7.3 А бөлім: Қысқаша
көбейту формулалары
| Мектеп: №1 қазақ жалпыға білім беретін орта мектебі
|
Күні: 25.02.2020ж
| Мұғалім: Абдирова Нурила Ерсайынқызы
|
Сабақтың
тақырыбы: № 59
| Екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырымының формулалары. Есептер щығару
|
Сынып:7 «б»
| Сабаққа қатысқандар саны:
| Сабаққа қатыспағандар саны:
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 7.2.1.11 қысқаша көбейту формуласын біледі және қолданады
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушы: формуласын меңгереді;
Басым бөлігі: формуласын пайдалана отырып өрнекті түрлендіреді;
Кейбір оқушылар: күрделі өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту формуласын пайдаланады;
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың құрылымы
| Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер
| Ресурстар
|
Сабақ басы
5мин
| Амандасу. Психологиялық ахуал тудыру. «Асық» техникасы бойынша оқушылар үш топқа бөлінеді.
Үй жұмысын тексеру №34/4 (жұптары) оқушылар бір-бірімен дәптерлерін алмастыру арқылы үй жұмысын тексеріп бір-бірін бағалап «Блоб ағашы» арқылы кері байланыс жасайды
| Дәптермен жұмыс
|
Сабақтың ортасы
20 мин
| Топтық жұмыс
Мына өрнектерді өз бағандарына жаз:
Екі өрнектің кубтарының қосындысы
| Екі өрнектің кубтарының айырымы
|
|
|
Бағалау критерийлері:
-қысқаша көбейту формуларынды біледі;
-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
| Оқулық 7 кл
Таратпа материалдар.
|
| Жұптық жұмыс
Кестені толтыр: Берілген екі өрнек арқылы екі өрнектің қосындысы мен олардың айырымының толымсыз квадратының көбейтіндісін жазып, шыққан көбейтіндіні ықшамдап екі өрнектің кубтарының айырмын жазады. І топ
1 өрнек
| 2 өрнек
| Eкі өрнектің қосындысы мен олардың айырымының толымсыз квадратының көбейтіндісі
| Екі өрнектің кубтарының айырмасын жазу
| Әріп
| 1
| k
| 5
| (k-5)( )
|
| Т
| 2
| 4
|
| (4- )( )
| 64-
| Қ
| 3
| 2
| а
| (2-а)( )
| 8-
| Н
|
ІІ топ
1 өрнек
| 2 өрнек
| Eкі өрнектің қосындысы мен олардың айырымының толымсыз квадратының көбейтіндісі
| Екі өрнектің кубтарының қосындысы жазу
| Әріп
| 4
| 5
|
| (25-5 + )( )
| 125+
| А
| 5
| 1
|
| (1- )( )
| 1+
| З
| 6
| 3
| m
| (3+m)( )
| 27+
| А
|
ІІІ топ
1 өрнек
| 2 өрнек
| Eкі өрнектің қосындысы мен олардың айырымының толымсыз квадратының көбейтіндісі
| Екі өрнектің кубтарының қосындысы жазу
| Әріп
| 7
| 4
|
| (a+2)( )
|
| Қ
| 8
| 1
|
| (1+ )( )
| 1+
| С
| 9
| 8
|
| (64+8 )( )
| 512-
| А
|
№2
| №4
| №5
| №9
| №7
| №8
| №1
| №6
| №3
| Қ
| А
| З
| А
| Қ
| С
| Т
| А
| Н
| Бағалау критерийлері:
-қысқаша көбейту формуларынды біледі;
-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектерді тепе-тең түрлендірулерді біледі.
Кері байланыс:
Екі оқушы бір-бірін смайликтер арқылы бағалап топтар «Қосу, азайту, қызықта» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Оқулықпен жұмыс №34.5, 34.6, 34.7, (тақтары)
«Мадақтау сэндвичі” әдісі арқылы кері байланыс жасайды
| Таратпа материалдар.
өте жақсы
жақсы
Орташа
|
Сабақтың соңы
10 мин
| Жеке жұмыс
Деңгейлік тапсырмаларды үш табақ әдісі арқылы орындайды
Өзіндік жұмыс Өзіндік жұмыс Өзіндік жұмыс
1-топ
Көбейткішке жікте
| 2-топ
Көбейткішке жікте
| 3-топ
Көбейткішке жікте
|
|
=
=
|
3)125-
|
2)27 =
| Бағалау критерийлері:
-қысқаша көбейту формуларынды біледі;
-қысқаша көбейту формулалары арқылы алгебралық өрнектердітепе-тең түрлендірулерді біледі.
Кері байланыс:
Оқушы өзін «Ауа райы» әдісі арқылы бағалап, кері байланыс жасайды.
|
Таратпа материалдар.
|
Соңы
( 5 мин)
| Сабақты қорытындылау:
Екі өрнектің кубтарының қосындысын көбейткішке жіктеу ережесін айт.
Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткішке жіктеу ережесін айт.
Үй жұмысы. №34.5, 34.5, 34.7(жұптары)
Сабақтың соңы: Рефлексия. «Бес саусақ» кері байланысы. Оқушылар өз қолын салады да, әрбір саусақта сәйкес жазуларды орындайды.
Шынашақ (кіші бөбек)– ойлау процессі; мен бүгін қандай ақпарат не тәжірибе алдым? Аты жоқ саусақ– мақсатқа жету; мен бүгін не істедім және не нәрсеге қол жеткіздім? Ортан терек – көңіл-күй жағдайы; менің бүгінгі көңіл-күйім қандай және ол жұмыс барысына қалай әсер етті? Неліктен? Сұқ саусақ (балаң үйрек)– көмек, қызмет көрсету; мен бүгін кімге көмек көрсеттім? Ол қандай нәтиже берді? Бас бармақ – өзін-өзі бағалай, белсенділік таныту; Мен өзімді қалай сезіндім? Неліктен?
| (Алдамұратова Т.А.,. Математика: Жалпы білім беретін мект. 7-сынып/
|