|
9 сын комбинаторика -2. Мектеп Пні Кні Малімні атыжні Сынып атысандар атыспаандар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.1.В. Комбинаторика элементтері
Мектеп:
Пәні:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Комбинаториканың негізгі ұғымдары мен ережелері (қосу және көбейту ережелері)
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 9.3.1.4 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын білу 9.3.1.5 қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын қолдана отырып есептер шығару
| Ойлау деңгейінің дағдылары
| Қолдану
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар:
Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеу үшін комбинаторика формулаларын біледі
Оқушылардың басым бөлігі:
Комбинаторика формулаларын пайдаланып, қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарын есептеп шығарады.
Кейбір оқушылар:
Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру сандарынының формулаларын талдап, дәлелдеу арқылы көрсете алады.
| Бағалау критерийі
| Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру формулаларын пайдаланып теңдеуді шешеді. Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру формулаларын пайдаланып айырмасын табады. Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру формулаларын пайдаланып теңбе-теңдікті дәлелдейді.
| Тілдік мақсаттар
| Тілдік дағдылар:
Қайталанбайтын орналастыру, алмастыру және теру анықтамаларын айта алады Математикалық тілде сөйлеу дағдылары дамиды
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Комбинаторика Қайталанбайтын орналастыру Қайталанбайтын алмастыру Қайталанбайтын теру Фактариал Қосу ережесі n-нен к элементті таңдау граф
Диалогқа, жазылымға қажетті тіркестер:
...... қайталанбайтын орналастырулар деп аталады.
...... қайталанбайтын алмастырулар деп атайды
......қайталанбайтын терулер деп аталады.
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» және "Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы" құндылықтары.
| Пәнаралық байланыс
| Геометрия, физика, логика
| Алдыңғы білім
| Жиын, сандар жиыны, жиын элементтерін білу cанның факториалы анықтамасын білу қайталанбайтын орналастыру анықтамасын білу қайталанбайтын алмастыру анықтамасын білу қайталанбайтын теру анықтамасын білу Рп=n! формуласын білу формуласын білу формуласын білу
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
(10 мин.)
| І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Сабаққа әзірлігін тексеру
ІІ. Топқа бөлу "Пазлдар" әдісі арқылы топқа бөлу ІІІ. Өткенді сабақты қайталау. БОӘ: «Тақырыптық теннис» (ТЖ)
Топтарға талқылауға түсетін тақырыптар тасталады. Топтар тапсырманы орындап, қорғайды. Басқа топтар жұмысты бағалайды.
Тапсырмалар:
1-топқа: Қайталанбайтын алмастырулар
2-топқа: Қайталанбайтын орналастырулар
3-топқа: Қайталанбайтын терулер
Саралау: қарқын, диалог және қолдау, қорытынды, дереккөз
Бағалау: "Бағдаршам" (топтар өзара бағалайды)
|
| Сабақтың ортасы
(20 мин.)
| БОӘ: "Ойлан, Жұптас, Пікірлес" (ЖЖ)
Сәйкестендіру
Жұптарға екі нұсқада сәйкестендіру тапсырмасы беріледі.
I-нұсқа
-
Қайталанбайтын алмастырулар
|
| Қайталанбайтын
орналастырулар
|
| Қайталанбайтын терулер
| Рп=n!
|
II-нұсқа
-
Қайталанбайтын алмастырулар
|
| Қайталанбайтын
орналастырулар
| Рп=n!
| Қайталанбайтын терулер
|
| Саралау: тапсырма, диалог және қолдау
Бағалау: "Пікір беретін әріптес" (әріптестер бірін-бірі бағалайды) БОӘ: "Галереяға саяхат " (ТЖ)
Әр топқа тапсырмалар беріледі. Оқушылар өзара ақылдасып, есепті шығарады және флипчартқа жазады. Топтың ішінен "Гид" сайланады және флирчарттар қабырғаға ілінеді. Мұғалім белгісінен кейін топтар ауысып, галереяны шарлайды.
Оқулықпен жұмыс
1-топ: №240 Дәлелдеңдер:
а) 2-топ: №256 Дәлелдеңдер:
а) 3-топ: №256 Дәлелдеңдер:
ә)
Бағалау критерийі
| Дескриптор
| Ұпай
| Қайталанбайтын орналастырулар, терулер формулалары арқылы теңбе-теңдікті дәлелдеу
| Қайталанбайтын орналастыруларға, терулерге сәйкес формуланы анықтайды Формула бойынша мәндерін табады Теңбе-теңдікті дәлелдейді
| 1
2 2
|
| 5
| Саралау: қарқын, диалог және қолдау, бағалау
Бағалау: "Екі тілек бір жұлдыз" (өзара топтар) БОӘ: "Жеңілден күрделіге" (Ж)
Тақтаға есептер жазылады. Оқушылар есептерді шығарып болғаннан кейін жауаптары интерактивті тақтаға жазылады. Есептердің дұрыс шыққанына қарай жұлдызшалар беріледі.
№217
ә) 10 000 теңгелік ақшаны, 5 000, 2 000 және 1 000 теңгелік ақшамен неше тәсілмен ұсақтауға болады? №257. Есептеңдер:
а) №306. Теңдеуді шешіңдер:
а)
Бағалау критерийі
| Дескриптор
| Ұпай
| Қайталанбайтын ауыстырулар, орналастырулар және терулер формулаларын пайдалану
| Қайталанбайтын орналастырулар, алмастырулар және терулерге сәйкес формуланы анықтайды Мәндерін табады Айырманың мәнін есептейді Теңдеуді шешеді
| 1
1
1
2
|
| 5
| Саралау: тапсырма, бағалау
Бағалау: Жұлдызша (дескриптор арқылы мұғалім бағалайды) Сергіту сәті: "Математикалық би"
| Таратпа қағаздар
Алгебра,
9 сынып, «Көкшетау»
Г.Н. Солтан, А.Е. Солтан, Ж. Жумадилова 76, 80, 89 бет
http://expert.keleshek-2030.kz/alg_9kz.php
| Сабақтың соңы
(10 мин.)
| БОӘ: «Элективті тест» (Ж)
Есептеңіз: 5!
Бір) 120
Он) 140
Жүз) 130
Мың) 150
Есептеңіз:
Бағдар) 24
Міндет) 27
Мақсат) 21
Жол) 20
Есептеңіз:
Он) 20
Бір) 30
Жүз) 40
Мың) 50
Есептеңіз:
Ой) 4
Сана) 10
Тапсырма) 8
Мүдде) 6
Қайталанбайтын терулердің формуласын көрсетіңіз:
Жүз) Рп=n!
Он)
Бір)
Мың) 0!=1
Қайталанбайтын ауыстырулар формуласын көрсетіңіз:
Шындық) 0!=1
Бірлік) Рп=n!
Тағдыр)
Болашақ)
"Бір мақсат, бір мүдде, бір болашақ"
Саралау: қарқын, қорытынды
Бағалау: ұпай саны (мұғалім тарапынан бағаланады) Рефлексия: "Көңіл күй букеті" әдісі
Қызыл түс - проблема бар, көмек керек
Сары түс - барлығы түсінікті емес
Жасыл түс - барлығы жақсы
Үйге тапсырма: №241 а, ә №257 а, ә
| Алгебра,
9 сынып, «Көкшетау»
Г.Н. Солтан, А.Е. Солтан, Ж. Жумадилова 76, 80 бет
http://expert.keleshek-2030.kz/alg_9kz.php
| |
|
|