Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі:
2-бөлім. XVIII ғасырдағы Үндістан және Ұлыбритания
| Мектеп: №1 МБК
| Мерзімі: 24.09.19 ж.
| Мұғалімнің аты-жөні: Г.А.Наршиева
| Сынып: 8 а, ә
| Қатысқаны: қатыспағаны:
|
| Сабақ тақырыбы
| Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды?
| Оқу мақсаттары
| 7.2.2.1 тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;
7.1.1.3 еуропалық державалардың отаршылдық экспансиясы кезеңіндегі Азия мемлекеттерінің әлеуметтік құрылымындағы ерекшеліктерді айқындау (Қытай, Үндістан, Жапония);
7.3.2.6 еуропалық отаршылдық экспансияның Шығыстың дәстүрлі қоғамдарына ықпалын сипаттау;
7.4.1.4 «экспорт», «импорт», «экспансия», «отарлау», «фактория» ұғымдарын қолдану арқылы, тауар-ақша қатынастарының дамуын түсіндіру.
| Сабақ мақсаты
| 1. XVIII ғасырда Үндістанның әлеуметтік құрылымының ерекшеліктерін анықтаңыз. және өнер туындыларын зерттеу негізінде оның даму деңгейі
2. «экспорт», «импорт», «кеңейту», «отарлау», «фактория» сөздерін қолдана отырып Ағылшындардың мақсатын анықтау
| Бағалау
критерийлері
| 1. Үндістанныңәлеуметтікқұрылымыныңерекшеліктерін, еуропалықдержавалардыңколониялықкеңеюкезеңіндебіледі
2. Үндістанның даму деңгейін, өнертуындыларынзерттеуарқылыәлеуметтікқұрылымныңерекшеліктерінтүсіндіріңіз
3. «экспорттау», «импорт», «кеңейту», «отарлау», «фактория» ұғымдарынқолданаотырып Ағылшындардың мақсатын анықтайды
| Тілдік дағдылар
| Тыңдау (тыңдау): мұғалімніңтүсіндірмелерінжәнесыныптастарыныңжауаптарынтыңдайды.
Оқу: Терминдердіңанықтамалары, ақпараттықжәнеқұжаттықмәтіндерменжұмысістейді.
Жазба: оқушылар ауызша және жазбаша түрде жауап береді.
Сөйлеу: жұптар мен топтардағы ұжымдық пікірталас кезінде, сондай-ақ сұрақтарға жауаптарды талқылау кезінде, Тадж Махалдың бейнесімен жұмыс жасағанда, ақпараттық мәтіндердің мазмұнын түсіндіру. Пәнге қатысты лексика мен терминология
Тадж-Махал , моғол, император, Джахангир, Шах-Джахан, хинди , мұсылмандар, Үндістандағы британдық сауда компаниясы, тоқыма, куәлік
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Менің ойымша, Үндістанда өнеркәсіптің келесі түрлері болды…
Мен солайойлаймын, себебі…
Бұлтарихи артефакт ... көрсетеді
| Сабақта қамтылатын
құндылықтар
| Бұл сабақ академиялық адалдықты, бірлік пен командалық жұмысты, жауапкершілікті және көшбасшылықты дамытуға бағытталған.
Құндылықтарды қалыптастыру топта жұмыс істеу ережелерін белгілеу арқылы жүзеге асырылады, ол қабілеті аз оқушыларға қолдау көрсетеді.
| Пәнаралық байланыс
| Тадж-Махалды зерттеудегі өнермен байланыс.
Мәтіндерді оқығанда орыс тілімен байланыс.
Инсуббективтік интеграция Тәж Махалдың имиджімен жұмыс істеуде, Үндістан мәдениеті туралы білімді ақпараттандыруда жүзеге асырылады; мәтіннен алынған ақпараттарды алу.
| Осыған дейін меңгерілген білім
| Бұлбөлімоқушылардың 6 сыныптаөткенҰлыМоғолдаримпериясындағыөнер мен теңіз саяхаттарбөлімібойыншаалғанбілімдерінбекітеді. Соныменқатарбұлтарау 7 сыныпкурсыныңтарауларындаалғаноқушылардыңбіліміндамытуғанегізделеді: орта ғасырдағыфеодалдық экономика жәнеорта ғасырдағы халықаралықсауданыңдамуы.
| Сабақ барысы
| Жоспарланатын уақыт
| Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
| Ресурстар
| Сабақтың басы
0-7 минут
| Ұйымдастырукезі. Психологиялықжаттығу.
