Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Балдәурен «РОСО» филиалы
Практикалық программалау
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Давидов И.У
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| §5.3. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс.
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау; 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау; Көпшілік оқушылар: Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау;
Кейбір оқушылар: Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау.
|
Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
| Бағалау критерийі
| Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтайды; Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтайды; Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Блок-сызба-блок-схема- flow chart
Факториал-факториал- factorial
Көбейтінді- умноженный- multiplied
Бөлшек- часть- part
Іздеу-поиск- Search
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Циклдік алгоритмнің басқа алгоритм түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктерін атай аласың?
Циклдік алгоритмдерді программалауда қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін?
Есептің математикалық қойылымына мысалдар келтіріңдер.
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық байланыс
| Ағылшын тілінде программа коды, математикалық амалдар қолданылады.
| Алдыңғы білім
| Алгоритмді әзірлеу
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт
| Мұғалімнің іс- әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурста р
| Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/3мин Сыныпта психологиялық ахуал орнату:
Топқа біріктіру/2мин
| Сәлемдесу, түгендеу «Су толы тәрелке»
жаттығуы
«Атомдар мен молекулалар»
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
Тренингке қатысушылар көздерін жұмып, үндемей отырып шеңбер бойымен отырып су толы тәрелкені бір-біріне береді.
Жаттығуды талқылау сұрақтары: Сіздің ойыңызша қолыңыздан не келмеді?
Оны қалай түзетуге болады?
Жаттығу орындау барысында қандай эмоцияларды басыңыздан өткердіңіз?
Оқушылар мұғалім атомдар дегенде екеуден бірігеді, молекулалар дегенде
| Қошемет көрсету.
| Оқытуды
ң белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
|
| әдісі арқылы топтарға біріктіру
| екеуден, атомдар дегенде үшеуден, молекулалар дегенде төртеуден бірігеді. Оқушы санына қарай жалғастыруға болады.
|
|
| Қызығушылы
қты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин
| «Шатастырылған
логикалық тізбек»
әдісі
Мұғалім оқушыларға дұрыс және дұрыс емес сөздер жазылған ретті ұсынады.
| Оқушылар жекелей жұмыс жасайды, тапсырманы оқиды, шатастырылған тізбекті белгілейді.
Өзінің тапқан сөздерін топтағы оқушылармен бөліседі, толықтырады, қатесін түзейді
Тексерілетін сандар ретінде 100 саны берілген. Бұл санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін 1 мен 50 арасындағы жұп сандарға бөлеміз.
(берілген сөздегі қатені анықтаңдар)
Егер Р жай саны а құрама санының ең кіші бөлгіші болса, онда Р≤√а шарты орындалатын цикдің коды
for j in range(1, n//2+1)
(берілген кодтан қатені табыңдар)
N саны берілген. Осы санның тақ немесе жұп екенін анықтау үшін тиімді алгоритм құру жолын ұсыныңдар.
|
Медальдар арқылы ҚБ
|
| Миға шабуыл
| Миға шабуыл стратеиясы арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыру
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Циклдық алгоритмнің басқа алгоритм түрлеріне ұарағанда қандай ерекшеліктерін атай аласың? Циклдық алгоритмдерді программалаудың қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін?
|
|
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин
| Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен
бірге талдау, слайд арқылы көрсету.
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
Мақсаты: аудиал және визуал оқушылардың білім алуына жағдай жасау.
|
|
|
Саралау тапсырмалар ы
Топтық
жұмыс/5мин
Жеке жұмыс/13мин
|
тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалімнің көмегімен орындалады. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі:
тапсырма көлемі үлкен тапсырма. Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз бетінше орындайды.
| 1- тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Оқулықта берілген 2-есептің программалық кодын талдаңдар. Программaға
1) n=495582 және 2) n=495582 мәндері енгізілгенде қандай нәтижелер алынады? Алынған нәтижелерді талдап, түсініктеме беріңдер
Дескриптор
Есептің шартын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Есептің программа кодын жазады.
2- тапсырманы мұғалімнің нұсқауымен өз беттерінше орындайды.
1)
Төменде берілген программалардың блок-сызбаларын құрастыр.
