалымдарды жаратылыстанушы және энциклопедистер деп атайды ?
Критериалды бағалау:
Жаратылыстану ғалымдарын атайды -1 балл Негізгі энциклопедистер атап көрсетеді – 2 балл
|
|
3-Жаттығу
14-18
| Бағалау
|
|
Жаратылыстауға жататын ғылым түрлерін ата ?
Критериалды бағалау:
Негізгі ғылымның түрлерін жіктейді -2 балл
|
|
Үй тапсырмасы
18-20
| Табиғатты зерттеумен айналысатын ғылымдардың бірі жайында қажетті ақпараттарды жина.
|
|
Соңы
|
|
|