САБАҚ: 1-бөлім: Мәдениет: тіл және қарым-қатынас
Тақырыбы: Тіл және сөйлеу
| Мектеп: №72 мектеп-лицейі
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Адилбекова Ж.С.
| СЫНЫП: 5
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
| Оқу мақсаты
| Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжау (Т/А1).
Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату (5.О3.).
| Сабақ мақсаттары
| Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы мәтін тақырыбын болжайды; Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.
| Бағалау критерийі
| Тірек сөздерді анықтап, мәтіннің тақырыбын болжайды; Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыратады.
| Оқыту деңгейі
| Тану, түсіну, талдау
| Тілдік мақсат
| Оқушылар орындай алады:
| Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты талдайды, жанрлық ерекшелігін талдайды
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
| Тіл ұстарту, сөйлеу құралы, лебіз, туған тіл, тіл кеңдігі, тіл тарихы, ана тілі
| Талқылауға арналған сұрақтар:
| Неге адам баласы өз тілін «ана тілі» демей, «туған тіл» деп атайды? «Ана тілін білмейтін адам, мәдениетті адам санатына қосылмайды» деген екен Мұхтар Әуезов. Осы оймен келісесіздер ме?
| Құндылықтарға баулу
| Мәңгілік ел, Туған тілді құрметтеу
| Пәнаралық байланыс
| Әдебиет, тарих
| Алдыңғы оқу:
| Ана тілі, маңызы
| Сабақтың барысы
| Кезеңдер уақыты
| Мұғалім әрекеті
| Оқушы әрекеті
| Ресурстар
| Қызығушылық ояту
7 минут
| Амандасу, сыныптың сабаққа
дайындығын қадағалау, санау арқылы топ құру, сабақ мақсатымен таныстырады
Берілген суреттер арқылы сабақ тақырыбына болжам жасап көрелік. Ана тілі туралы ойларыңды ассоциациялаңдар.
ДЕСКРИПТОР:
- сабақ тақырыбына болжам жасайды;
-суреттерді бір-бірімен байланыстырып, өз пікірлерін білдіреді. Кіріспе бөлімді бекіту.
Берілген бейнебаян арқылы ойларын жинақтайды, толықтырады.
| Оқу құралдарын дайындайды, сабақ тақырыбын, мақсатын дәптерлеріне жазады
| https://www.youtube.com/watch?v=W6lfYCpsuBo
| Мағынаны тану кезеңі
33 минут
| ДАМЫТУ ТАПСЫРМАСЫ
Тыңдалым тапсырмасы.
№1 тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, тірек сөздерді анықтаңдар және тақырыпты болжаңдар.
1-қадам: «АНЫҚТАМА БҰРЫШЫНДА» берілген жаңа ұғыммен танысады;
Тірек сөз дегеніміз – мәтіндегі ойды мағыналық тұрғыдан ұйыстырып, ашып тұратын сөз.
Болжау, бұл – мәтінде көтерілген тақырыпты немесе мәселенің жай-күйін болжамдап пікір білдіру
2-қадам. «БАЛЫҚ ҚАҢҚАСЫ» әдісін негізге ала отырып, мәтіннен тірек сөздерін табады, мәтіннің тақырыбынанықтайды. ТІРЕК СӨЗДЕР:
Сөйлеу тілі, тіл, қарым-қатынас, тілдік амалдар, дауысталу, тіл құралы.
| Дескриптор:
- мәтіннен тірек сөздерді анықтайды;
- тірек сөздер негізінде мәтін тақырыбын болжайды.
|
| Оқылым тапсырмасы.
№2 тапсырма. Мәтінді оқып, жанрлық ерекшелігін ажыратыңдар.
«АНЫҚТАМА БҰРЫШЫ» әдісі арқылы жанр, оның түрлері, мақала, туралы түсінік беріледі.
Мәтін – бір тақырып төңірегінде біріккен сабақтастық пен тұтастық тән, ақпаратты жеткізетін мазмұнды, мәнді сөйлемдер тізбегі
МӘТІННІҢ ЖАНРЛАРЫ:
Мақала, репортаж, очерк, рецензия, интервью, комментарий Әңгіме, повесть, роман, өлең, драма, ертегі, трагедия, комедия Лекция, монография, оқулық Ғылыми журнал, диссертация Бұйрық, арыз, қызметтік хат Хат, имейл, блог-пост, үндеу мәтіні Өмірбаян, күнделік, жол жазбалары Жарнама, хабарландыру, нұсқаулық Дау тудыру, әңгімелесу, хабарлама, баяндама, мінберсөз Сәлемдесу, үндеу тастау, сұхбат
Мақаланың жанрлық ерекшелігі қоғамдық-әлеуметтік және саяси маңызы зор оқиғалар мен құбылыстарды, дәуір тынысын көтеріңкі үнмен, көркем тілмен баяндайды.
1-тапсырма. Мәтінде берілген ақпараттардың дұрысын белгілеңіз.
№
| Сөйлемдер
| Дұрыс
| Бұрыс
| 1
| Сәбидің алғашқы тіл ұстартушы ұстазы – анасы.
|
|
| 2
| Кез келген тілдің тарихы, жүріп өткен жолы, даму сатылары болмайды.
|
|
| 3
| Баланың ана тілін толық меңгеруі отбасынан басталады.
|
|
| 2-тапсырма. Мәтінді оқып, қай жанрда жазылғанын анықтаңыз
А) мақала
В) әңгіме
С) жарнама
3-тапсырма. Мақаланың жанрлық ерекшелігін анықтаңыз
А) қолданыс аясы тар лексика, жаргондар қолданады
В) терминдер басым және белгілі бір академиктер жазады
С) қоғамдық-әлеуметтік мәселе көтеріңкі үнмен, көркем тілмен баяндайды
4-тапсырма. Мәтінде қандай қоғамдық-әлеуметтік мәселе көтерілгенін анықтаңыз
А) ана тілді даму кезеңдері
В) тіл тарихы
С) сәбидің ана тілін меңгеруі
5-тапсырма. «Публицистикалық мақала» анықтамасын табыңыз
А) қоғамдық-әлеуметтік және саяси маңызы зор оқиғаларды, дәуір тынысын көрсету мақсатында жазылады
В) ғылыми жаңалықтар мен құбылыстарды түсіндіру мақсатында жазылады
С) жекелеген адам ғұмырына арналып жазылады
«Өзіңді тексер»
1-тапсырма жауабы: 1 – дұрыс , 2 – бұрыс , 3 – дұрыс
2-тапсырма жауабы: А
3-тапсырма жауабы: С
4-тапсырма жауабы: С
5-тапсырма жауабы: А
| Дескриптор: жанрын анықтайды; жанрлық ерекшелігін мысалдармен дәлелдейді.
| https://ppt-online.org/375617
| Соңы 5 минут
| Кері байланыс.
Егер бүгінгі сабағымызда төмендегі іс-әрекеттерді толық жасаған болсақ, онда алдымыздағы білім есігінің кілтін дәл тауып, аша алдық деп ойлаңыздар.
тірек сөздерді анықтап, мәтіннің тақырыбын болжадық; мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажыраттық.
|
|
| Қосымша тапсырма
| Берілген сұраққа жауабын ойланып толықтырыңдар.
Сұрақ:
Адам өзінің ана тілін өмір бойы үйренумен болады. Неге?
Жауап үлгісі:
1. Ана тілін ұмытпас үшін;
2. Ел болып қалыптасу үшін
|
|
| |