Бөлім 11.1 А Жасанды интеллект
Күні: 8.10.2021
| Мектеп: № 74 ЖОМ
Мұғалім: Джантлеуова Ж.
Қатысушылар саны:
| Сынып: 11 А,Ә
|
| Сабақ тақырыбы
| Нейрондық желіні жобалау
| Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары
| 11.3.4.3 жасанды интеллектіні әзірлеуде «мұғаліммен оқыту» әдісін қолдану ауқымын сипаттау
| Сабақ мақсаттары
| электрондық кестеде нейрондық желіні жобалау
| Бағалау критерийлері
| Оқушылар :
- шешім ағашын құруын;
- Excel бағдарламасында шешімдер ағашы үшін кесте құру;
- Excel бағдарламасындағы формулаларды қолдана отырып есептеулер жүргізу;
- Excel-де есептеулер жүргізу үшін кіріктірілген функцияларды қолдану;
- кестені форматтау (жиектер, толтырулар, пішіндер).
| Тілдік мақсаттар
| Окушылар:
Тиісті терминология мен тілді қолданыңыз
Тақырыптық лексика мен терминология:
Шешімдер ағашы, ықтималдық, формула, функция, пішімдеу, ұяшық адресі
Диалогтар мен жазуға арналған пайдалы сөздер:
Табысты есептеу үшін формуланы қолдану керек ...
Шешімдер ағашы ..колданады
| Құндылықтар
| Ынтымақтастық:
- Мұғалім мен окушылар бірлесіп сабақтың мақсатына жетеді және өзара әрекеттесудің нәтижелерін талқылайды.
Өмір бойы оқыту:
- Мұғалім окушшыларға мәселелерді шешуге мүмкіндік береді.
- Тақырыптарды, бөлімдерді, оқу жоспарларын зерттеудегі сабақтастықты сақтайды.
Өзіңізді және басқаларды құрметтеңіз:
- Мұғалім мен окушылар бір-біріне көмек және қолдау көрсетеді.
| Пәнаралық байланыс
| Математика
| Алдыңғы білім
| 11.3.4.1 машиналық, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстар) оқыту принциптерін түсіндіріңіз
|
Сабақ барысы
| Сабақ жоспарланған
| Сабақ жоспарланған іс-шаралар
| Ресурстар
| Сабақ басы
5-7 мин
2 мин
| I. Оқушылардың білімін жаңарту
(D) Домино ойыны
- Домино карталарын қарастырыңыз.
Бүгін сабақта біз қандай бағдарламамен жұмыс жасаймыз?
- ЭК бағдарламалық қамтамасыздандырудың қандай түріне жатады?
ұғымдар мен анықтамаларды сәйкестіріңіз.
Осы ұғымдарды не біріктіреді?
Сіз қандай ерекшеліктермен таныссыз?
Функцияларды топтарға бөлу.
Әр топқа ат қойыңыз. (Excel көмегімен дұрыс орындалғанын тексеріңіз)
Жауабы: Логикалық, математикалық, статистикалық
(D) Сабақтың тақырыбы: «Excel-де нейрондық желілерді жобалау»
Сабақтың мақсаттарын талқылау.
|
Қосымша 1 Домино туралы ақпарат
Презентация
| Сабақ ортасы 25-27 мин
| Жаңа материалды оқып үйрену
1-тапсырма
(D, K) Шешім ағашын құрыңыз
Фермер бидай немесе қара бидайды өсіре алады. Дәнді дақылдарының болашақта бағасының өсуі, сол денгейде қалу немесе кему ықтималдылығы 0.5, 0.30 және 0.45-ке сәйкес.
Егер баға өссе, бидай дақылынан 900 000 теңге, ал қара бидай дақылынан 400 000 теңге таза кіріс алынады. Егер бағалар өзгеріссіз қалса, фермер шығындарды ғана өтейді. Егер баға арзандаса, бидай және қара бидай дақылдары сәйкесінше 400 000 және 100 000 теңге шығын әкеледі.
Фермер қандай дәнді дақылдарын өсіру керек?
Оның пайдасының күтілетін мәні қандай?
