Главная страница
Навигация по странице:

  • Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8 .4 Мектеп

  • Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар

  • Сабақтың тақырыбы

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Тілдік мақсаттар Пәндік лексика және терминология

  • Диалогқа жазуға қажетті сөз тіркестері: Тізбек бойымен өтетін токқа өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын R

  • Алдыңғы білім Біледі

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Сабақтың басы 3 мин 5 мин

  • 12 мин Сабақтың ортасы 15 мин Қолдану

  • Үй тапсырмасын тексеру «Сұлба құрастыру»

  • Дескриптор: Шартты белгілерді ажырата алады Суретке қарап схеманы құрастырып түсіндіре алады Жаңа тақырып

  • Мұғалімнің қысқаша түсіндіруі Тақырып бойынша қысқаша «Кинометафора» әдісі арқылы

  • 1 топ

  • Сабақтың соңы 3 мин 2 мин

  • «Ой толғаныс» әдісі арқылы графикпен жұмыс

  • 8 сынып Тизбек болиги ушин. Мектеп 24 жббм


    Скачать 0.99 Mb.
    НазваниеМектеп 24 жббм
    Дата02.05.2022
    Размер0.99 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла8 сынып Тизбек болиги ушин.docx
    ТипДокументы
    #508364



    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4

    Мектеп: №24 ЖББМ

    Күні: 24.01.2022

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Абдуллаева Диана Біржанқызы

    Сынып: 8

    Қатысқандар:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    Тізбек бөлігі үшін Ом заңы

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    8.4.2.6 тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану.

    Сабақтың мақсаты



    • тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдау, формуласын жазу.

    • тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын түрлендіріп есептер шығару;

    • ток күшін кернеуге тәуелділік графигін түсіндіру, тәуелділігін сипаттау.

    Бағалау критерийі



    1. Тізбек бөлігі үшін Ом заңын қалай тұжырымдалатынын, формуласын біледі

    2. Тізбек бөлігі үшін Ом заңына есептер шығара алады

    3. Ток күшін кернеуге тәуелділік графигі бойынша есептеулер жүргізе алады

    Тілдік мақсаттар



    Пәндік лексика және терминология:

    кедергі, тізбек бөлігі, ток күші, кернеу, реостат терминдерімен танысады. Ауызша және жазбаша талдау жасай алады.

    Диалогқа жазуға қажетті сөз тіркестері:

    Тізбек бойымен өтетін токқа өткізгіштің кедергі жасау қасиетін сипаттайтын R шамасын кедергі деп атайды.

    Реостат – электр тізбегіндегі токты немесе кернеуді реттеуге (шектеуге) арналған аспап.

    Құндылықтарға баулу



    Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын дарытуда оқушыларға оқу үдерісінде бақылау жүргізуге, топтастыруға, құбылыстарды бір-бірімен байланыстыру мен оларға түсінік беруге және өмірмен байланыстырып үйрету.

    Пәнаралық байланыс

    Есептерді шығару арқылы математика пәнімен байланыстару.

    Алдыңғы білім


    Біледі: Өткен сабақтардан электр тогы, ток күші, ток көздері туралы біледі


    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


    Ресурстар

    Сабақтың басы

    3 мин

    5 мин



    Білу, түсіну, айтылым, жазылым

    12 мин

    Сабақтың ортасы



    15 мин

    Қолдану


    Ұйымдастыру кезеңі:

    Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Оқушыларды «Шаттық шеңбері» әдісін пайдалана отырып топқа бөлу

    І топ: «Ампер»

    ІІ топ : «Вольт»

    ІІІ топ : «Ом»
    Үй тапсырмасын тексеру

    «Сұлба құрастыру»







    Дескриптор:

    • Шартты белгілерді ажырата алады

    • Суретке қарап схеманы құрастырып түсіндіре алады

    Жаңа тақырып

    Мұғалімнің қысқаша түсіндіруі

    Тақырып бойынша қысқаша «Кинометафора» әдісі арқылы Ом заңына шолу жасайды

    «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

    1 топ: Тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдайды

    2 топ: Кедергі, кернеу деп нені айтады және ток күшін кернеуге тәуелділік графигі бойынша түсіндіреді