((БЫМ)) Оқушыларғаүндіқоғамының каст құрылымыбейнеленіп көрсетілген.Талқылаңыз: олар не көреді? Бұлқұрылымқаншалықтытұрақты? Неліктен? К) Оқушыларға «Үндістан мен Англияның XVIII ғасырда» деген бөлімде екі сабақ бойына бір тақырып бойынша зерттеу жүргізілетінін ескертіңіз: Ағылшындар саудагерлерден Үндістан билеушілеріне қалай айналды? Бірінші сабақ зерттеу кезеңінде Үндістанның даму деңгейін және еуропалық трейдерлердің қызығушылығын туғызатын себептерді түсіндіреді. Зерттеу нысаны өнер туындылары: Тәж Махал кесенесі, мугал императорларының зергерлік бұйымдары. Оқу мақсаты мен оны бағалау өлшемдерін, «себеп-салдар» тақырыбының тарихи тұжырымдамасын талқылаңыз.
сабақтың мақсатын тұжырымдау.
| Презентация
| Сабақтың ортасы
7-12 мин.
12-15 мин.
15-17 мин. 17-20 мин.
20-22 мин.
22-25 мин.
25-26 мин.
26-30 мин.
30-35 мин.
| (К) Тадж-Махалдың суреттерін көрсету, мүмкін болса, виртуалды турды көріңіз. Тадж-Махал. Мугал империясының тарихын еске түсіріп, уақытты таспа арқылы Ақбар мен Шах Джаханның қарым-қатынасын бақылап отырыңыз. Сұрақтарға жауап беріңіз:
Бұл құрылым қандай? Ол қандай мақсатпен салынған болатын? Бұл архитектуралық шедевр бізге қандай ақпарат береді? Оқушыларға келесі сұрақтарға жауап беруін сұраңыз:
- Кесене құрылысында қандай материалдар пайдаланылды?
- Оны құруға қандай техникалар қажет болды?
- Кесенені зерттеу арқылы тағы қандай ақпарат аламыз? Кесене кескінін көрген саудагерлерді не қызықтырады?
Тапсырма дескрипторлары:
- оқушы кем дегенде 3 материалды дұрыс атайды;
- оқушы кемінде 3 қолөнерді дұрыс атайды;
- Оқушы қолөнерді дамыту деңгейі мен өнеркәсіптің болмауы туралы қорытынды жасайды.
(К) Қызметтің нәтижелерін талқылау.Кластердің бірінші бөлігін «XVIII ғасырда Үндістанның даму деңгейі» аяқтаңыз (1-қосымша)
(П)Оқушыларға Шах-Жахан шарап ыдысының суреттері, мугал императорларының зергерлік бұйымдары ұсынылады.
Олар бұл суреттердің бар екендігін дәлелдейтін қолөнерлерді,қолөнерді дамыту деңгейінкөрсетуі керек; Бұл заттар саудагерлердің назарын аударта алар ма еді?
Тапсырма дескрипторлары:
- оқушы кемінде 3 қолөнерді дұрыс атайды;
- оқушы қолөнер деңгейін дамыту туралы қорытынды жасайды;
- оқушы кем дегенде 2 еуропалық трейдердің мақсаттарын анықтайды.
К) Қызметтің нәтижелерін талқылау. «XVIII ғасырда Үндістанның даму деңгейі» кластерінің екінші бөлігін толтырыңыз (1-қосымша) Үнді текстиль текстурасының суреттерін оқушыларғаұсыныңыз. Олар осы бейнелерге негізделген Үндістанда тоқуды дамыту деңгейін көрсетуі керек. Егер текстильдің суреті ғана болса, оны бағалау критериясы қандай болуы мүмкін, және онда саудагерлердің назарын не тарта алады?
