Главная страница
Навигация по странице:

  • Арифметикалық прогрессия Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақ барысы Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті

  • 1-топ қызыл карточка алғандар «Бәйтерек» тобына, 2-топ көк карточка алғандар «Пирамида» тобына 3-топ жасыл карточка алғандар «Астана» тобына

  • 4-топ сары карточка алғандар «Хан шатыр» тобына барып отырады.

  • «Мен елімді сүйемін»тренингі

  • Слайдтар арқылы тақырыпты түсіндіреді

  • Топтарға тапсырма : «Ойынды жалғастыр»

  • «Жұптас –ойлан» әдісі бойынша сыныппен тапсырма орындайды

  • ҚМЖ, тақырыбы: Арифметикалық прогрессия. сабақ кмж Алгебра. Мектеп Д. Бабатайлы атындаы жалпы орта білім беретін мектебі кмм


    Скачать 7.61 Mb.
    НазваниеМектеп Д. Бабатайлы атындаы жалпы орта білім беретін мектебі кмм
    АнкорҚМЖ, тақырыбы: Арифметикалық прогрессия
    Дата21.11.2022
    Размер7.61 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файласабақ кмж Алгебра.docx
    ТипДокументы
    #802842

    Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2А Тізбектер


    Мектеп:

    «Д.Бабатайұлы атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні: Тусипова Карлыгаш Абильмансуровна

    Сынып: 9

    Қатысқандар саны:

    Сынып: 9

    Сабақ тақырыбы

    Арифметикалық прогрессия

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    9.2.3.4 арифметикалық прогрессиялардың анықтамасын,n-ші мүшесінің формуласын,сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

    Сабақ мақсаттары

    арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін біледі және қолданады

    Сабақ барысы

    Сабақтың кезеңі/ уақыт

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Басы


    Стол үстінде сынып оқушыларының санына байланысты карточкалар жатады. Карточкаларда төрт түрлі тапсырма жазылған

    6,11,16,21,26,31;... қызыл

    3,5,7,9,11,13,... көк

    0,5;1;1,5;2;2,5;3 жасыл

    2,8,14,20,26,32 сары

    1-топ қызыл карточка алғандар «Бәйтерек» тобына,

    2-топ көк карточка алғандар «Пирамида» тобына

    3-топ жасыл карточка алғандар «Астана» тобына

    4-топ сары карточка алғандар «Хан шатыр» тобына барып отырады.

    Психологиялық ахуал

    сабақты бастар алдында оқушыларға жағымды әсер туғызу

    «Мен елімді сүйемін»тренингі

    Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, , қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.
    Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!
    Рахмет.!

    Үй тапсырмасын тексеру үшін « Жолдың шетіндегі таңбалар» әдісін қолданыңыз. Оқушыларға үй тапсырмасына қатыстыдәптердің шетінде «Ж»- жеңіл, «Қ» қиын, «К» - күмән тудырады деп таңба қалдыруды сұраңыз, мұғалім сабақтың басталуына дейін әрбір оқушының проблемаларын көруге, ал оқушы рефлексия жасауға үйренеді. Болашақта сабақтың мазмұны анықталған проблемаларды көрсету үшін түзетілуі мүмкін.

    Топқа отырғаннан кейін әр топ өз тізбегі бойынша ойларын айтады және тізбектің бірнеше келесі мүшесін табады.Қандай заңдылықты байқады?өз ойларын айтады.

    Тізбектің әрмүшесіне қандай сан қосылып тұрғанын,яғни арифметикалық прогрессияның айырмасын табады.

    Интербелседі тақтадан бейнеролик көреді

    Сабақтың мақсатын оқушыларға айтқызады

    Мұғалім: Мен бірнеше тұжырымдарды оқимын, әрбір топ карточкаларға тұжырым дұрыс деп ойласа, «ия» деп, жалған деп ойласа, «жоқ» деп жазу керек. Бірақ мұқият болыңыз. Ақиқат не жалған













    Оқушыларға

    қолдан жасалған

    ақша таратылады.Әрбір оқушы өз ақшасын ғана пайдаланадыӘр оқушының ақшасының түсі әр түрлі.

    Әрбір топқа

    ақша жинау үшін орталарына копилька

    қойылады.

    Оқушылар

    Сұрақтарға дұрыс жауап бергенде,тапсырмаларды орындағанда копилькаға

    өз ақшаларын

    салады.

    Топтың мақсаты копилькаға көп ақша жинау.
    Интербелсенді тақтадан

    бейнеролик

    көреді

    Тексеру дәптер алмасу арқылы


    .


    1-4

    слайд

    5 -10

    слайд


    Сабақтың ортасы



    Слайдтар арқылы тақырыпты түсіндіреді

    Санжар дене шынықтыру үшін турникке тартылуды бастады.Бірінші күні 5-рет тартыла алды,сосын ол өзіне келесі күннен бастап міндетті түрде 2 рет артық тартылуды жоспарлады.Жетінші күні Санжар

    турникке неше рет тартылуы керек?

    5,7,9,11,13,15,17,...




    Топтарға тапсырма: «Ойынды жалғастыр» белсенді әдісін қолданамын,себебі алдыңғы білімді бекіте отырып,тереңдеу, талдау мақсатын негізге алдым.
    Жауабы: 1-топ .а3=6 а4=10

    2-топ: а3=10 а4=13

    3-топ: а3=-8 а4=-12

    4-топ: а3=5 а4=8
    «Жұптас –ойлан» әдісі бойынша сыныппен тапсырма орындайды











    Жауабы:17

    Берілген тапсырмаларды орындайды, тақтада тексереді


    әр топтан ұпайы аз оқушыдан сұрауға болады.
    Жауабы 1) 1335

    2) 650 3)d=0.5 a1=-2

    4) а15=8 S10=365
    Жауабы 1) a1=15

    2) 11. 13.15..

    4) n=6
    Деңгейлік тапсырма орындау арқылы келесі оқушылардың деңгейін бақылайды

    Шығармашылық тапсырма, тағы да өмірде қандай жерде қолдануға болады?

    арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін біледі және қолданады

    тест тапсырмасын орындайды.

    1-б

    2-в

    3-в

    4-г

    5-в


    әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып оқушылар

    копилькаға

    ақша жинайды.

    әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып копилькаға ақша жинайды.

    әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып копилькаға ақша жинайды.
    дұрыс жауап бере отырып оқушылар

    1-5 арасында ұпай жинайды


    11- 12

    слайд

    13-17-слайд

    18- слайд

    19-

    слайд

    20-21

    слайд

    22-

    слайд

    слайд


    слайд


    Соңы

    5 минут






    Рефлексия





    Бағалау дескрипторы: квадрат теңдеудің анықтамасын біледі;

    квадрат теңдеулердің түрлерін ажыратады

    арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін біледі және қолданады





    әр сұраққа дұрыс жауап бере отырып копилькаға ақша жинайды.
    дұрыс жауап бере отырып оқушылар

    1-2 арасында ұпай жинайды


    Әр топ копилькадағы жиналған ақшаларына қарай топ,

    ақшаның түсіне қарай әрбір оқушы

    бағаланады.

    слайд

    слайд

    слайд


                                 


    написать администратору сайта