|
Информатика 3-тоқсан 8-сынып (1). Программалау. Кні Малімні атыжні Сынып 8 атысандар атыспаандар Сабаты таырыбы
сабақ.
Ұзақмерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:
Практикалық программалау
Күні: 27.03.23 Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып: 8б Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| §5.1. Мәселе қою (қалыптастыру)
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1Python программалау тілінде тапсырма модельдерін жасау
| Сабақтың мақсаты
| Программалау кезінде мәселенің қойылымын анықтау. Программалауда мәселені дұрыс қойып программа кодын жазу;
Программа құрылымы үшін мәселені қалыптасттырудың маңыздылығын тұжырымдайды.
|
Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері/
уақыт
| Мұғалімнің іс- әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| бағалау
| Ресурст ар
| Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі/5мин Сыныпта көңілді ахуал орнату:
| Сәлемдесу, түгенде
«Сөзсіз» әдісі.
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
Оқушылар айтылған сөзді қимылмен көрсетеді.
«Үзіліске қоңырау соғылды», «Еріген балмұздақ», «Жарылған доңғалақ»,
«Қураған гүл»
Мақсаты: Оқушылар бір-бірімен жақсы
|
Қошемет көрсету
|
|
|
| қарым-қатынас орнатады, сондай-ақ барлық
|
|
|
|
| оқушылардың қатыстырылуы арқылы
|
|
|
|
| сабаққа белсенділігі артады.
|
|
|
Топқа біріктіру/2мин
| «Топтасқан сандар» әдісі
| Оқушылар санау арқылы топтарға бірігеді
|
|
Сандар
|
Қызығушылы қты ояту Өткен сабақты пысықтау/ 5мин
| «Тірек сөздер» әдісін қолданып өткен сабақ пен жаңа сабақты ұштастыра отырып қызу оқу жұмысына қызығушылықта рын ояту.
Мұғалім тірек сөздер береді.
|
e Оқушылар тірек сөздердің ретін бұзбай әңгіме немесе мәтін құрастырады. Мәтін құрастыру кезінде логикалық ойлау іске қосылады..
|
Фигурал ар арқылы ҚБ
|
Оқытуд ың белсенді әдістері NIS.
Астана
2013
|
|
Миға шабуыл стратегиясы
| Оқушылар берілген сұрақ туралы пікірлерін еркін жеткізеді.
Циклдер жайлы не білесің?
|
|
|
Миға шабуыл/2мин
| арқылы проблеманы бірге шешу
| Бұл ұғымның біздің өмірімізге қандай байланысы бар? Табиғатта және адам өмірінде циклдердің маңызы қандай? Мысалдар келтір. Прогаммалау кезінде мәселенің қойылу кезеңін дұрыс анықту, тұжырымдау қаншалықты маңызды? Есіңе түсір.
|
|
| Сабақтың ортасы
Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс:/5мин
| Оқулықтағы ақпаратты оқушылармен бірге талдайды, слайд материалын
демонстрациялай ды.
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпен танысады. Визуалды ақпарат алады. Мұғаліммен бірге талдайды.
|
|
| Саралау тапсырмалар ы Топтық жұмыс/3мин
|
1-тапсырма жалпы тапсырма. Мұғалімнің көмегімен орындайды
«Бірге ойлаймыз» әдісі
|
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды. Математика, физика және информатикада есептер шешу кезеңдерін салыстырыңдар. Ұқсастық және айырмашылықтарын анықтаңдар.
Дескриптор
- Мәселенің қойылуын анықтайды
|
2 балл
|
Информ атика 8 сынып оқулығы А4
парағы
|
Жеке жұмыс/8мин
|
2-тапсырма көлемі үлкен тапсырма.
Алдымен мұғалімнің көмегімен, содан кейін өз беттерінше орындайды.
Оқушыларға жеке практикалық тапсырмаларды орындату
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша өз беттерінше тапсырмаларды орындайды.
