Бөлім:
| Ондық бөлшектер
| Педагогтің аты-жөні:
| Жанпейсова А
| Күні:
| 31. 01. 2023
| Сыныбы: 5
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ондық бөлшектерді салыстыру.
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 5.1.2.26 ондық бөлшектерді салыстыру;
| Сабақтың мақсаты:
| Ондық бөлшектерді разрядттары бойынша салыстырады.
Бөлімдері 10-ға, 100-ге, 1000-ға тең бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып, салыстыра алады.
Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып, салыстыра алады.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақ-тың басы
Қызығушылықты ояту.
1 мин.
Үй тапсырмасы
2 мин
2 мин
| (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Мақсатымыз – білім алу,
Міндетіміз – еңбектену
Еңбек етіп, топтасып,
10-ға қолды жеткізу.
«Музыкалы қобдиша» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.
Сыныппен жұмыс. «Серпілген сауалдар» әдісі бойынша, өткен сабақты қайталау.
Ондық бөлшек құрамы қандай? Ондық бөлшектерді салыстырудың неше тәсілі бар? Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе қалай салыстырады ? Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша қалай салыстырады ?
| Үй тапсырмасын оқиды.
Сұрақтарға жауап береді.
| Дескриптор арқылы бағаланады. 765
Дескриптор
-Жұлдызшаның орнына тиісті цифрды қояды және Қос теңсіздікті дұрыс оқиды – 1 балл
Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
| Оқулық, жұмыс дәптері
Кітап, дәптер.
|
Сабақтың ортасы
35 мин
Топтық жұмыс
10 мин
Жұптық жұмыс.
15 мин
| Топтық жұмыс. «Жарнама» әдісі.
3 топқа 6 түрлі телефон беріледі.
Тапсырма:
Әр топ 2 телефоннан алады.
Телефонның салмағын өлшеп, салыстырыңыз. Телефонның ұзындығын өлшеп, салыстырыңыз. Телефонның экранының диагоналын табыңыз және салыстырыңыз.
Сергіту сәті. «Фри» алып сұрақтарға жауап бер.
Жұптық жұмыс. Білгеніңмен бөліс.
1-тапсырма
Ондық бөлшектер жұбын салыстыр және теңсіздік дұрыс болатындай етіп
<, > және = таңбаларын қойып шығыңдар.
4,3 6,3
23,483 23,4
0,015 0,150
0,10 0,1
0,0084 0,084
2-тапсырма
Жай бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып алып, сонан соң кему ретімен орналастырыңдар.
3-тапсырма
Берілген цифрлардан ең кіші ондық бөлшек құрастырыңдар.
6,5,4,3 –
1,2,0,5 –
5,4,3 –
4,3,6 –
1,6,2 – Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма
1-тапсырма (1 балл)
Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, салыстыр.
1) 1,85 және
2) 0,2 және
3) 9,45 және
2-тапсырма .(1 балл)
Айман 5-тен үлкен , бірақ 6 санынан кіші сан ойлады. Ойлаған ондық бөлшектің бүтін бөлігінен кейінгі цифрлар саны үшке тең. Бөлшек бөлігінің ондық үлес разряды 3-ке тең. Ондық бөлшектің цифрларының қосындысы 16-ға тең. Осы мәліметке сәйкес келетін ең кіші ондық бөлшекті тап.
3-тапсырма
Амалдарды орындап, мәнін ондық бөлшекпен жазып салыстыр. (1 балл)
Қосымша тапсырма. Оқулықпен жұмыс.
772, 774
Үйге тапсырама. Шығармашылық жұмыс. Отбасы мүшелерінің бойының ұзындығын ондық бөлшекпен жазып, және ең ұзын және ең қысқа адамның бойын тап
| Оқушылар топтық тапсырма орындайды.
Топтың ережесімен танысады.
Жұптық тапсырма орындайды.
Дескриптор арқылы тапсырмаларды орындайды.
| Топтық жұмыс дескрипторы:
-Салмағын, ұзындығын, диагоналын өлшеп, ондық бөлшекпен жазады – 1 балл
- Салмағын, ұзындығын, диагоналын салыстырып, теңсіздік құрастырады – 1 балл
- Математикалық тілде түсіндіреді -1 балл
Жалпы – 3 балл
Алғашқы орындап болған 5 жұп бағаланады. Соның ішінде 3 жұп толық 3 баллмен, қалған 2 жұп 2 баллмен бағаланады. Жауаптарының дұрыстығына қарай.
Дескриптор:
1-тапсырма
-Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша салыстырады- 1 балл
2-тапсырма
-Бөлімдері 10-ға, 100-ге, 1000-ға тең бөлшектерді ондық бөлшекке айналдырып, кему ретімен орналастырады -1 балл
3-тапсырма
-Берілген цифрларды пайдаланып, ең кіші ондық бөлшек құрастырады -1 балл
Жалпы балл -3 балл
Жеке жұмыс Дескриптор:
- Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып, салыстырады -1 балл
-Ең кіші ондық бөлшекті табады -1 балл
- Бөлімдері әртүрлә жай бөлшекті ондық бөлшекпен жазып, салыстырады-1 балл
Жалпы балл -3
Мұғалім дескриптор арқылы бағалайды. «Баскетбол алаңы» арқылы бағаланады.
| Телефондар
Қима қағаздар
| Сабақтың соңы
Кері байланыс.2 мин.
| «ТИкТОК» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.
| Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
| Мұғалім оқушыларды «Баскетбол алаңы» арқылы бағаланады. 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
| |