Пән: Жаратылыстану
Күні: 23.02.2023
Сынып: 4 «А»
| Мектеп: «С.И.Морозов атындағы№51 орта мектеп-гимназиясы» КММ
Мұғалімнің аты-жөні: Ишамбаева А
Қатысқандар саны: 25 Қатыспағандар саны: 2
|
Сабақ тақырыбы
| «Кенді пайдалы қазбалар деген не?»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 4.3.4.3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну
|
Сабақ мақсаттары
| Бейнелердің құрылысын тұрғызу барысында ережеге сай кезеңдермен жұмыс жасауға үйрету, заттар көлемін көрсету жолдарын меңгерту.
|
Бағалау критерийлері
| Оқушылар жылдамдық өлшемі туралы оқып үйренеді.
Тапсырмалар орындау арқылы түсініктері қалыптасады
|
Сабақтың барысы
|
Кезеңі
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Оқушының іс -әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
| Психологиялық дайындық:
Қайырлы күн достым,
Қайырлы күн құрбым
Жұма күнің бүгін
Сәттілікке толсын,
Бүгінгі алған бағаң
Кілең бестік болсын. Топқа бөлу:
мыс қорғасын
күміс алюминий Алдыңғы білімді еске түсіру
«Жедел жауап» әдісі
1.Қандай пайдалы қазбалар жанғыш деп аталады?
2.Мұнай қандай пайдалы қазба?
3.Газ қандай пайдалы қазба?
4.Көмір қандай пайдалы қазба?
|
Оқушылар бір-бірімен сәлемдесу
Дескриптор;
Сұрақтарға толық жауап береді? Әр сұраққа 3- балл
|
|
топқа бөлуге арналған
қима қағаздар
|
Сабақтың ортасы
| Суреттер арқылы жаңа тақырыпты болжау
Суреттегі заттарға не ортақ? Олар неден жасалған?
Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі.
Оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауап алу үшін алдын ала дайындалған «Миға шабуыл» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашады.
Жаратылыстану сабағынан кенді пайдалы қазбалар не екенін және олардың қалай өндірілетінімен танысамыз.
Бүгінгі сабақта: Кенді пайдалы қазбалар дегеніміз не екенін білетін боласың.
Сенің білетінің:
Кеннің не екенін түсінесің; Кенді пайдалы қазбаларды қалай өндіретінін білесің;
Сенің меңгеретінің:
Кенді пайдалы қазбалармен танысасың; Кенді пайдалы қазбаларды алу әдістерімен танысасың;
Оқылым
Металды кеннен ажыратып алу үшін түрлі үдеріс жүреді. Оларды бөледі, уатады, жуады. Бұл кенді байыту деп аталады. Кейбір металды алу үшін кенді арнайы домна пешінде балқытады. Балқытылған металды белгілі бір пішінге келтіру үшін қалыпқа құяды, суытады.
«Домна пеші» туралы бейнебаян 1 минут
(Т) «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы постер
құрастыру
ЕСКЕРТУ: Домна пеші туралы постер құрастыру Биіктігі 10 қабатты ішіндегі температура
үймен бірдей 15000С -тан жоғар
кейбір металдарды алу Теміртауда
үшін кенді осы пеште балқытады орналасқан 1960 жылдан бастап Тұңғыш президент жұмыс
жұмыс атқарып келеді жасаған орын Саралау: «Қарқын» тәсілі.
Жылдам жұмыс жасайтын оқушыларға «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы домна пеші туралы постерді құрастыру. Сен білесің бе?
Домна пешінің биіктігі 10 қабатты үймен бірдей. Пештің ішіндегі температура 1500 С –тан жоғары болады. Қазақстандағы ең ірі домна пеші Теміртауда орналасқан
|
Дескрипторы:
-Ортақ заттарды анықтайды;
-қандай пайдалы заттар қажет екенін түсіндіреді.
Дескрипторы:
- Домна пеші туралы ақпараттарды толықтырып, постер құрастырады.
|
ҚБ: «жаңғыш пайдалы қазбалар» арқылы бағалау
Мұнай – сұраққа дұрыс жауап берсе;5 балл
Көмір– сұраққа жауап беруде түзетулер жүргізілсе;4- балл
Газ – сұраққа жауап беруде әлі де көмекті қажет етсе.3 балл
|
тақырыпқа байланысты
суреттер
А3 қағаз, маркер, қима қағаздар, суреттер
АКТ
бағалауға арналған қима қағаздар
|
Сергіту сәті
| Бейнежазба
|
|
| АКТ
|
ТИМС
тапсырмалары
| (Т) Зертте
ЕСКЕРТУ: Әр топқа ресурстарды таратып беру. Металдардың қандай қасиеттері болатынын анықтап, қорытынды жасау.
| Металл
| Түсі
| Қалың-дығы
| Қаттылығы
| Иілгіштігі
| Темір қасық (1-топ)
|
|
|
|
|
| Қаңылтыр қалбыр (2-топ)
|
|
|
|
|
| Шеге (3-топ)
|
|
|
|
|
| Сым (4-топ)
|
|
|
|
|
|
Саралау: «Қорытынды» тәсілі
Барлық оқушыларға бағытталған нұсқаулық бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсіну үшін «Зертте» әдісі арқылы қорытынды жасату. Ойлан.
Неліктен ғарыш зымыранын жасауға металдың барлық түрін пайдалана бермейді?
|
Дескрипторы:
-металдардың қасиеттерін анықтай алады;
- өзгешелігін түсіндіре алады;
- қорытынды шығарады.
.
| ҚБ: «металдар» арқылы бағалау
Қорғасын – сұраққа дұрыс жауап берсе;
Темір – сұраққа жауап беруде түзетулер жүргізілсе;
Алюминий – сұраққа жауап беруде әлі де көмекті қажет етсе
| зерттеу жұмысына қажет ресурстар
(темір қасық, қаңылтыр, шеге, сым)
бағалауға арналған қима қағаздар
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс:
Алтын – сабақ қызықты өтті, тапсырмаларды орындауда қиыншылықтар кездеспеді.
Күміс – сабақ қызықты өтті, бірақ тапсырмаларды орындауда аздаған қиыншылықтар кездесті.
Қорғасын – тапсырмаларды орындауда қиыншылықтар кездесіп, оларды орындауда көмек қажет еттім.
|
қима қағаздар
|
Ынталандыру сөздері Жарайсың !
ТАМАША!
КЕРЕМЕТ!
|
|