Педагогтің аты-жөні
| Ахметкалиева Каламкас Кабдрашитовна
|
Қала/ Мектеп
| Нұр-Сұлтан қаласы, №82 «Дарын» мамандандырылған лицейі
|
Пән
| Әдебиеттік оқу
|
Сынып:
| 4
|
|
Сабақтың тақырыбы
| Кім болам?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 4.3.4.1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету
|
Сабақтың мақсаты
| шығарма мазмұнына сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгілеп оқу, талдау жасау; өз бетінше сын тұрғысынан бағалау.
|
Сабақтың барысы.
|
|
Сабақтың кезең
уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Басы
| Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
Ойлан
Сөйлемді үш жақта жіктеп айт.
І Мен кім боламын?
ІІ Сен кім боласың?
ІІ Сіз кім боласыз?
ІІІ Ол кім болады?
| Жаңа сабаққа назар аудару.
«Мамандықтар әлемі туралы» өз ойларын айтады.
|
Қол шапалақтау
| 1-слайд
2-слайд
|
Ортасы
| Қаламгермен таныс бол!
|
Ақынның өмірбаяны мен шығармашылығымен танысады.
|
|
3-слайд
|
Сурет бойынша өлеңнің мазмұнын болжа.
|
«Азамат бол!» өлеңінің мазмұнына болжам жасайды.
|
Жарайсың!
|
4-слайд
|
Азамат бол! Өлеңді түсініп оқы.
Аманжолды қандай ой мазалап отыр?
Болды Аманжол үлгілі,
Оқуын жақсы оқыды.
Әкесімен отырып,
Былай деді бір күні:
– Әке, маған қарашы,
Мен өскенде кім болам?
– Кім болсаң да, өзің біл,
Айналайын күн балам!
| Дұрыс жауапт анықтайды.
Өскенде қайда тұрамын?
Өскенде кім болам?
Әкесінің мамандығы кім?
| Тамаша!
| 5-6-слайд
|
Өлеңдегі мамандық атауларының астын сыз.
Шопан болғын мен құсап,
Еңбекті сүй жасыңнан.
Ғарышкер бол елге ұқсап,
Отан даңқын асырған.
Геолог бол немесе
Жерден алтын табатын.
Қызықтарға бөлен сен,
Бір марқайып қалатын. Сөздікпен жұмыс
Марқаю-көңілі толу, риза болу
| Мамандық атауларын табады. Шопан, ғарышкер, геолог
Дәптерге жазады.
| Өте жақсы!
| 7-8 -слайд
|
Аманжолдың әкесі баласына қандай тілек айтты?
Дұрыс екен сұрағың,
Кім болсаң да, еркіңде.
Денсаулық боп, шырағым,
Жетейік біз сол күнге.
Арманың көп білемін,
Айналайын Аманжол,
Менің сенен тілерім:
Азамат бол, адам бол!
| Дұрыс жауапты табады
Денің сау болсын!
Арманыңа жет!
Азамат бол, аман бол!
| Керемет!
| 9-10-слайд
|
Соңы
Оқу тапсырмасы
| Жаңа білім мен тәжірибені қолдану
Бағала
Өлеңдегі бас кейіпкердің арманы туралы пікіріңді айт.
Әкесінің «Кім болсаң да өзің біл» деген сөзін қалай түсіндің?
Әкесінің баласына айтқан ойларының қайсысы маңызды?
Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын білдіретін шумақты көрсет
Орында
Жоспар бойынша ойыңды жаз.
Жоспар:
Менің болашақ мамандығым туралы ата-анамның ойы Өзімнің арманым ....
| Дескрипторы:
Өз ойын, сезімін, көзқарасын пікір білдіреді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
Сұрақтарға жауап беріп, өз пікірін дәлелдейді
Жоспар бойынша шығарма жазады
|
Жарайсың!
Мен саған сенемін!
| 11-слайд
12-слайд
|
Кері байланыс
| Бүгінгі сабақта:
шығарма мазмұнына сұрақтар қойдың;
мәтіннен қажетті ақпаратты тауып, белгілеп, талдау жасадың;
сыни тұрғыдан баға бердің.
| Мен не білдім?
Не үйрендім?
|
| 13-слайд
|