| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 8
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
| Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.1.3.6 аурудың алдын алудағы екпенің ролі
|
Сабақ мақсаттары
| Оқушылар:
- Ас қорыту мүшелерінің жұқпалы аурулары:дизентерия, тырысқақ, іш сүзек т.б олардың алдын алу шаралары.Паразиттік құрттар туғызатын аурулардың алдын алу туралы мәлімет беру
Дизентерия, тырысқақ, іш сүзек ауруларынң алдын алу шаралары
|
Жетістік критерийлері
| Топтық жұмыс арқылы ұжымдық жұмысқа, ұйымшылдыққа,сыни ойлауға ұйренді.Өзіндік идеяларын, ойларын ашық айты.АКТ-ны қолдана алады; Деңгейлі тапсырманы орындауда өзара бірлескен әрекет қалыптасады;
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар біледі:
-Пәнге тән лексика мен терминология:
1.Қарын және ішек аурулары.
2.Дизентерия.
3.Іш сүзегі.
4.Тырысқақ,тырысқақ вибрионы
5.Ішекте болатын аурулар.
6.Таспақұрттар.
7.Ішексорғы.
8.Қылқұрттар.
9.Эхинококк.
10.Гигиена.
11.Тағамнан улану.
12.Диетология.
13.Дұрыс тамақтану.
14.Тамақтану ережесі.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Менің ойымша су қатқанда күй ..., себебі …
|
Пәнаралық байланыстар
| Физика дене, матери, зат және қоспалар туралы түсінік
|
Бастапқы білім
| 5.3.1.1 бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіреді
5.3.1.2 заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіреді
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Басы
1 мин
| Ұйымдастыру кезеңі 2 минут
Топтарға бөлу.
Тірек сөздер бойынша топқа бөліну.
Оқушыларға сөздер қиындыларын беремін. Әріп қиындыларда сөздер болу керек.
Оқушылар сол сөздер бойынша топтарға бөлінеді.
|
|
2-7 мин
| 1. «Қан-дәнекер ұлпа». Қан-өмір сыйлаушы» дегенді: қалай түсінесіз?
2. «Адам денсаулығы қанның құрамын зерттеу арқылы анықталады» дегенді қалай түсінесіз?
3. Қан аркылы берілетін ауруларды білесіз бе?
4. Адам жүрексіз өмір сүре ала ма?
5. 0,9% КСІ ерітіпдісін не үшін құяды?
.«Қызығушылыояту» Оқушылар
сұрақ қою арқылы,жаңа сабақтын тақырыбынашады
Бейнефильм көрсетіледі.
«Паразит құрттардың адам ішіне енуі.»
Көргендерін талдап айтады.Дәлелдейді.Оқушылар ас қорту жолында кездесетін аурулур туралы өздері сөйлеп
|
|
Ортасы
14-18мин
| 1.Қарын және ішек аурулары не арқылы таралады(ауру қоздырғыш микробтар)
2. Қарын және ішектің қауіпті ауруларына қандай аурулар жатады(дизентерия,іш сүзегі,тырысқақ,,т.б.
3.Ауру белгілерін атап айтыңыз.(дене қызуы көтеріледі,құсады,ішек қызметі бұзылып,іш өтеді)
4.Тіршілікке ерекше бейім микоробтарды атаңыз(тырысқақ ауруының қоздырғышы-тырысқақ вибрионы)
5. Тырысқақ ауруына тез әсер ететін зат(хлорлы әк)
6.Тырысқақ індеті таралған жерде не істеу керек(алдымен қолды сабынмен жуады,одан кейін арнайы дезинфекциялық ерітіндімен қолды шайып,артынан таза сумен жуады).
7.Ішек қарын ауруларын не таратады(шыбындар,тарақандар)
8. Тағамдарды қалай сақтау керек(тоңазытқышта,арнайы ыдыстарда,қораптарда)
9. Ішек құрттарымен зақымданған жағдайдағы ауру белгілері. (тез шаршайды,басы ауырады,лоқсиды,құсады.)
10.Адам ағзасы көбіне неден зақымданады(таспақұрттар,ішексорғы,қылқұрттар,эхинококкпен,)
11.Ішек құрттарынан сақтану үшін нені сақтауымыз керек(гигиенаны)
12.Тамақпен уланғанда қандай алғашқы жәрдем көрсетіледі(ішекті қарынды жуып тазалау,олүшін 1 стакан жылы суға 1 шай қасық ас содасын қосып, немесе марганцовка ерітіндісін ішкізеді,ішті тазалауды бірнеше рет қайталау керек.Ішті тазалағаннан кейін ауру адамға қою шай беріп,төсекке жатқызады.