Шешім
Тәжірибелік жұмыс
Excel бағдарламасындағы шешім ағашының негізінде кесте құрыңыз
1) Формулаларды қолдана отырып, В7 және В16 ұяшықтарындағы әр дақыл үшін күтілетін пайданың мәнін есептеңіз
2) IF (Если) логикалық функциясын пайдаланып, фермер үшін қай дақылды өсірген тиімді екенін есептеңіз
Деңгей А: Бағаның өзгеру ықтималдылығын өзгертіңіз:
бағалар көтерілсе – 0.3;
өзгермесе - 0.3;
төмендесе - 0,4.
Шешімді жаңа мәліметтер негізінде есептеңіз.
Дене шынықтыру жаттығуы
Деңгей В: Фермер өсіре алатын басқа дәнді дақылды қосып, шешім ағашын жасаңыз. Бағаның өзгеру ықтималдылығын және күтілетін пайдасының мәнін өздеріңіз таңдаңыз.
Деңгей С:
Келесі тапсырманы орындау үшін шешім ағашын жасаңыз:
Инвестициялық жобадағы үлесті (акциялар пакетін) сатып алу бойынша жоба қарастырылуда. Пакеттің құны 7 миллионға жетеді. Жоба аяқталғаннан кейін 12 миллион кіріс әкелу ықтималдылығы 0,6 немесе кіріс болмау ықтималдылығы 0,4-ке тең.
Сонымен бірге, біраз уақыттан кейін аналитикалық фирманың осы жобаның сәттілігі туралы болжамы жарияланады. Болжам 0,7 ықтималдылығымен дұрыс, яғни 0,7 шартты ықтималдылыққа тең.
Алайда, жағымды болжам болған жағдайда пакет 10,6 миллионға дейін қымбаттайды, ал теріс болжам болса, ол 3,4 миллионға дейін түседі. Келесі әрекет стратегиясының біреуін таңдау қажет: акцияны сатып алу керек пе, әлде болжамды күту керек пе, бір немесе басқа болжам нәтижесімен сатып алу керек пе.
| Презентация
Презентация
Презентация Қосымша 2
Қадамдық нұсқаулар
Презентация
| Сабақтың соңы
5 мин
| (И) «Үш Сәт».
Оқушыларға сабақ барысында жақсы нәтиже көрсеткен екі сәтті және келесі сабақта өз үлгерімдерін жақсартатын бір әрекетті ұсынуға кеңес беріледі.
| Презентация
|
Саралау - қалай қосымша қолдау көрсетуді жоспарлап отырсыз? Неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлап отырсыз?
?
| Бағалау - оқушының оқу деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
| Қосымша қолдау
Материалды қайталау кезеңінде жұппен жұмыс жасау - сыныптастарына қолдау көрсету.
Практикалық жұмыс кезінде қиындықтары бар студенттерге кезең-кезеңімен нұсқаулар ұсынылуы мүмкін.
Сабақта саралаудың негізгі қағидасы - асқыну. Неғұрлым қабілетті студенттер үшін сіз қосымша тапсырманы ұсына аласыз (C деңгейі)
| Білімді жаңарту кезеңінде өзара бағалау қолданылады.
Жаңа материалды түсіндірген кезде мұғалім оқушылардың сабақтың тақырыбын түсінуін бағалау үшін сұрақ жүйесін қолданады.
Практикалық тапсырманы орындау барысында мұғалім оның орындалуының дұрыстығын бақылайды.
Сабақтың соңында өзін-өзі бағалау қолданылады.
| Шаршаудың алдын-алу мақсатында сабақта іс-әрекеттің өзгеруі қарастырылған, физикалық сессия жоспарланған.
Компьютерде жұмыс істеген кезде студенттер дұрыс қалып, бақылаушы экранға дейінгі қашықтықты қадағалап отырады, төтенше жағдайда оқытушыны хабардар етеді.
|
Рефлексия по уроку Были ли цели урока/цели обучения реалистичными?
Все ли учащиеся достигли ЦО?
Если нет, то почему?
Правильно ли проведена дифференциация на уроке?
Выдержаны ли были временные этапы урока?
Какие отступления были от плана урока и почему?
| Используйте данный раздел для размышлений об уроке. Ответьте на самые важные вопросы о Вашем уроке из левой колонки.
|
| Общая оценка
Какие два аспекта урока прошли хорошо (подумайте как о преподавании, так и об обучении)?
1: 2: Что могло бы способствовать улучшению урока (подумайте как о преподавании, так и об обучении)?
1: 2: Что я выявил(а) за время урока о классе или достижениях/трудностях отдельных учеников, на что необходимо обратить внимание на последующих уроках?
| |