|
1 сынып ашық сабақ. Пн математика Кні 21. 02. 2023ж Сынып 1
Пән: математика
Күні: 21.02.2023ж
Сынып: 1
| Мектеп: Қызылтау негізгі орта мектебі
Мұғалімнің аты-жөні: Урункаева Б.Ж.
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
Санды және әріпті өрнектер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды,айырма)/ теңдік, теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар: Сандар мен әріптерді таниды.
Көптеген оқушылар:Теңдік, теңсіздіктерді ажыратады.
Кейбір оқушылар: Теңдік, теңсіздіктерді ажыратып оларды құрастырады, жазады және оқиды.
Бағалау критерийлері
- Қосынды және айырма түрінде берілген санды және әріпті өрнектер мен теңдіктерді ажыратады.
- Қосу мен азайту амалдарын салыстырады,санды және әріпті өрнектер құрастырады, түрлі тәсілдермен оқиды.
Тілдік мақсаттар
Сандар мен шамаларды салыстыруды, және олардың қалай теңдіктер мен теңсіздіктер түзе алатындығын түсіндіруді.
Құндылықтарды дарыту Мектеп ережесіне бағынуға, сыныптастарымен жақсы қарым қатынаста болуға, оқу құралдарын күтіп ұстауға тәрбиелеу. Пәнаралық байланыстар музыка, дүниетану, ана тілі
АКТ қолдану дағдылары Слайд Бастапқы білім
Салыстыруды жүргізуді білу және салыстыру тілін қолдану Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Ескерту
| Сабақтың басы
| Сабаққа дайындық
Психологиялық дайындық
Амандасу түрлері бар текшені лақтыру
Өткенді қайталау
Шамалар
Банка, сызғыш, кір тасы Осы құралдар арқылы топқа бөлу.
| Шаттық шеңбері
Смайлик арқылы бағалау
|
| Сабақтың ортасы
Сергіту сәті
| Кестемен жұмыс. Топпен жұмыс
1-тапсырма: Бос торкөздермен өрнектер құрастыру.
1-қосылғыш
| 2-қосылғыш
| Өрнек
|
|
|
|
| 1
| + 1
|
|
|
| 8
|
|
|
|
|
|
| 6
|
|
|
|
|
Бос торкөздің орнына латын әліпбиінің кіші әріптерін қою керек болатын 1 сыныптың оқушылары латын әріптерін білмегендіктен (қазақ әріптерін а, ә, б, в , г , д) жазуды ұсыну.
Алынған өрнектерді оқып беруге жетелеу. Сұрақ:
-Біз қандай жазу жаздық?
-Егер өрнек әріптен,саннан және арифметикалық амалдардың таңбаларынан тұрса, оны қалай атайды? Сендер қалай ойлайсыңдар?
Бұл өрнектердің әріпті өрнек деп аталатынын табуға оқушыларды жетелеу.
Берілген әріпті өрнекті әртүрлі жолмен оқуға болатынын түсіндіру. Нейрожаттығу жасату
|
Үш шапалақ әдісі арқылы бағалау
|
|
Бағалау критерийясы
Қосу мен азайту амалдарын салыстырады,санды және әріпті өрнектер құрастырады, түрлі тәсілдермен оқиды.
| 2-тапсырма
Топпен жұмыс.
Аңдарға өз үйін табуға көмектесіңіз. Өрнектерді оқыңыз.
Дескриптор: Білім алушы
- санды өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды;
- әріпті өрнекті анықтайды және дұрыс оқиды;
- теңдікті анықтайды және дұрыс оқиды.
|
Бас бармақ әдісі
|
|
Сергіту сәті
| 3-тапсырма
Әріпті өрнек. Дәптермен жұмыс
Барлық әріпті өрнектерді көшіріп жаз
Қандай өрнектер қалды? Олар қалай аталады? Енді көршіміздің дәптерін алып бағалаймыз
6+a 20-7 100-40 80-б
50-c 5+4 д-40 40+30 4-тапсырма
Топпен жұмыс
Тақтада берілген паравоз вагондарына санды және әріпті өрнекті орналастыру. 40+50 25+45 с+85 х+63 41-у
А+8 б-20 36+7 95-5 11+22
Бақа, бақа, бақалшақ
5 тапсырма
Жұптық жұмыс.
Берілген деректерді қолданып, санды және әріпті өрнектер құрастырып жазыңыз. Жұпта бір-біріңізге екі түрлі тәсілмен оқып беріңіздер.
Дескриптор:
- санды өрнектер құрастырады;
- әріпті өрнектер құрастырады;
- өрнектерді екі түрлі тәсілмен оқиды.
| Екі жүлдыз бір тілек әдісі арқылы бағалау
| .
|
Ойтолғаныс
Қызықты тапсырма
Сабақтың соңы
| Ойлан. Топтық жұмыс
Берілген деректерді қолданып, санды, әріпті өрнектерді, теңдік, теңсіздіктердің дұрыс жауабын тауып олардың жауаптарын сыныптың төрт бұрышында тұрған қыстырғыштарға қыстыру. 1*3 7*5 9*7 6*1 5*7 9*4 5*4 4*4
а+1 6-с 9+ә б-6 3-3 6+4 г+1 1-д
Рефлексия
|
|
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Ашық және жабық сұрақтар қою арқылы, көрнекіліктерді пайдалану арқылы дәптермен жұмыс жасауын қадағалап отырамын. Қабілеті жоғары оқушылар таңдап алынып оларды қабілеті төмен балалардың қасына отырғызып бірге тапсырмалар орындатамын.
| Оқушылар сабақ соңында:
санды және әріпті өрнектерді ажырата біледі;
әріпті өрнектерді әртүрлі тәсілмен оқуды үйренеді.
Сабақ тақырыбын меңгеру деңгейін бағалау үшін сұрақтар қоямын:
— әріпті өрнектердің санды өрнектерден айырмашылығы неде?
— 7 + б әріпті өрнегін әртүрлі тәсілмен оқыңдар.
— 7 – б әріпті өрнегін әртүрлі тәсілмен оқыңдар.
— 7 + б өрнегіндегі б-ның орнына қандай әріпті қоюға болады? б-ның орнына қандай сан қоюға болады?
— 7 – б өрнегіндегі б-ның орнына қандай әріп пен сан қоюға болады? Оқушыларға өз жауаптарын түсіндіруді ұсыныңыз.
Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” арқылы өз-өзін бағалатыңыз.
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатынҚауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Сабаққа барлық оқушылар белсене қатысты.
2: Жоспарланған тапсырмалар ойын түрлері сабақтың өз дәрежесінде өтуіне тиімді болды.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: Жұптық, топтық, ойындар, ұйымдастыру сабақтың жақсы өтуіне ықпал етті.
2: Суреттер, көрнекіліктер оқушылардың сабақты жақсы түсінуіне көмек берді.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Оқушылардың белсенділігі жақсы, алайда кейбір қабілеті төмен оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындауым қажет.
| |
|
|