Мектеп:
| Сынып: Мұғалім:
|
Күні:
| Сабақ жоспары бөлімі: 7.3В Периодтық кесте. Периодтық кестенің құрылымы
| Cабақ №
|
Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
| Периодтық кестенің құрылымы
|
Сабақтың түрі:
| Жаңа тақырыпты зерттеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 7.2.1.2 атомдық нөмірдің өсу ретімен Периодтық кестенің құрылымын түсіндіру
|
Сабақтың оқыту мақсаты
| Периодтық кестенің әртүрлі құрылымдарын қарастыру
Атомдық нөмірге негізделіп Периодтық кестені құрастыру принципің түсіну
Периодтық кестені құрастыру принципің түсіндіру
|
Жетістік критерийлері
| Оқушы мақсатқа жетті, егер:
Периодтық кестені құрастыру принципің түсіндіре алады Периодтық кестенің топтар, периодтар, блоктар бойынша бөлінуің атап өтеді және түсінеді
|
Тілдік мақсаттар -терминдер
| Оқушылар:
- ауызша және жазбазша элементтердің классификация принциптерің түсіндіре алады, сұрақтар қоя алады
Терминдер:
блок, тенденция, қасиеттер, топ, Периодтық кесте, ядроны сипаттауы, протон, атомдық нөмір, элемент, радиоактивті, қатты заттар, сұйықтықтар, газдар, бейметаллдар, металлдар
|
Құндылықтарды тәрбиелеу
Жаһандық азаматтық
| Бір бірінін құндылықтарын құрметтеу, ынтымақтастық.
ЖА құндылықтары: Қоршаған ортаға қамқорлық ету және тұрақты дамуға талпыну
ЖА дағдылары: Критикалық және шығармашылық ойлау, өзін өзінде сенімділің және рефлексия дағдылары, сөйлеу, бекітілген іс қимыл.
|
Пәнаралық байланыстар
| Физика (атомдағы протондар)
|
АКТ қолдану
| Презентация. Белсенді тақта (проектор)
|
Бастапқы білім
| 7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру
3 мин
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин
«Миға шабуыл»
5 минут
2 минут Дайындалуға 4 минут
Қорғауға 6 минут
| Оқушылармен амандасу. Оқушыларды психологиялық дайындау. (Сиқырлы қобдиша)
Қобдишада химиялық элементтер жазылған, әр оқушы химиялық элементтерді алып, атап, топқа бөлінеді.
Металдар, бейметалдар және инертті газдар Топпен жұмыс
Химиялық элементтерді жіктеу теорияларын түсіндіру
1-топ: Триада заңы
2-топ: Октавалар заңы
3-топ: Химиялық элементтердің периодтық заңы
(Кім ашты? Қалай тұжырымдалады? Артықшылығы? Кемшілігі?)
Заңдар
| Кім ашты?
| Тұжырымы
| Кемшілігі/ артықшылығы
| Триада заңы
|
|
|
| Октовалар заңы
|
|
|
| Химиялық элементтердің периодтық заңы
|
|
|
|
Әр топтарға периодтық кестенің түрлі суреттері беріледі.
Видео көрсетіледі білімландтан
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/7-synyp/periodtyq-kestening-qurylymy
Мұғалімнің түсіндіруі
Презентация арқылы периодтық жүйенің құрылымын талдау Тапсырмалар: Топпен жұмыс
1-топ: Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып келесі сұраққа жауап беріңдер.
А) ең жеңіл элемент
Ә) реттік номері 13 элементті
Б) 3-периодтағы металдарды
В) 2-периодтағы бейметалды
Г) Атомдық массасы 80-тең элементті
Ғ) 4-период 1-топтың негізгі топшасындағы орналасған элементті атаңдар
2-топ: Периодтық кестеден натрий, аргон, мырыш, бром, платина, темір элементтерін табыңдар. Олардың рет нөмерін, атомдық массасын және период, топ номерлерін көрсетіңдер
3-топ: Периодты кестені пайдаланып анықтаңдар:
1. Оттектің периодтық жүйедегі орнын
2. Ең ауыр элементті
3. Атомдық массасы 96 тең элементті
4. 5 период 7 топтың 1 топтың қосымша топшасында орналасқан элементті
5. 7 топтың негізгі топша элементтері
6. Менделевий элементін табыңдар.
|
Химиялық элементтер
Әр топқа жеке сұрақ беріледі. Сұраққа түсіндіре отырып жауап береді. Кестені толтырады. Әр сұрақты параққа жазып, тақтаға іледі.
Оқушылар осы кестелерді талдап олардың күшті және әлсіз жақтарын көрсету керек. 5 минуттан кейің әр топ мұғалім таңдаған кесенің алсіз/күшті жақтарын айтуы керек.
Оқушылар видеомен танысады Презентация Әр топ периодтық кестемен жұмыс жасайды. Тақтаға шығып сұрақтар бойынша жауап береді Топтар бірін-бірі бағалайды
|
4 мин
| Жұптық жұмыс
Тапсырма. Тақтада берілген химиялық элементтерді атомдық массаларының өсу ретімен орналастыр. Қандай заңдалық байқалады?
Натрий, хлор, көміртек, алюминий, магниц, литий, бор, оттек, күкірт, фосфор, неон, фтор,кремний, азот, аргон, берилий
| Оқушылар қасындағы оқушымен жұптасып тапсырмаларды бірлесіп орындайды.
|
1 минут
| Сергіту жаттығулары
Тақтадан химиялық элементтер көрсетіледі оқушылар тез атауы керек
| Химиялық элементтің таңбасын дұрыс атаған оқушы орнына отыра береді
|
4 мин
5 минут
1 минут
1 минут
| Жеке жұмыс
Элементтің атауы (әріптер ауысқан)
| Таңбасы
| Реттік номері
| Атомдық массасы
| Металл, бейметалл, инертті газ
| фрсофо
|
|
|
|
| рітме
|
|
|
|
| үткірк
|
|
|
|
| суект
|
|
|
|
| оеткт
|
|
|
|
| мйагин
|
|
|
|
|
Сұрақ-жауап
1. Металдар периодтық жүйеде қалай орналасады?
2. Период дегеніміз не?
3. Периодтық кестеде неше период бар?
4. Топ дегеніміз не?
5. Периодтық кестеде неше период бар?
6. Қосымша және негізгі топша дегеніміз не?
7. Менделеевтің периодтық заңы қалай тұжырымдалады?
8. Менделеев химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды?
9. Аяқталмаған период дегеніміз не?
10. ІА тобы элементтерін қалай атаймыз?
11. Периодтық заң қазір қалай тұжырымдалады?
Рефлексия
Үй жұмысы: Сабақтың мәліметің қайталау. Периодтық кестеде оқушыға белігілі элементтерді таңдап, металл және бейметалға бөлу.
| Әр оқушы дәптерге жеке орындайдын. Жауабы тақтада көрсетіледі, көршілерімен алмасып, тексереді Оқушыларға жалпылама сұрақтар қойылады, қол көтере отырып жауап береді
Әр оқушыға стикерлер беріледі. Тақтаға өз пікірін жазады
|