13. Диетология қандай ғылым.(Тамақты дұрыс пайдалану туралы ғылым)
14.Тамақтану ережесі бойынша адам қүнделікті қалай тамақтануы дұрыс( бір мезгілде)
15.Күніне неше рет тамақтануға дағдылану керек(4 рет)
16. Бір күн ішінде пайдаланатын тамақ калориясының мезгілге байланысты қандай үлесте болғаны тиімді(таңертеңгілік және кешкі асқа 20% ,ал сәскелік және түскі астың әрқайсысына 30% үлестен келу керек)
17.Кешкі асты ұйықтаудан неше сағат бұрын іщу керек(2сағ)
Асқазан аурулары — өңеш пен 12 елі ішек аралығына орналасқан ас қорыту органының қалыпты қызметінің бұзылуы. А. а-ның ішінде: асқазанның қабынуы, асқазан жарасы, асқазан рагы жиі кездеседі. Асқазан қабынуының жедел және созылмалы түрі белгілі. Жедел қабыну кейбір дәрілерден, арақ-шараптан, шәй, кофені қою ішуден, тамақты өте ыстық немесе суық жеуден және бұзылған тағамды жеп уланудан пайда болады. Науқастың жоғарғы құрсақ тұсы жайсызданады, жүректің айнуы, құсу және іш өту байқалады. Созылмалы қабыну жедел қабынудың жазылмай қайталануынан туындайды. Ол 12 елі ішек сөлінің кері ағуынан, ұзақ уақыт ішімдікті, дәрілерді пайдаланудан, бактериялық қабынудан т.б. болады. Науқаста кекіру, ащы запыран келу, жүрек айну, құсу, арықтау және қан аздық белгілері байқалады. Ауруды гастродуоденофиброскоппен анықтайды. Ауру адам тағам, демалыс режимдерін сақтап, асқазан сөлін тежейтін дәрі-дәрмектер ішуі керек. Асқазанның ойық жарасы маусымға байланысты өршіп отырады. Аурудың ұшығуына көңіл күйзелісі, асқазан сөлінің жоғары қышқылдығы, тамақтану режимінің бұзылуы, темекі тарту, кейбір дәрінің кері әсері мен организмнің қорғаныс факторларының (иммунитеттің) әлсіреуі жатады. Көбінесе тамақтанғаннан кейін 1/2-1 сағ. ішінде науқастың жоғарғы құрсақ тұсы ауырады. Емдеу үшін тұз қышқылын бейтараптайтын атропин, циметидин т.б. дәрілер қолданылады.
«Топтық жұмыс»
(Топ бойынша тапсырмалар бөлініп беріледі.)
«Топтық жұмыс»
1.Зерттеушілік әңгіме.
2.Серіктестерімен әңгіме.
1топ.Дезентерия
2-топ.Тырысқақ
3-топ.Іш сүзек
4- топ.Тамақтан улану
Арнайы берілген фигуралар арқылы сыныпты екі топқа бөлу. І - топ 1. Аурудың алғашқы белгілері. 2. «Жаны сауға - күнде той» ІІ - топ 1Аурудың алғашқы белгілері. 2. «Аурудың жақсысы жоқ, дәрінің тәттісі жоқ»
Дағдылар
| бағалау критерийлеріне:
Оқу мақсатына оқушы жетеді, егер
| Білу түсіну
| бақылауы; топтық жұмыс кезіндегі белсенділігі;
Бекітуге арналған қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау кезінде
|
| Ноутбуктер Қосымша пайдалы видео: Презентация
Деректер:
Қосымша пайдалы ақпарат:
|
Соңы
38-40 мин
| Жұптық тапсырмалар беріледі.
1-тапсырма
Вэнн диаграмасы беріледі.
2-Тапсырма
Бес жол өлең «Қарын»
3- тапсырма
Сәйкестігін табу.
1.Тамақтан уланған кезде көрсетілетін алғашқы жәрдем. 2.Бес жол өлең 3.«Асқорту жолдарын» Схема бойынша әңгімелеу
Мұғалім тапсырмалар береді.
1-топ
Ауыз,жұтқыншақ
2-топ.өңеш
3- топ.қарын
4- топ.Ащы ішек,тоқ ішек. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Сабақ кезінде сен не істедіңіз (тізіп), атап жазыңыз.
Ойланыңыз, жұмыс жақсарту үшін, сізге нені өзгерту қажет?
Жетістік шкаласы бойынша өз әрекетіңізді анықта.
Төмендегі берілген фигуралардан таңдап тақтаға жапсырыңыз. Шкала успеха
Мен жұмысты орындай алар едім . . .
Менің нәтижелі жұмыс жасауыма, не жетіспегендігін бүгін түсіндім.
Мен бүгін бүкіл күшімді салып жұмыс жасадым. Менде бәрі нәтижелі болды.
Мен тырыстым, алайда барлығын орындай алмадым.
Мен бүгін жұмысты нашар жасадым. Үй тапсырмасы:
Жаңа білімді қайталау. Парақтағы тапсырмаларды аятау.
| рефлексия парақшалары С–бүкіл сыныпты оқыту әдісі
Т–топтық жұмыс
Жж–жұптық жұмыс
Ж–жеке жұмыс
Э–оқушы эксперименті
К–мұғалімнің көрсетілімі
М–мұғалімнің түсіндіруі
Б–бағалау
ҚТ–қауіпсіздік техникасы
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар:
- Заттың физикалық қасиеттерін- тығыздығын, аққыштығын, электрөткізгіштігін, тапталғыштығын, иілімділігін біледі және түсінеді.
Оқушылардың басым бөлігі:
- заттың физикалық қасиеттерін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді.
Кейбір оқушылар:
- Аталмыш физикалық қасиеттерін негізінде техникада және күнделікті өмірдегі қолданылу мүмкіндіктерін айтады.
| Дағдылар
| бағалау критерийлеріне:
Оқу мақсатына оқушы жетеді, егер
| Білу түсіну
| бақылауы; топтық жұмыс кезіндегі белсенділігі;
Бекітуге арналған қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау кезінде
|
| Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
қайнаған су үшін сақтықтың стандартты шаралары
Температуралық датчиктерді пайдалануға болады.
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Оқушылар берілген уақытты тиімді пайдалана алды, бүгінгі сабақтың мақсатына жетті
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: құрылымдық тапсырмаларды орындау
2: оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасауға баулу
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: құрылымдық тапысрмаларды әр сабақта қолдану
2: топпен немесе жеке жұмыс жасау үшін үнемі жетістік критерийлерін ұсыну
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|