|
ТЖБ. Мектеп 63. Стбаев атындаы жом малімні атыжні Сулайманов. И
Сабақ жоспары
№ 2.
Күні:14.10.2022
Сынып: 10 Д
| Мектеп: №63Қ.Сәтбаев атындағы ЖОМ Мұғалімнің аты-жөні: Сулайманов.И Қатысқандар: 5 Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Бейнежазбаны өңдеу.
| Осы сабақтақол
Жеткізілетін оқу мақсаттары
| Жаңа тақырыпты түсіндіру, әлемнің ақпараттық бейнесіне, ақпараттық үдерістеріне, ақпарат жүйелері мен ресурстарына, білім беру ақпараттық ресурстарына түсінік беру. Логикалық ойлау қабілетін дамыту. Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру. Ақпараттық мәдениетке тәрбиелеу.
| Сабақтың мақсаты
| Әлемнің ақпараттық бейнесін көре біледі, ақпараттық жүйелер деген не жəне ақпараттық ресурстарды іздеп таба және пайдалана алады
| Бағалау критерийі
| Әлемнің ақпараттық бейнесін көре біледі;
ақпараттық жүйелер деген не жəне ақпараттық ресурстарды іздеп таба және пайдалана алады
| Тілдік мақсаттар
| Ақпарат, ақпараттық жүйе, ақпараттық ресурстар
| Құндылықтарға баулу
| Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; «Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясы құндылықтарының 4-ші құндылығы. (Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсуді насихаттау)
| Пəнаралық байланыс
| География
| Алдыңғы білім
| Кіріспе. Техника қауіпсіздігі және жұмыс орнын ұйымдастыру. §1
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Оқушылар бір-біріне тілектерін білдіреді.
Үй тапсырмасын сұрау
Ақпарат тақырыбын қайталау-шолу
Ақпарат-адамнандаертетуғанқұбылыс
“Ақпарат” сөзілатынныңтүсіндіру, баяндау, мәліметдегенұғымдардыбілдіретінinformatio cөзіненшыққан.Қазіргікездеақпараткүнделіктітұрмысқа, ғылымныңәртүрліфилософия, экономикафизика, математика, информатикат.бсалаларындакеңінененді. Ақпараттыбізжазбашанемесеауызша, тіптіқимыл-қозғалыстүріндебереаламыз. “Ақпарат ” дегенсөзбелгілібірхабардың ,жаңалықтардыңөткеноқиғалардыңмазмұнынбілдіреді. Тіріорганизмніңқұрылысынзерттеудебізгекөпақпаратбереді.
Мысалы: баласыатасынанегеұқсайды? Иттеннегетумайды? Бұлсұрақтарғагинетикағылымыжауапбереді. Олтұқымқуалаушылықболатының, әрбірорганизмніңнегізгібелгілеріұрпақтанұрпаққаДНҚмолекулаларыарқылыақпаратберіледі. Соныменақпараттірітабиғаттада, өлітабиғаттаболады. Оләрқашансөзбенғанажеткізілмейді, яғниақпараталмасудыңсаналуантүрлерібар, қарым-қатынасжасау, өзбетіменойлану, зертеунәтижесіндепайдаболады.
| Шаттақ шеңберін құру. «Туннель» әдісі
| Сабақтыңортасы
| Ақпараттық жүйелер туралы түсінік қалыптастыру -
Ж үйе деп кез елген объектінің, бір мезгілде біртұтас қарастырылатын, басты мақсатқа жету үшін әртекті элементтердің жиынтығының бірігуі деп түсінуге болады. Мақсаттары бойынша және құрамы бойынша жүйелер өзара айшықтанады. Информатика саласында «жүйе» түсінігі көп қолданылады және әр-түрлі мағыналы болып келеді. Бағдарламалық және техникалық құралдар жиынтығына сәйкестендіріліп жиірек қолданылады. Жүйе деп компьютердің аппаратық бөлігі де атала береді. Қолданбалы есептерді шешуге, көптеген құжаттарды енгізуге және есептерді басқаруға арналған, процедуралармен толықтырылған бағдарламаларды жүйе ретінде көрсетуге болады. «Жүйе» түсінігіне қосымша «Ақпараттық» сөзі оның құрылу және жұмыс жасау мақсатын білдіреді.
Ақпараттық жүйелер кез-келген аймақтағы есептерді шешу процесінде қажетті жинау, сақтау, өңдеу, іздеу, ақпаратты жіберумен қамсыздандырады. Олар жаңа өнімдер құруға және мәселелерді (маңызды проблемаларды) шешуге көмектеседі. Ақпараттық жүйелер – қойылған мақсатқа жету және ақпаратты тасымалдау, өңдеу үшін сақтауға арналғандарды қолданудың, әдістер мен қызметшілердің, құралдар жиынтығының өзара байланысы.
| Информатика электрондық оқулығы
| Сабақтыңсоңы
| Бекіту сұрақтарына жауап беру:
Ақпарат деген не?
Ақпарат түрлері?
Ақпараттық жүйе деген не?
Ақпараттық ресурс деген не, оның түрлері мен мысалдары?
Қазіргі замандағы Әлемнің ақпараттық бейнесі қандай? Үйге тапсырма:
Әлемнің ақпараттық бейнесі, ақпараттық жүйелер жəне ресурстар.
Үй компьютері арқылы интернетке кіріп, танымал ақпараттық ресурстардан өзіңе пайдалы ақпарат алып жаттығу Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
«ЭКСПО-2017» түстеріне жабыстыру.
Бүгін нені түсіндің; Сен үшін тақырып қаншалықты маңызды; Сабақта неден қиналдың;
| « Ұшақ» әдісі Оқушылар күнделіктеріне белгілеп алады
| Саралау – Сізқандайтəсілмен
көбірекқолдаукөрсетпексіз?
Сізбасқаларғақарағанда
қабілеттіоқушыларғақандай
тапсырмаларбересіз?
| Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалдыигеру
деңгейінқалайтексеруді
жоспарлапотырсыз?
| Денсаулықжəне
қауіпсіздіктехникасын
сақтау
| |
|
|