1)
«Қарапайым есеп»
А, В сандары және олармен орындалуы керек амалдың таңбасы берілген. Мысалы,
+,-,/,* . Берілген амал түріне қарап А , В сандарымен осы амалдардың бірін орындайтын программа құр.
«Ағаш отырғызу»
Жыл сайын мектеп оқушылары көктемде ағаш отырғызу жұмыстарына белсенді
араласады. Биылда 8-сынып оқушылары N бригадаға бөлініп, ағаш отырғызу жұмыстарына белсенді кірісті (1≤N≤20). Әр бригаданың отырғызған ағаштарының саны белгілі болса, ағаш отырғызуда жеңімпаз бригаданың нөмерін анықтайтын программа жаз.
|
6 балл
| Компью теринфо рматика 8сынып оқулығы
|
Жұптық
Сабақтың соңы
Ой толғаныс Жаңа сабақты бекіту/5мин жұмыс
|
3-тапсырма шығармашылық тапсырма. Өз беттерінше орындауын қада
«Крестиктер- нөлдіктер» әдісін қолдану ғалайды
| «Баскетбол ойыны»
Баскетбол ойыны 4 кезеңнен тұрады. Енгізу мәліметі ретінде әр кезеңде командалар жинаған ұпай санын көрсететін a және b бүтін сандары берілген (0 ≤ a,b ≤ 100). Екі команда арасындағы ойынның нәтижесіне қарай ойын жеңімпазын анықтайтын программа құраңдар. Ойын нәтижесі ретінде «1 - komanda », «2 - komanda» немесе «ten oyin» сөздері жауапқа беріледі 3-тапсырманы өз беттерінше орындайды. Математикадан өздеріңе таныс есептердің бірін таңдаңдар.
Таңдағандарың бойынша есеп шешу кезеңдерін пайдаланып,
программа жобасын құрастырып, оны ұсыныңдар. Жобаға
атау беріңдер. Ереже 1. 1-ші
команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.
Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші
команда сол квадратқа крестик қояды.
4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші
команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге
және сол квадратқа крестик қоюға
мүмкіндік алады.
Сұрақтар:
Программалау ортасында берілген есепті орындау қандай кезеңдерден тұрады? Жобаның компонентін таңдауда қандай мәселелерге назар аудару керек деп ойлайсыңдар? Есептің тестін құрастыруда және тестілеу барысында қандай жағдайларды назарда ұстау керек?
Есептерді компьютерде шешеудің қандай өзіндік ерекшеліктерін атай аласыңдар? Мысалдар келтіріңдер.
|
2 Өзара бағалау балл
|
А4
парағы Оқытуд ың белсенді
әдістері NIS.
Астана
2013
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Кері байланыс/1мин
|
«Басбармақ» әдісі.
| Оқушылар сабақтан алған әсерлерін басбармақ арқылы көрсетеді.
|
| Саралау- Сіз қандай тәсілмен
| Бағалау- Сіз оқушылардың материалды
| Денсаулық
| көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
| игеру деңгейін қалай текеруді жоспарлап
| және қауіпсіздік
| басқаларға қарағанда қабілетті
| отырсыз?
| техникасын
| оқушыларға қандай
|
| сақтау
| тапсырмалар бересіз?
|
|
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс
| Фигуралар арқылы, ауызша, жазбаша түрде
| Компьютермен
| арқылы сабақты меңгерту.
| қалыптастырушы бағалауды іске асыру.
| жұмыс кезіндегі
| «Сандар» топқа біріктіру, «Тірек
| Саралау тапсырмаларына балл қою арқылы
| қауіпсіздік
| сөздер» әдісі бойынша өткен
| бағалау. Жалпы 10 балл.
| ережелерін еске
| тарауды пысықтау, миға шабуыл,
|
| түсіру
| «Бірге ойлаймыз» әдісі, деңгейлік
|
|
| тапсырмалар, «Крестиктер-
|
|
| нөлдіктер», кері байланыс жасату:
|
|
| «Басбармақ» әдісі
|
|
| Жалпы бағалау
| Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
| 1:
| 2:
| Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
| 1:
| 2:
| |
|
|