Сабақ жоспары
Қысқа мерзімді жоспар
Пән:Қазақ тілі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: I Бөлім.
Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет.Сөз мәдениеті
| Колледж: АҚЖКК
|
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:Абильтаева С.Б.
|
| Топ:
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
| Сабақтың тақырыбы
| Қазақ киносы – қазақ тарихы. Дефис арқылы жазылатын сөздер. Бас әріппен жазылатын сөздер. Тасымал
|
|
| Сабақтың мақсаты
| • мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу;
• қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша ойыңды жазу.
мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
|
| Бағалау критерийлері
| • Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.
• Көтерілген мәселеге баға береді.
• Мәліметтер мен пікірлерді өңдейді.
• Орфографиялық нормаға сай жазады.
|
| Тілдік мақсаттар
| Лексикалық минимум: лайық, тартымды, сенімді, қағида, таңдау, қанағатшылдық, сезінесіз, күту, қадағалау.
|
| Құндылықтарды дарыту
| •«Мәңгілік ел» құндылығы:
•Тіл және мәдениет
•Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
•Ынтымақтастық;
•Жауапкершілік;
|
| Пәнаралық байланыс
| Өнер, қазақ әдебиеті
|
| АКТ қолдану дағдылары
| интербелсенді тақтаны қолдану;
|
| Алдыңғы білім
| Кино өнері жайлы туралы біледі.
|
| Сабақ барысы
|
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
| Сабақтың басы
| Сабақ басында:
- оқушылардың зейінін шоғырландыруға
1. Жағымды психологиялық ахуал туғызу.
2. 3 топқа 3 түрлі стикерлер арқылы бөліп аламыз.
3. Қызығушылықты ояту.
Суретті киноның тақырыбымен сәйкестендіру.
Суреттер арқылы сабақтың тақырыбы болжанады.
Мақсаттар туралы айтылады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.
|
Суреттер
стикерлер
|
| Сабақтың ортасы
| Оқылым алды тапсырмасы: «Миға шабуыл»
1. Кинотеатрға жиі барасыңдар ма?
2. Қандай жанрдағы кинолар ұнайды?
3. Отандық кино ұнай ма, әлде шетелдік кино ұнай ма?
4. Кинодан қандай тәлім-тәрбие алуға болады?
5. Қазіргі қазақстандық кинолар туралы пікірлерің қандай?
Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. «Ой шақыру» әдісі. Оқылым тапсырмасы:
І топ: Қазақ кино өнері
ІІ топ: Ш Айманов туралы әнші Б Төлегенованың естелік әңгімесі
ІІІ топ: Алмас қылыш
Дескриптор:
1
| Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.
| 2
| Көтерілген мәселеге баға береді.
| 3
| Мәліметтер мен пікірлерді өңдейді.
| 4
| Жазу сауаттылығын сақтайды.
|
Тілдік бағдар:
Дефис арқылы жазылатын сөздер
Дефис – орфографиялық, ал сызықша пунктуациялық таңбаға жатады. Сондықтан дефис келген жерде кідіріс жасалмайды. Бұл – оның сызықшадан ажыратылатын басты белгісі. Екіншіден, дефис сызықша секілді сөйлемнің мазмұнына әсер етпейді. Үшіншіден, шартты түрде алғанда, дефис сызықшадан қысқа болады.
Дефиспен жазылатын сөздер:
қос сөздер: құрал-жабдықтар, тәлім-тәрбие;
түркі, парсы т.б. халықтар есімдерінің соңында келетін паша,бей, заде, оғлы сынды есімдер: Осман-паша,;
араб халықтары есімдерімен келетін әл,аш,ар,аз,әд,бенсияқты элементтер: әл-Фараби, Рашидәд-Дин; Бас әріппен жазылатын сөздер
Төмендегі жағдайларда бас әріппен жазылады:
жалқы есімдер: Шәкен Айманов, Мұхтар Әуезов, Бибігүл Төлегенова, Рүстем Әбдіраш, Қайрат Кемалов;
кісі аттарымен қабаттаса айтылатын тұрақты эпитеттері бар жалқы есімдер: Жаяу Мұса, Ер Төстік, ҚызЖібек, Алдар көсе;
кітап, газет, журнал аттары: «Алмас қылыш»романы,«Анатілі»газеті;
кино аттары: «Амангелді» көркемфильмі,«Біздің сүйікті дәрігер»фильмі, «Тақиялы періште» фильмі, «Атаманның ақыры» фильмі Тасымал
Жазып келе жатқан жолға сыймаған сөз буын жігіне қарай тасымалданады: ки-но, ак-тер-лер, сах-на.
