Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Механикалық тербелістер.
|
| Мектеп: Шортанбай ЖОМ
|
Күні: 03.02.2023 ж
|
| Мұғалімнің аты-жөні:Юсупова Г.М
|
Сынып: 9 «а»
|
| Қатыстқан оқушылар саны: 17
Қатыспаған оқушылар саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
| Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері
|
Берілген сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары:
(оқу бағдарламасына сілтеме)
| 11.4.1.1 –гармоникалық тербелістерді (х(t), v(t), a(t)) эксперимент арқылы, аналитикалық және графикалық зерттеу.
|
Сабақтың мақсаттары:
| маятниктердің түрлерін білу және олардың тербелістерін сипаттау
|
Бағалау критерийлері
| Оқушы
Математикалық және серіппелі маятниктердің анықтамасын біледі.
Есептер шығару кезінде математикалық және серіппелі маятниктің периодын анықтау формуласын қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
| Лексика мен терминология
Период, амплитуда, масса, длина
Период, амплитуда, масса, ұзындық
Period, amplitude, mass, length
|
Құндылықтарды дарыту
| Жұптық жұмыс кезіндегі өзаракөмек, академиялық шындық;
Реттеу және өзін реттеу дағдыларын дамыту;
Зияткерлік, зерттеушілік, ақпараттық мәдениетті қалыптастыру;
Пәнге деген тұлғалық-мәдениеттік қарым-қатынасты қалыптастыру;
Өзінің көзқарасын білдіру, бір-бірін тыңдай білу.
Фуко маятнигі – Жердің тәуліктің айналуын демонстрациялауға қолданылатын маятник.
|
Пәнаралық байланыс
| Математика, география.
|
Алғашқы білім
| Гармоникалық тербелістер
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақта жоспарланған қызметі
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
1-3 мин
3-13 мин
| Сабақтың түрі: білімді бекіту және өтілген тақырып бойынша меңгерілген біліктілік пен дағдыларды қалыптастыру. Сабақтың басында:
- оқушылардың назарын шоғырландыру;
- оқушылармен бірге сабақтың мақсатын/ОМ анықтау;
- оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын» анықтау, сабақтың соңындағы нәтижені болжау.
Білімдерді негіздеу
1. Физикалық шамалар сызықтық заң бойынша өзгеретін тербелістер гармоникалық тербелістер деп аталады. F
2. График бойынша дене синус заңы бойынша тербеліс жасайды (бастапқы фаза нөлге тең). F
3. График бойынша амплитуда 0,05 м тең. T
4. График бойынша тербеліс периоды 0,45 с F
5. Дене а) график бойынша амплитудасы көбірек тербеліспен қозғалады. T
6. Дене а) график бойынша жиілігі көбірек тербеліспен қозғалады. F
7. Т берілген графикке сәйкес келеді. T
| Презентация
1-2 слайд
3-11 слайд
|
Сабақтың ортасы
13-23 мин
23-38 мин
| Жаңа тақырыпты түсіндіру
Математикалық маятник деп жіңішке созылмайтын жіпке ілінген өлшемдері үлкен емес денені айтады. Жіптің массасын дененің массасына қатысты елемеуге болады.
Серіппелі маятник деп серіппе мен серіппеге ілінген жүктен тұратын жүйені айтады.
Бейнебаян Фуко маятнигі
Есептер шығару
1. Массасы 100г дене қатаңдығы 40 Н/м серіппеге бекітілді. Дене тербелісінің жиілігі мен периоды неге тең?
2. Математикалық маятниктің ұзындығы 40 м. Осы маятниктің периоды неге тең?
3. Серіппеге ілінген массасы 0,5 кг дененің тербеліс периоды 0,2 с тең. Серіппенің қатаңдығын анықтаңыз.
4. Еркін түсу үдеуін тәжірибе арқылы анықтап жатқан оқушы 5 минут ішінде 150 тербелісті санап шықты. Егер маятниктің ұзындығы 1 м болатын болса, оқушы еркін түсу үдеуінің қандай мәнін алды?
Дескрипторлар:
-маятниктің түрін анықтайды;
-маятник периодының формуласын жазады;
- белгісіз шаманы қорытады;
- физикалық шаманың сандық мәнін анықтайды.
| Презентация, слайдтар:12-14, үлестірме материал
15-19 слайд
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
37-45 мин
| Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:
- не білдім, не үйрендім.
- не түсініксіз болып қалды.
- немен әлі жұмыс істеу керек.
| Презентация: 20-21-слайд.
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы
|
құралдармен жұмыс істеу кезінде иіндіктің тепе-теңдік шартын және моменттер ережесін біледі;
есептер шығаруда моменттер ережесін қолданады
есептер шығаруда моменттер ережесін өз бетінше қолданады
| Өзара бағалау, мұғалімнің мадақтауы
| Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
|