|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Көне күндерден өткен жәдігерлер
| Мектеп: Абай Атындағы мктеп
|
Күні: 26.03.21ж.
| Мұғалімнің аты-жөні: Кенес Еламан
|
Сынып: 7
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
| Орхон-Енисей ескерткіштері. «Күлтегін» жыры
|
Осы сабақта қол жеткізіле-тін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 7.1.2.1 әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау (7.Т/Ж2).
|
Сабақ мақсаттары
| кейіпкердің тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды, өз көзқарасын білдіреді.
|
Тілдік мақсат
| Пәнге тән лексика мен терминдер: Күлтегін, Білге қаған, Йолығ тегін, Табғаштықтар, ел, тәуелсіз, күрест.б.
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: мен ойлаймын...; менің байқағаным...; менің ойымша...; салыстыра қарғанда...; өмірмен байланыстыратын болсам...; себебі....
|
Бағалау критерийлері
| әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді; шығармадағы тұлғалық болмысты танытатын жолдарды анықтайды; кейіпкер бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды.
|
Құндылықтарды дарыту
| өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; ынтымақтастық;
жауапкершілік.
|
Пәнаралық байланыс
| тарих
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
| Орхон-Енисей ескерткіштері, Күлтегін туралы біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
| Жағымды көңіл күй қалыптастыру мақсатында «Өзіңізге тілегенді өзгеге тілеңіз» ойсергегін ұйымдастыру.
Оқушыларды топқа біріктіру. 1-топ: «Орхон», 2-топ: «Енисей», 3-топ: «Күлтегін», 3-топ: «Білге».
Сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен таныстыру
|
|
Сабақтың ортасы/
сабақтың негізгі бөлімі
| Оқушыларға тақырыпты ашу мақсатында «Орхон-Енисей жазбалары, Күлтегін» жыры туралы бейнематериал (0,5 минут) көрсету. Болжам жасау үшін сұрақтар беріледі:
Бейнематериал мазмұны сіздерге қандай ой туғызды? Сабағымыз не туралы болуы мүмкін?
(Сабаққа болжам жасап, оқушылар сөйлейді). Сөздікпен жұмыс. «Күлтегін» жыры бойынша сөздердің мағынасын анықтайды.
Қадырхан,Кері –Кену - Жер атаулары
Қаһан - Ел билеуші, хан
Қатын – Әйел, ана, ханша ТЖ. 1-тапсырма. «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» тәсілі арқылы жаңа тақырыпты түсінуге бағыт беру. Мәтінді оқыту. Топ ішінде бір-біріне немесе өзге оқушыларға белгілі бір жүйемен сұрақ қою тәсілі.
А В, В А, А, В С, Д, Е, Ж ...
А, В, С, Д, Е, Ж .... мұғалімге сұрақтар дайындайды.
Басты назарды сұрақтарға аударған жөн. ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Десриптор Білім алушы:
әдеби шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады; сұрақтарға нақты жауап берді.
ТЖ
2-тапсырма. «Қос диаграмма» әдісі арқылы Күлтегін мен оның ағасының елді ел қылу үшін жасаған әрекеттерін анықтаңыз (топ мүшелері қорғайды).
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен топтық бағалау орын алады.
Дескриптор Білім алушы:
Күлтегін мен ағасының елді ел қылу үшін жасаған әрекеттерін анықтайды. өз көзқарасын білдіре алады.
ЖЖ
3-тапсырма. «Қос жазба күнделігі» кестесі арқылы Күлтегіннің биік адамгершілік тұлғасын танытатын жолдарды (үзінділерді) анықтап, түсіндірмесін келтіреді. Оқушылар жұмысты оқиды. ҚБ Жұп өзара «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.
Дескриптор Білім алушы:
Күлтегіннің адамгершілік тұлғасын танытатын жолдарды анықтайды; Күлтегін бейнесін гуманистік тұрғыдан талдайды, түсіндіреді.
|
https:kaztubekz\video\.95948
бейнема-териал
7-сыныпқа арналған
«Қазақ әдебиеті» оқулығы
7-сыныпқа арналған
«Қазақ әдебиеті» оқулығы
7-сыныпқа арналған
«Қазақ әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың соңы
| Үйге тапсырма: «Күлтегін» жырынан үзінді жаттау.
Рефлексия.
«Табыс баспалдағы» әдісі арқылы оқушы бүгінгі сабақ бойынша өзінің қай сатыда тұрғанын көрсетеді.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай қол-дау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
| «Қос диаграмма», «Қос жазба күнделігі», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
оқушының нені меңгергенін анықтау мұғалімнің бағалауы арқылы жүзеге асады.
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтайды.
|
Сабақ бойынша рефлексия.
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қо-йылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ-ға қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Са-бақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ-тың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|