Тасымалданбайтын сөздер:
бір буынды сөздер: фильм, театр, экран;
қысқартылған кісі есімін фамилиядан айырып тасымалдауға болмайды: М.Әуезов,С.Мұқанов, Ә. Өмірзақова;
сөздің жалғыз әрпін қалдырып тасымалдауға болмайды: і-лім,а-на. Кері байланыс: «Сұрақ ілмегі» әдісі. (Мұнда білім алушылар грамматикалық тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды.) Дескрипторға сүйене отырып мұғалім кері байланыс береді.
- Дефис арқылы жазылатын сөздерді есте сақтайды.
- Бас әріппен жазылатын сөздерді анықтайды.
- Тасымалданбайтын сөздерді есте сақтайды. 2. Сөйлемдердегі бас әріппен жазылған сөздерді анықтап, жазылу себебін түсіндіріңдер. Шәкен Айманов – қазақтың әйгілі актері, тұңғыш кинорежиссер. Ол 1914 жылы Павлодар облысының Баянауыл ауданында туған. Орта мектепті бітірген соң Семейдегі педагогикалық техникумға түседі.
1932 жылы Ш.Аймановты Алматыдағы Қазақ драма тетарына шақырады. Ол алғашында бірқатар рөлдерде ойнайды. Көп ұзамай классикалық пьесалар бойынша қойылған спектакльдерде басты рөлдерді шебер сомдап, көпшіліктің ықыласына бөленеді. Әсіресе, Ақан сері, Қобыланды, Отелло сияқты рөлдері ұлттық театр тарихында өшпес із қалдырды.
Шәкен Кенжетайұлы актерлік өнерімен қатар режиссерлік шығармашылықпен де айналысып, спектакльдер қойды. 1947-1951 жылдар аралығында қазіргі Мұхатр Әуезов атындағы Қазақ мемлекеттік академиялық драма театрының бас режиссері болды. «Абай әндері», «Жамбыл» көркем фильмдерінде күрделі экрандық бейнелерді сомдады. Шәкен Айманов қойған «Махаббат туралы аңыз», «Алдаркөсе», «Атамекен», «Тақиялы періште» фильмдері көрермендердің талғамынан шықты. Бұл фильмдер ұлттық кино өнерінде комедия жанрының негізін қалады. 1970 жылы Шәкен Айманов «Атаманның ақыры» атты соңғы фильмін түсірді.
Шәкен Айманов – қазақтың сахна өнері мен кино өнерінің қалыптасуына, шыңдалуына жол ашқан дарынды суреткер, шебер актер, ойшыл режиссер. Дескриптор:
1
| Бас әріппен жазылған сөздерді анықтайды.
| 2
| Жазылу себептерін түсіндіреді.
|
3. Қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, мәтінді аяқтаңдар. Сөз саны – 80–100.
Шәкен Айманов – қазақ өнерінің шоқтығы биік тұлғасы, талантты актері әрі режиссері. Ол ұлттық театр өнері мен кино саласының қалыптасуы мен дамуы үшін бүкіл ғұмырын арнады...
Дескриптор:
- клишелер мен лексикалық құрылымдарды сақтайды.
- мәтінді аяқтайды;
- өзіндік түйін жасайды;
- орфографиялық нормаға сай жазады. Үйге тапсырма:
– Өздерің көрген қазақ кинофильмі туралы мақала жазыңдар. Сөз саны- 150-170.
| Қазақ тілі
10 сынып
АманПВ
баспасы
|
| Сабақтың соңы
| Рефлексия
БББ кестесі
Білемін
| Білдім
| Білгім келеді
|
|
|
|
|
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
|
| Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|
| Жалпы бағалау
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
| |