|
5-с бойынша презентация. 5-c тікб пар. Пні за мерзімді жоспар блімі Д
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.4.Д Кеңістік фигураларының жазбалары
| Мектеп:
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Картанова С.Т.
| Сынып: 5
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақ тақырыбы
| Тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 5.3.1.8 – тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы туралы түсінігі болу;
5.5.2.9 – жазық фигуралардың және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салу (текше және тік бұрышты параллелепипед)
| Сабақ мақсаттары
| Барлығы: Жазықтықтағы және кеңістіктегі фигуралардың жазбасын түсіну және пішіндеу
Көпшілігі: жазықтықтағы және кеңістіктік геометриялық фигуралардың жазбаларын берілген өлшемдерді қолданып салу
Кейбіреуі: мәтінді түсініп өлшемдері арқылы ауданын және көлемін есептейді (осы тапсырманы құндылықпен байланыстыруға болады)
| Бағалау критерийлері
| -тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасы туралы түсінеді
–жазықтықтағы және кеңістіктегі геометриялық фигуралардың жазбаларын салады (текше және тік бұрышты параллелепипед)
| Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: текше, тік бұрышты параллелепипед, параллелепипедтің қыры, параллелепипедтің төбелері, параллелепипедтің жақтары, текшенің жазбасы, тік бұрышты параллелепипедтің жазбасы, жазба бетінің ауданы, денелердің көлемі
Диалог үшін пайдаланылатын сөздер мен тіркестер: тік бұрышты параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары тең, кубтың әрбір жағы – квадрат
| Құндылықтарды дарыту
| Тәуелсіз Қазақстан және Астана-еліміздегі ғимараттардың әсемдігі мен олардың қандай пішінде, қалай орналасқанын топта сыни тұрғыда ойлануына қолдану
| Пәнаралық байланыстар
| Сызу пәнімен: берілген өлшемдері бойынша тік бұрышты параллелепипедтің жазбаларын салады, сызбасын сызады.
| Алдыңғы білім
| 5.4.4.3 – кестелер немесе диаграммалар түрінде берілген статистикалық ақпаратты алу
| Ресурстар
|
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау Қабілеті жоғары оқушыларға жоспарлау
| Бағалау – оқушылардың материал-ды меңгеруін өлшеу
| Сабақтың басы
| «Мозайка» әдісі
Мақсаты: топқа бөлу
Оқушылар әр түрлі түстерден тұратын тіктөртбұрыштардан (шаршылардан) параллелепипед немесе текше құрастыруға болатындай етіп топтарға бөлінеді.
Түрткі сұрақтарын қою арқылы бүгінгі сабақтың мазмұнын ашып аламын.
1.Қандай фигуралар үлестірілді?
2.Осы фигуралардан ортақ қандай фигура құрастырдыңдар?
3.Фигуралардың қандай өлшемдері бірдей?
Ендеше, балалар, бүгінгі сабағымызда тік бұрышты параллелепипед (текше) және оның жазбасымен танысатын боламыз.
|
| Әр тапсырмадан кейін кері байланыс болады
| Сабақтың ортасы
| І. Жаңа сабаққа кіріспе: презентация
Бейне сабақпен танытыру
Кесте толтыру «Семантикалық карта» стратегиясы
Кері байланыс: «Қосу, алу, қызықты» ІІ. Топтық жұмыс
1-тапсырма.
Мақсаты: берілген жазбалар бойынша текше құрастыру. Берілген сөздерді байланыстырып, сөйлем құрау
2-тапсырма.
Мақсаты: Жазбасы бойынша тік бұрышты параллелепипедтің өлшемдерін анықтау
Тік бұрышты параллелепипедтің жазбасынан оның ұзындығын, енін, биіктігін табыңдар (жазбадағы дәптердің 2 төркөзінің ұзындығы 1 см-ге тең деп есептеу керек) Бағалау: «Жұлдызшалар» арқылы бағалау
«Қызыл түс» - жақсы
«Сары түс» - сұрағым бар
«Жасыл түс» - түсінбедім
Саралау: Негізгі тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі 3-тапсырма: Кестені толтырыңдар
Мақсаты: сыни тұрғыдан ойлай отырып, есептер шығару
Бағалау: «Жұлдызшалар» арқылы бағалау
«Қызыл түс» - жақсы
«Сары түс» - сұрағым бар
«Жасыл түс» - түсінбедім
Саралау: оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолдау көрсетемін
|
Оқушылардың көтерген түстеріне қарай кері байланыс арқылы оқушының қажеттілігін ескеріп, келесі жұмысқа бағыттау
|
«Жұлдызшалар» арқылы бағалау
«Қызыл түс» - жақсы
«Сары түс» - сұрағым бар
«Жасыл түс» - түсінбедім
| Сабақ-тың соңы
| Қорытынды: Үйге тапсырма: (хабарлама дайындау)
«Текше» сөзінің шығу тарихы қандай? Осы сөзге қатысты Евклидтің еңбектерін зерделеп көріңдер.
| Слайд
| Тапсырма орындауға уақыт беріледі. Тапсырмаларды түсіндіруде көмек қажет ететін оқушыларға біршама уақыт беріледі. Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай қолдау көрсетемін.
| «Жұлдызшалар» арқылы бағалауды қолданамын
«Қызыл түс» - жақсы
«Сары түс» - сұрағым бар
«Жасыл түс» - түсінбедім
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
«Семантикалық карта»
| Жағы
| Қыры
| төбесі
| Беті қандай фигура болады?
| Бетінің ауданы
| көлемі
| Тік бұрышты параллелепипед
|
|
|
|
|
|
| Текше
|
|
|
|
|
|
|
2-тапсырма.
Мақсаты: Жазбасы бойынша тік бұрышты параллелепипедтің өлшемдерін анықтау
Тік бұрышты параллелепипедтің жазбасынан оның ұзындығын, енін, биіктігін табыңдар (жазбадағы дәптердің 2 төркөзінің ұзындығы 1 см-ге тең деп есептеу керек)
3-тапсырма: Кестені толтырыңдар
Мақсаты: сыни тұрғыдан ойлай отырып, есептер шығару
Қорытынды:
|
|
|