Главная страница
Навигация по странице:

  • Базальні ядра кінцевого мозку. Поняття про стриопаллидарной системі, нео- і палеостріатуме.

  • Передня і вентральна групи ядер таламуса (несенсорні релейні).

  • я. латерального колінчастого тіла. Повязані із зоровими трактами (зорові відчуття) і з верхніми горбками четверохолмия (зорові орієнтовні рефлекси);

  • Загальний план будови кінцевого мозку

  • Функції лімбічної системи

  • Будова кори великих півкуль: А - шари кори, Б - цитоархітектоніка, В - міелоархітектоніка; Cлоі: I - молекулярний

  • VI - поліморфний, VII - біла речовина; КОРА ВЕЛИКИХ ПОЛУШАРИЙ

  • Огорожа, ядро розташоване латеральніше чечевицеобразного ядра, є частиною базальних ядер.

  • Між хвостатим і чечевицеподібних ядрами знаходиться прошарок білої речовини - внутрішня капсула (проекційні волокна від кори до стовбурових структур ).

  • Комісуральних волокна - входять до складу мозкових спайок і зєднують симетричні частини великих півкуль. Найбільша з них - мозолисте тіло.

  • Пірамідний (кортикоспінального) тракт - забезпечує проведення імпульсів до мязів тулуба та кінцівок (довільні рухи);

  • Кортікомостовой тракт - волокна направляються від кори до ядер моста, а потім в складі середніх ніжок мозочка в мозочок;

  • АНАТОМИЯ МОЗГУ. Проміжний мозок топографія і основні частини, ядра і виконувані функції


    Скачать 451.68 Kb.
    НазваниеПроміжний мозок топографія і основні частини, ядра і виконувані функції
    Дата21.05.2021
    Размер451.68 Kb.
    Формат файлаpptx
    Имя файлаАНАТОМИЯ МОЗГУ.pptx
    ТипДокументы
    #208110
            • Проміжний мозок: топографія і основні частини, ядра і виконувані функції.
            • Кінцевий мозок: частки кінцевого мозку, локалізація функцій в корі великих півкуль, клітинна організація кори великих півкуль.
            • Базальні ядра кінцевого мозку. Поняття про стриопаллидарной системі, нео- і палеостріатуме.
            • Лімбічна система.
            • Біла речовина кінцевого мозку: звід і мозолисте тіло. Типи провідних шляхів, класифікація проекційних волокон.

    АНАТОМІЯ ГОЛОВНОГО МОЗКУ

    ЖЕЛЕЗНОВА ВАЛЕРИЯ ФЕМП ПСИХОЛОГИЯ 1-3 группа

    проміжний мозок

    Залягає під мозолясті тілом, включає: зорові горби (таламус), надбугорье (епіталамус), подбугорье (гіпоталамус). Порожниною проміжного мозку є 3-й шлуночок.

    ТАЛАМУС (зоровий бугор) - «ворота до кори головного мозку». Лівий і правий таламуса з'єднані коміссуру - межталаміческой спайкою.

    Сіра речовина таламуса розділене прошарками білої речовини (пластинками) на передню, середню, латеральну і задню частини, які можна бачити на фронтальному зрізі проміжного мозку.
    • Передня і вентральна групи ядер таламуса (несенсорні релейні).
    • Передні ядра (формування емоцій і пам'яті) - пов'язані з (!) Соскоподібного тілами гіпоталамуса, (!) Лімбічної системою і гиппокампом.
    • Вентральні ядра (регуляція рухів) - пов'язані з (!) Базальними ядрами кінцевого мозку, (!) Зубчастими я. мозочка і (!) червоним я. середнього мозку. Мають двосторонні зв'язки з корою предцентральной звивини. Уражається при хворобі Паркінсона.


    • II. Середня група ядер таламуса розташована в стінці III шлуночка під епендимою (неспецифічні ядра). Ретикулярні і внутріпластінчатие ядра - виконують роль посередника між стовбуром мозку, мозочком і кінцевим мозком.Передняя и вентральная

    IV. Задні ядра (сенсорні релейні) - перемикають аферентні імпульси в первинну сенсорну кору. Характерна топографічна проекція периферії (т.зв. соматотопія).