2)
Төменде берліген программа кодтары жұмыс жасаған-да экранда қандай нәтиже аламыз? Программа кодын компьютерге салып тексермей, жауабын тап.
| 4 балл
6 балл
| Информа тика 8-
сынып
оқулығы
Компьют
ер,
информат ика, 8- сынып
оқулығы
|
|
|
|
|
ік блок-сызбасын
|
|
|
3)
Төменде берілген программа кодтарын жазуда қателер кеткен. Сол қателерді анықта.
Дескрипторлар: Есептің алгоритмд анықтайды
Жоба кодын талдайды;
Программада жіберілген қателерді анықтайды.
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс Сабақты
бекіту/5мин
Кері байланыс:
/2мин
| «Зымыран
сұрақтар» әдісі арқылы сабақты бекіту
«Блоб ағашы» әдісі.
| Оқушылар параққа бүгінгі сабақта жасаған практикалық жұмыстары туралы сұрақтар жазады. Парақтан ұшақ жасап келесі топқа ұшырады. Келесі топ жауаптарын айтады.
Мақсаты:
Оқушылардың алған білімдерін функционалды
қолдана алуын іске асыру
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген
маймылдарды бояу арқылы
білдіреді
| Өзара б
| ағалау
| А4 парағы
|
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Балдәурен «РОСО» филиалы Практикалық программалау
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Давидов И.У
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
|
| §5.4. Алгоритмді программалау. Практикалық жұмыс
|
|
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| Программа жұмысының тиімділігін тексеріп сынақтан өткізу
8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау; 8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтау; Көпшілік оқушылар: Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтау;
Кейбір оқушылар: Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындау.
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау.
| Бағалау критерийі
| Алгоритмнің шарты мен блок-схемасын анықтайды; Алгоритмнің программалау тілінде кодын анықтайды; Алгоритмнің программасы мен трассировкасын орындайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Жұп цифр- четное число- even number
Бөлшек- часть- part
Нақты сан- реальное число- real number
Фибоначчи-фибоначчи- fibonacci
|
-
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Циклдық алгоритмнің басқа алгоритм түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктерін атай аласың?
Циклдық алгоритмдерді программалаудың қандай қиыншылықтар туындауы мүмкін?
| Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша « индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсім» құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық байланыс
| Программа кодын жазу кезінде ағылшын тілінде сөздер, матетмаикалық амалдар қолданылады
| Алдыңғы білім
| Алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт
| Мұғалімнің
іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурс тар
| Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпта психологиялық ахуал орнату:/3мин
| Сәлемдесу,
түгендеу
«Сәлемдесу» ойыны:
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі.
Оқушылар мұғалімнің нұсқауымен сәлемдеседі.
Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек.
«Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен жылдам амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен
Мақсаты: Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, бір-бірлеріне бауырмалдығы артады, бірлесіп білім алуға дайын болады.
|
Қошемет көрсету.
|
| Топқа біріктіру/2мин
| бағдаршам түстері арқылы топтарға біріктіру
| Оқушылар бағдаршам түстері арқылы топтарға бірігеді
|
|
Бағдар шам
|
-
Қызығушылық
ты ояту/7мин
| «Аялдама» әдісі арқылы
|
Өткен сабақта орындаған тапсырмалардың тақырыптарын үш параққа жазылып үш
|
|
Оқытуд ың
|
-
| өткен сабақты пысықтау.
| партаға қоямыз. Оқушылар әр партаға аялдай жүріп тапсырмаларды орындайды.
| Смайликтер арқылы ҚБ
| белсен
ді әдістері NIS.
Астана, 2013 Плакат, маркер
| Сабақтың ортасы Мағынаны
тану/21мин
| Оқушыларға практикалық жұмыс орындату, бағыт беру Дисктегі тапсырмалард ы қолдану
| Оқушылар жеке практикалық жұмыс орындайды
Практикалық тапсырмалар
1-тапсырма
Жұп цифрлар қосындысы **
Ұзындығы N ге тең сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Тізбектегі соңғы цифры жұп сандардың сонғы цифрларының қосындысын тап. Тізбек мүшелері 109 үлкен емес натурал сандар.
