Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: I- тарау. 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану
| Мектеп: А.Құнанбаев атындағы мектеп гимназисы
|
Күні: 07.10.2022ж
| Мұғалімнің аты-жөні: Копанова Нұрсұлу Лесбековна
Қаби Әсел Әбілхамитқызы
|
Сынып: 6 «А»
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
| Координаталық түзу. Қарама – қарсы сандар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 6.1.1.7 қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу;
|
Сабақ мақсаттары3
| Қарама – қарсы сандар ұғымын білу, координаталық түзуде белгілеу алу және есептер шығару.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері/ уақыты
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
| Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу.
а) оқушыларды түгендеу
б) үй тапсырмасын тексеріп белгілеу
Үй жұмысы. №230 есеп. Практикалық жұмыс. 1) Дәптерге термометрдің шкаласын кескіндеп, онда тәуліктің көрсетілген мезгіліндегі ауаның температурасын белгілеңдер; 2) Тәуліктің көрсетілген мезгіліндегі ауаның температурасын «+» немесе «–» таңбасын пайдаланып жазыңдар; а) ауаның температурасы күндіз 4ºС жылы, ал түнде 5ºС суық болды; ә) ауаның температурасы түнде 3ºС нөлден төмен, ал таңертең 2ºС нөлден жоғары.
Шешуі: а) +4ºС және –5ºС; ә) –3ºС және +2ºС
№237 есеп. Трамвайдың аялдамаға қатысты орнын тиісінше оң санмен немесе теріс санмен, немесе нөл санмен жазыңдар: А)трамвайдың аялдамаға келуіне 57 м қалды; Ә)трамвай аялдамадан өткен соң 27 м жүрді; Б)трамвай аялдамада тұр.
Шешуі: А) – 57 м; Ә) +27 м; Б)0
| Оқушылар амандасады.
Үй жұмысын тексеру
|
ҚБ: смайлик арқылы бағалау
|
Смайлик
|
Сабақтың ортасы
30 мин
| Жаңа сабақты меңгерту. Координаталық түзу. Координаталық түзу дегеніміз санақ басы О болатын О нүктесі, оң бағыты көрсетілген және бірлік кесіндісі таңдап алынған түзу.
Мұндай түзуді координаталық түзу (2.4-сурет) деп атайды. Координаталық түзуде: О нүктесі – санақ басы, ОА бірлік кесіндісі және оң бағытты көрсетілген.
Координаталық түзудегі (горизонталь орналасқан) О нүктесінен оңға қарай бағытты (нұсқамен көрсетілген) оң бағыт деп атау қабылданған. Оң бағытқа қарама – қарсы бағытты теріс бағыт деп атайды.
Координаталық түзудегі берілген нүкте сәйкес сан осы нүктенің координатасы деп аталады. Координаталық түзу басында 0 саны О (санақ басы) нүктесімен кескінделеді.
Қарама – қарсы сандар. Бір бірінен таңбаларымен ғана ажыратылатын сандар қарама – қарсы сандар деп аталады. Мысалы, –2 және 2; – 0,6 және 0,6 бір біріне қарама – қарсы сандар.
0 (нөл) саны өзіне өзі қарама – қарсы сандар.
Есептер шығару. №241 есеп
1)Қай суреттерде (2.8, а, ә, б-сурет) координаталық түзу кескінделген. Шарттарын атаңдар. 2)Берілген сандарға қарама – қарсы сандарды жазыңдар:
Шешуі: 1) 2,8 б – суретте координаталық түзу кескінделген. 2) 9 және – 9; 7 және – 7; 0; 3,8 және – 3,8; 4,6 және – 4,6; ;
№242 есеп. Координаталық түзудегі А, В, С, D және E нүктелерін координаталарымен жазыңдар.
Шешуі: A(-4); B(-2,5); C(-1); D(2); E(3)
№244 есеп. Берілген сандардан қарама – қарсы сандар жұбын теріп жазыңдар.
Шешуі: 1 және –1; - 27 және 27; -8,3 және 8,3. 0 саны өзіне өзі қарама өарсы сан.
245 есеп Кестедегі бос орындрды толтырыңдар:
a
| 12
| -0,9
|
| 4
| -31
| 9
| 15
| -6
|
| -a
| -12
| 0,9
|
| -4
| 31
| -9
| -15
| 6
|
|
| Жаңа сабақты меңгеру.
Есепті түсініп отырып шығару.
| ҚБ: бас бармақ әдісі арқылы бағалау
ҚБ: бас бармақ әдісімен бағалау
| Оқулық бойынша жұмыс жасау
Оқулық жұмыс жасау
|
Сабақтың соңы
10 мин
| Үй жұмысы №246, № 249 есеп
Рефлексия
| Үй тапсырмасын жазып алу.
Кері байланыс.
Бас бармақ әдісі арқылы сабақты бағалайды.
| Бас бармақ арқылы бағалау
| рефлексия
|