    вентральні задні я. Пов'язані з волокнами медіальної петлі, обох спіноталаміческіх шляхів, від смакових рецепторів (подразнення викликає фантомні відчуття);

    я. латерального колінчастого тіла. Пов'язані із зоровими трактами (зорові відчуття) і з верхніми горбками четверохолмия (зорові орієнтовні рефлекси);

    я. медіального колінчастого тіла. Пов'язані зі слуховими трактами (латеральної петлею). Відростки нейронів направляються в скроневу кору (слухові відчуття) і нижніми горбками четверохолмія (слухові орієнтовні рефлекси);
    Ядра, що дають чітко окреслені проекції в сенсорну кору великих півкуль, називають специфічними, або проекційними. Неспецифічні ядра пов'язані з ретикулярною формацією і дають в корі півкуль дифузні проекції.
    ГИПОТАЛАМУС

    Участвует в освіті дна III желудочка. Гіпоталамічна область є з: 1) зріального перекреста із зрітельними продуктами, 2) серого бугра з воронкою, 3) гіпофіза, 4) сосцевидных тел.

    ЭПИТАЛАМУС

    Включає епіфіз (шишкоподібне тіло) - залозу внутрішньої секреції і ядра повідків (відносять до підкіркових центрів нюху).

    Епіфіз в темряві виробляє гормон мелатонін. Мелатонін виконує наступні регуляторні функції:

    Регулює добові ритми;

    Гальмує секрецію гонадотропінів (гормонів стимулюють статеве дозрівання)

    Гальмує секрецію інших гормонів аденогіпофіза - кортикотропіну, тиреотропіну, соматотропіну (це означає гальмування синтезу гормонів кори надниркових залоз, щитовидної залози).

    Загальний план будови кінцевого мозку

    • Кінцевий мозок має вигляд об'ємистих півкуль, відокремлених один від одного поздовжньої щілиною.
    • В глибині щілини розташоване з'єднує їх мозолисте тіло (крім мозолистого тіла півкулі з'єднуються також передній, задній спайками і спайкою зводу).
    • Кожна півкуля має п'ять частин: лобову, тім'яну, потиличну, скроневу, островковую.
    • Центральна борозна (роландова) відокремлює лобову частку від тім'яної, латеральна борозна (Сільвієвій) скроневу від лобової та тім'яної, тім'яно-потилична борозна розділяє тім'яну і потиличну частки. В глибині латеральної борозни розташовується островковая частка. Більш дрібні борозни ділять частки на звивини.
    • Медійна поверхню півкуль утворена всіма частками, крім острівцевих. Борозна мозолистого тіла (огинає його зверху) відокремлює мозолисте тіло від поясної звивини, прямує донизу і вперед і продовжується в борозну гіпокампа.
    • Донизу і ззаду поясна звивина переходить в парагиппокампальную звивину, яка закінчується спереду гачком і обмежена зверху борозною гіпокампу. Поясню звивину, перешийок і парагиппокампальную звивину об'єднують під назвою склепінчастою звивини. У глибині борозни гіпокампу розташована зубчаста звивина.

    Функції лімбічної системи

    • Формування емоцій;
    • Процеси навчання і пам'яті (короткочасної і довготривалої);
    • Поведінкові реакції (агресивно-оборонні, харчові, статеві;
    • Підтримання сталості внутрішнього середовища (гомеостазу) через регуляцію вісцеральних функцій

    Сіра речовина представлено:

    корою (давньої, старої, проміжної і нової)

    Базальними ядрами (хвостатим, чечевицеподібних, огорожею)

    Цитоархітектоніка кори головного мозку

    Найбільші відділи кори головного мозку:

    стародавня кора (палеокортекс) - нюхові звивини, нюхові трикутники. Складається з одного шару клітин, нечітко відокремленого від нижчих підкоркових ядер;

    стара кора (архикортекс) - гіпокамп, зубчаста і поясна звивина. Повністю відокремлена від підкіркових ядер і представлена ​​найчастіше 2 або 3 шарами клітин;

    нова кора (неокортекс) - складається з 6 або 7 шарів клітин;

    проміжна кора - перехідні структури між полями старої і нової кори, між давньої і нової корою. Складаються з 4 або 5 шарів клітин.

    1) Верхній молекулярний шар - дрібні клітини, волокна пірамідних клітин, таламо-кортикальні волокна від неспецифічних ядер таламуса, що регулюють рівень збудливості кіркових нейронів.

    2) Зовнішній зернистий шар містить дрібні зірчасті клітини і малі пірамідні клітини.

    3) Зовнішній пірамідний шар - з пірамідних клітин середньої величини (відростки клітин 2-го і 3-го шарів утворюють асоціативні коркові зв'язку).