Деректерді енгізу тігінен орындалады.
| 2 балл
|
Инфор матика
8-
сынып оқулығ
ы
|
|
|
Дескрипторлар:
Есептің шартын анықтайды; Математикалық қойылымын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Программа коды мен трассировкасын орындайды. 2-тапсырма.
Санның бөлшегін ажырату**
Ұзындығы N ге тең нақты сандар тізбегі берілген (1≤N≤1000). Осы сандардың тек бөлшегін 0,001 анықтықпен жауапқа шығар. Тізбек мүшелері 105 артық емес нақты сандар. Төменде берліген программалардың блок-сызбаларын құр. Деректерді енгізу тігінен орындалады.
| 4 балл
|
Компь ютер, оқулық
|
-
|
| Дескрипторлар:
Есептің шартын анықтайды; Математикалық қойылымын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Программа коды мен трассировкасын орындайды.
3-тапсырма
|
|
Компь ютероқ улық
|
-
|
| Іздеу***
Х саны берілген (1≤Х≤10000). Осы санға ең жақын жай санды табыңдар.Егер берілген санның өзі жай сан болса өзін жауапқа шығарыңдар. Егер ондай сан екеу болса кішісін шығарыңдар.
Дескриптор:
Есептің шартын анықтайды; Математикалық қойылымын анықтайды; Есептің алгоритмін жазады; Программа коды мен трассировкасын орындайды.
|
4 балл
|
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс
Сабақты бекіту/5мин
| «Эссе жазу»
әдісі
| Алгоритм құруда тиімді алгоритмдерді қолданудың тиімділігі туралы шағын эссе жазады.
| Өздерін-өзі бағалау
|
А4 парағы
|
Кері байланыс:/1мин
| «Басбармақ»
әдісі
| Басбармақтары арқылы сабақтан алған әсерлерін көрсетеді.
|
|
|
-
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:Балдәурен«РОСО» филиалы
Практикалық программалау
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Давидов И.У
Сынып: 8 Қатысқандар: Қаты
спаған дар:
| Сабақтың тақырыбы
|
| §5.5. Программаны тестілеу
|
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1 Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау;
8.3.2.1 алгоритмнің трассировкасын жүзеге асыру
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Программаны тестілеу ұғымын анықтау;
Көпшілік оқушылар: Программада жіберілетін қателіктерді салыстыру;
Кейбір оқушылар: Программаны тестілеудің маңыздылығын тұжырымдау.
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау
| Бағалау критерийі
| Программаны тестілеу ұғымын анықтайды; Программада жіберілетін қателіктерді салыстырады; Программаны тестілеудің маңыздылығын тұжырымдайды.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Тестілеу- тестирование- testing
Семантика-семантика- semantics
Синтаксис-синтаксис- syntax Транслятор-транслятор- translator Айнымалы- переменная- variable
Арифметикалық амал- арифметическая операция- arithmetic operation
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Программалауда кететін қателіктерді жазыңдар.
Синтаксистік қателіктерге мысалдар жазыңдар. Транслятор таба алмайтын қателіктерді жазыңдар.
Арифметикалық амалдарды орындауда кететін қателіктерді жазыңдар.
| Құндылықтарға баулу
| “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады.
| Пәнаралық байланыс
| Программалауда ағылшын тілінде сөздер, математикалық амалдар қолданылады.
| Алдыңғы білім
| Алгоритмдерді программалау. Практикалық жұмыс.
|
-
|
|
| Сабақтың барысы
|
|
| Сабақтың жоспарланған
| Мұғалімнің әрекеті
| іс-
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурст ар
|
-
кезеңдері/
уақыт
|
|
|
|
| Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі/3мин Сыныпта психологиялық ахуал орнату.
Топқа
біріктіру: /2мин
Қызығушылық ты ояту Өткен сабақты пысықтау /5мин
Миға шабуыл/2мин
| Сәлемдесу, түгендеу.
«Кім, нені жақсы көреді?» жаттығуы.
«Смайликтер» әдісі.
«Екі жақты күнделік» әдісі
Миға шабуыл стратегиясы арқылы өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастырып продлеманы топта шешу сұрақтарын айту
| Оқушылар мұғаліммен әлемдеседі.