Тапсырма дескрипторлары:
- оқушы тоқыма материалдарын бағалаудың кем дегенде 2 өлшемін дұрыс атайды;
- Оқушы қолөнерді дамыту деңгейі мен өнеркәсіптің болмауы туралы қорытынды жасайды.
Көзге арналған физикалық жаттығу.
(С) Қызметтің нәтижелерін талқылау. «XVIII ғасырда Үндістанның даму деңгейі» кластерінің үшінші бөлігін толтырыңыз (1-қосымша) Оқушылармен бұл ой-пікірлерден үнділік дағдылар мен салалар туралы не айтқысы келетінін, сондай-ақ шынайы болғанымен, бірақ дәлелдеуге болмайтынын (мысалы, суреттелген заттар мен материалдардың барлығы Үндістанда өндірілетін болады) талдаңыз.
Талқылауды Үндістанда қолөнерді дамытудың жеткілікті жоғары деңгейі туралы және машина жасау зауыттарының, зауыттар мен өсімдіктердің болмауы туралы жалпы қорытындыға шығарыңыз; Еуропаның, атап айтқанда Үндістандағы ағылшын саудагерлерінің мақсаттары туралы шешім келтіріңіз.
Англия мен Үндістанның әлеуметтік құрылымындағы айырмашылықтар туралы қорытынды жасау үшін қорытынды негізінде ұсыныс жасаңыз. Оқушыларға Үндістанға еуропалық ену туралы ақпараттық ақпараттарды оқып беруді сұраңыз (2-қосымша). Олар анықтамаларға сай келетін мәтіндердегі сөздерді атап өту керек.
«Экспорт», «Импорт», «Кеңейту», «Колонизация», «Фактория» терминдері. Баламалы түрде: Үндістандағы еуропалық ықпалдан бас тартуды талдаңыз. «Экспорт», «Импорт», «Кеңейту», «Колонизация», «Фактория» терминдерін қолданып, осы үдерісте баяндама жасаңыз.
Осы қызметті аяқтағаннан кейін слайдта ұсынылған үлгі бойынша өзін-өзі бағалауды жүргізіңіз.
Тапсырма сипаттамасы:
- оқушы өз анықтамаларына сәйкес кем дегенде 4 терминді дұрыс атап көрсетті.
| Тадж Махал суреті
1-қосымша
«XVIII ғасырдағы Үндістанның өнеркәсіптік даму деңгейі» схемасы.
Презентация
Презентация
Презентация
2-қосымша
Ақпараттықмәтін
| Сабақтың соңы
35-40 мин
| Рефлексия:
Сабақтыңмақсаттарынажәнеоқумақсаттарынабаға беру критерийлерінеқайтаоралыңыз. Оқушыларды оқумақсаттары мен сабақмақсаттарынажетудеңгейінбағалауғажәнеқосымшасабаққажеттілігінанықтауғашақырыңыз. Үй жұмысы.
Үндістанға сауда-саттықта саудагерлерді тарту үшін жарнама жазыңыз.
|
| Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
| Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
| Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
| Материалды қайталау кезеңінде кейбір оқушылар Үндістанның әлеуметтік құрылымының ерекшеліктерін еске түсіруі мүмкін. Концептуалдау сатысында дифференциация оқушылардың бейнелерді түсіндіруге, қолөнер түрлерін және Үндістанның даму деңгейін анықтауға негізделген. Сабақтың барлық сатыларында озық студенттерге әртүрлі кезеңдер ұсынылады.
| Қалыптастырушы бағалау проксимальды даму аймағын анықтау арқылы қоңырау сатысында диагностикалық бағалауда жүзеге асырылады; түсіну сатысында оқушылар суреттерді түсіндіру дағдыларын бағалауға мүмкіндік беретін тапсырмаларға дескрипторлармен бағаланады; себеп-салдардың өзара байланысын анықтау дағдысы.
| Ыңғайлы жұмыс атмосферасын құру үшін психологиялық жаттығулар.
Суреттерді зерттегеннен кейін,көзге арналған физикалық жаттығу, Студенттер жұптық жұмыстарды ұйымдастыру кезінде сыныптың айналасында жүрген кезде қауіпсіздіктің сақталуы.
| |