    3 топ: Тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын түрлендіріп түсіндіреді

    Дескриптор:

    • тізбек бөлігі үшін Ом заңын тұжырымдай алады



    • кедергі мен кернеудің не екенін ажыратып және ток күшін кернеуге тәуелділік графигін қалай салуды түсіндіре алады



    • тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын түрлендіріп түсіндіре алады

    «Кім жылдам» әдісі

    1. Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 6 В, кедергісі 3 Ом. Өткізгіштің ток күші қандай?

    Бер: U=6B

    R=3ОМ

    т/к: I=?

    Жауабы: I=2A

    1. Электр үтігі 220В желіге қосылған. Үтіктің қыздыру элекментінің кедергісі 50 Ом болса, ондағы ток күші қандай?

    Бер: U=220 B

    R=50 Ом

    т/к: I=?

    Жауабы: I=4,4A

    1. Кернеуі 12В тоқ көзіне қосылған электр шамы арқылы 2А ток өтеді. Кедергісі қандай?

    Бер: U=12B

    I=2 А

    т/к: R=?

    Жауабы: R=6 Oм


    1. Электрбұрғы орамының кедергісі 20 Ом. Егер электрбүрғы 19А ток күшіне есептелген болса, онда оған қандай кернеу берілуі тиіс?

    Бер: R=20 Ом

    I=19 A

    т/к: U-?

    Жауабы: U=380B

    1. Электр сорғыту қондырғысының кернеуі 45 кВ. Су мен мұнай араласқан қоспаның кедергісі 15 кОм болса, қоспаарқылы өтетін токтың шамаын есептеңдер?

    Бер: U=45кВ

    R=15кОм

    т/к: I - ?

    Жауабы: 3 А

    Қиынды қағаздар таңдау арқылы топқа бөлу

    топпен жұмыс

    сұлбаның суреті бар үлестірме қағаздар

    және құрал-жабдықтар беріледі

    https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

    топпен,

    оқулықпен жұмыс

    жеке жұмыс


    Сабақтың соңы



    3 мин

    2 мин

    Дескриптор:

    • Есептің шартын түзеді

    • Өлшем бірліктерін ХБЖ-ға келтіреді

    • Қажетті формуланы анытайды

    • Формуланы түрлендіреді, есептеулер жүргізеді

    1. «Ой толғаныс» әдісі арқылы графикпен жұмыс







    Дескриптор:

    • график бойынша есептің шартын жазады

    • графиктен белгісіз шаманы анықтайды

    • қажетті формуланы жазады

    • есептеу жүргізіледі

    Кері байланыс

    Екі жұлдыз бір ұсыныс

    2 1 ұсыныс

    Үйге тапсырма: Тізбек бөлігіне арналған Ом заңы.

    18-жаттығудың 3-тапсырмасы



    жұппен жұмыс

    слайд

    Жалпы оқушылар

























    Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

    Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


    Оқушыларға тапсырмалар мен дереккөздерді бергенде оқушылардың оқу қабілеттерін ескеремін.

    Бірінші тапсырмада білім деңгейі əртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар беремін

    Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда есеп шығару барыснда жылдам жұмыс істейді.

    - Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолданып отырамын

    - Көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріп, қабылдау ерекшелігіне қарай қосымша есептер беремін, озық ойлы оқушыларды көпірше болып көмек көрсетуге бағыттаймын

    Тапсырмаға бағалау критерийі,дескрипторлар құрылды. Оқушылардың әрбір тапсырманы орындау нәтижесінің дұрыстығын дескриптор бойынша тексеріп, жіберілген қателіктеріне нақты түсінік беріп отырамын. Бағыт бағдар беріп кері байланыс жасап, әртүрлі жетон арқылы ынталандырып, мадақтап отырамын, қолдау көрсетемін.


    Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін еске түсіру және сақтау



    написать администратору сайта