Барлығы орындықтарға отырады. Кім, нені жақсы көреді солар орындарынан тұрады. Мысалы: Кім балмұздақты жақсы көреді, сол орнынан тұрсын…Кім өзін батырмын деп есептейді?… Кім сары түсті жақсы көреді?… Кім көп тамақ жегенді жақсы көреді?… Кім айнаға қарағанды жақсы көреді? т.б.
сұрақтар қоюға болады Мақсаты:
Оқушылар сабаққа көңілді қатысады, мұғалім-оқушы, оқушы- оқушы арасындағы қарым-қатынас, бауырмалдық қалыптасады.
Оқушылар үш түрлі смайлик арқылы топтарға бірігеді.
Оқушылар дәптердің бетін (не таратылып берген парақты) ортасынан вертикаль сызықпен бөледі. Өткен сабақта тапсырмаларды орындағанда олар: Бөліктің оң жағына – есепті программалау кезіндегі қатты әсер еткен тұстар, үзінділерді жазады. Сол жағына әсер еткен үзінділер жайлы пікір жазады (нені еске түсіреді, себеп салдары қандай, қандай сұрақ тағы басқа).
Оқушылар берілген сұрақтар туралы пікірлерін еркін жеткізеді. Python –да программа жұмысының тиімділігін қалай тексеріп сынақтан өткізуге болады?
Программаны тестілеу дегеніміз не? Программаны тексеруге арналған тесттердің қандай түрлерімен таныссыңдар?
| Қошемет көрсету
Смайликтер арқылы ҚБ
|
Оқытуд ың белсенді әдістері NIS.
Астана,
2013
| Сабақтың ортасы
| Оқулықтағы ақпаратты
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады.
|
|
|
Мағынаны
тану
Оқулықпен жұмыс/5мин
Топтық жұмыс/5мин
| оқушылармен бірге талдау, Диск материалы арқылы көрсету
«Топтастыру»
әдісі
|
Мақсаты: аудиал және визуал оқушыларды білімге қамту.
Оқушылар топтық жұмыс жасайды. Программада кететін қателіктерді топтастырыңдар қателер
|
Смайлик арқылы ҚБ
| Информ
а-тика 8-
сынып
оқулығы
Плакат, маркер
| Практикалық жұмыс/8мин
| Тапсырманы орындуына көмектесу, қолдау көрсету
| Оқушылар практикалық жұмыс орындайды
«Бөлгіштер»
Берілген b натурал саны а санына қалдықсыз бөлінсе, онда а саны b санының бөлгіші болады. Мысалы, 15 санының 4 бөлгіші бар: 1, 3, 5, 15. Әрбір берілген b саны үшін оның бөлгіштер саны жұп немесе тақ сан болатынын анықтаңдар. Берілген N (1 < N <= 105) және b саны берілген. Әрбірберілген b (1 <=b <= 1018) үшін бөлгішінің саны жұпсан болcа 0, бөлгішісаны тақ сан болса 1 санын шығар. Программаның әрбір тестке жауап беру уақыты 2 секундтан аспайды.
|
| Компью тер,
Оқулық
|
-
Жұптық жұмыс/3мин
| Оқушыларға жұптық жұмыс орындату
|
Оқушылар жұп болып есептің кодын талдайды.
Практикалық жұмыста берілген «Бөлгіштер» есебінің программа кодына арнап жасалған төмендегі 3 үлгі тестерді талдаңдар. Төмендегі тестер программаға сал,андай қандай жауаптарды экранға шығарады
Мақсаты:
Оқушылар проблеманы бірге шешеді, бір-бірінің пікірін тыңдайды, бірін-бірі оқытады.
|
Смайлик арқылы ҚБ
|
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс
Жаңа сабақты бекіту/5мин
| «Өрмекші торы»
әдісі
| Оқушылар жіптің ұшын саусақтарына орап сұрақ қою арқылы келесі оқушыға лақтыра отырып өрмекші торын құрады.
| Өзара бағалау
| Жіп
| Кері байланыс: /2мин
|
«Бутерброд» әдісі
|
Оқушылар сабақ туралы бірінші жағымды пікір, екінші құрылымды сын, үшінші тағы жағымды пікір айтады
|
|
| |