    4) Внутрішній зернистий шар складається з зірчастих клітин або клітин-зерен. У цьому шарі закінчуються таламо-кортикальні волокна від специфічних (проекційних) ядер таламуса.

    5) Внутрішній пірамідний шар містить особливо великі пірамідні нейрони. Найбільші з них називають гігантськими клітинами Беца (зустрічаються в предцентральной звивині). Аксони формують кортикоспінального (пірамідний) і кортікобульбарних тракти. Функція - координація цілеспрямованих рухових актів.

    6) Поліморфний шар (веретеновидних клітин) переходить безпосередньо в білу речовину великих півкуль. Аксони нейронів утворюють кортікоталаміческіе шляху.


    Будова кори великих півкуль:

    А - шари кори,

    Б - цитоархітектоніка, В - міелоархітектоніка;

    Cлоі:

    I - молекулярний,

    II - зовнішній зернистий, III - зовнішній шар пірамідних клітин (середніх пірамід),

    IV - внутрішній зернистий,

    V - внутрішній пірамідний,

    VI - поліморфний,

    VII - біла речовина;

    КОРА ВЕЛИКИХ ПОЛУШАРИЙ

    • Первинні проекційні зони (характерна мономодальні і соматотопія)
    • Вторинні проекційні зони (соматотопія відсутня, але характерна мономодальні)
    • Асоціативні зони (полімодальних)

    Асоціативні зони кори

    • Тім'яні асоціативні поля - оцінка біологічно значимої інформації і сприйняття просторових відносин навколишнього світу (еволюційна надбудова над зорової проекційної зоною).
    • Лобові частки пов'язані з лімбічної системою, контролюють оцінку мотивації поведінки, програмування складних поведінкових актів, беруть участь в управлінні рухами, інтеграції відомостей про простір і час.
    • Скроневі частки аналіз мови своєї і чужої.

    базальні ядра

    Смугасте тіло (разом з чорної субстанцією середнього мозку утворюють стриопаллидарной систему) - прийнято виділяти хвостате ядро ​​і сочевицеподібне ядро. Частина екстрапірамідної системи і вищий регулює центр вегетативних функцій пов'язаних з терморегуляцією, вуглеводним обміном Хвостате ядро ​​має потовщену передню частину (головка), яке прилягає до переднього рогу бічного шлуночка, і витончений задній відділ, який прилягає до таламуса, відділяючись від нього смужкою білої речовини. Чечевицеподібних ядро ​​- залягає латеральнее таламуса (розрізняють скупчення сірої речовини, названі шкаралупою і блідим кулею). Нейрони блідої кулі утворюють палеостріатум, а шкаралупа і хвостате ядро ​​- неостріатум
    • Огорожа, ядро розташоване латеральніше чечевицеобразного ядра, є частиною базальних ядер.
    • Мигдалеподібне тіло розташоване в передньому кінці скроневої частки. Відноситься до підкіркових нюхових центрів.
    • Між хвостатим і чечевицеподібних ядрами знаходиться прошарок білої речовини - внутрішня капсула (проекційні волокна від кори до стовбурових структур ).

    БІЛА РЕЧОВИНА ПОЛУШАРИЙ

    Всі нервові волокна представлені трьома системами провідних шляхів кінцевого мозку:

    асоціативними;

    комісуральними;

    проекційними.

    • Асоціативні волокна - пов'язують різні ділянки кори однієї півкулі. Вони поділяються на короткі та довгі. Перші пов'язують між собою сусідні звивини, другі - більш віддалені один від одного ділянки кори.
    • Комісуральних волокна - входять до складу мозкових спайок і з'єднують симетричні частини великих півкуль. Найбільша з них - мозолисте тіло.
    • Проекційні волокна - пов'язують кору з нижчого рівня відділами ЦНС (таламуса, стовбуровими структурами, спинним мозком).

    ПРОЕКЦІЙНІ ВОЛОКНА

    • Пірамідний (кортикоспінального) тракт - забезпечує проведення імпульсів до м'язів тулуба та кінцівок (довільні рухи);
    • Кортиконуклеарного тракт - провідні шляхи до рухових ядер головних нервів;
    • Кортікомостовой тракт - волокна направляються від кори до ядер моста, а потім в складі середніх ніжок мозочка в мозочок;
    • Таламокортікальную і кортікоталаміческій тракти - від зорового бугра до кори і від кори до таламуса.

    ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!


    написать администратору сайта