Сабақ
| Мектеп: Қараөзен мектеп-лицейі
| Күні: 30.09
| Мұғалімнің аты-жөні: Хайрошева Г.Т.
| Сынып: 11
| Қатысқан оқушы саны:17
| Қатыспаған оқушы саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 11.3.1.7 – анықталған интеграл ұғымын білу, анықталған интегралды есептей білу;
| Сабақтың мақсаты:
| - анықталған интеграл анықтамасын біледі
- анықталған интеграл қасиеттерін қолданады
- анықталған интегралды Ньютон-Лейбниц формуласымен есептейді;
- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолданады.
| Сабақ барысы
| Сабақтың кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
| Басы
5 минут
| Ұйымдастыру сәті
«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру мақсатында тест түрінде өткізіледі. Әр оқушының қолына бағдаршам тәріздес сигналдық карта ретінде беріледі. Оқушылар тапсырманы орындап, дұрыс жауапқа сәйкес түсті көтереді. Оқушылар бір-бірінен сұрамай, үндемей өздері орындауы тиіс. Оқушылар қате орындаған тапсырма болса, бірден сол тапсырманы тақтада талдап, кері байланыс беріледі.
№1 Анықталған интегралды есепте
№2 Анықталған интегралды есепте
№3 Анықталған интегралды есепте
Шешімі:
№1 Қызыл
№2 Сары
№3 Сары
| Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды.
«Бағдаршам» әдісі өткен материалды еске түсіру
|
| Психологиялық ахуал.
|
| Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
Оқулықпен жұмыс
25 минут
| Жұптық жұмыс а) Екі қисықтың қиылысу А мен В нүктелердің координаталарын табыңдар.
ә) берілген қисықтармен шектелген фигураның ауданын есептеңдер
Жауабы:
а)
ә)
сурет 1
(кв.бірлік)
Сурет 2
(кв.бірлік)
(кв.бірлік) №2
Сурет 3 Жоғарыдағы суретте теңдеуі қисық сызығы және координат осьтерін бен нүктелерінде қиятын түзу сызығы берілген. Екі қисықтың қиылысуынан пайда болған бөліктің ауданын табыңдар.
Жауабы:
18.00 Жоғарыда теңдеуі кубтық қисығы берілген. ,
Қисық сызық координат жүйесіндегі х осін бас нүктеден мен x = 2 нүктелерінде қиып өтеді. фигурасы аралығында, ал фигурасы шектелген.
және фигураларының аудандары тең екенін көрсетіңдер Шешімі:
(кв.бірлік) 20.00
Айнымалыны ауыстыру әдісін қолданып интегралдаңдар Шешімі:
|
15.00
Дескриптор:
- анықталған интеграл анықтамасын біледі
- анықталған интеграл қасиеттерін қолданады
- анықталған интегралды Ньютон-Лейбниц формуласымен есептейді;
- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолданады
18.00
20.00
| Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.
|
Үлестірмелі қағаздар
|
| Соңы
5 минут
| Сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма:
| Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.
|
|
|
| Кері байланыс
| Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
«INSERT» әдісі
I – interactive Мен нені бұрын білдім? N – nothing Мен нені білмедім? S – system Мен нені жаңа ғана үйрендім? E – effective Бұл қаншалықты тиімді? R – reading Маған тағы қандай ақпарат қажет? T – thinking Мен не туралы әлі ойлау керекпін?
| Оқушыларға
«INSERT» әдісі кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
| «INSERT» әдісі
| Кері байланыс парағы.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Көпжақтар
| Мектеп:Қараөзен мектеп-лицейі
| Педагогтің аты-жөні:
| Хайрошева Г.Т.
| Күні:
| 29.09.22
| Сыныбы: 11
| Қатысушылар саны: 17 Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Пpизманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 11.1.3-призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу, оларды жазықтықта кескіндей алу;
| Сабақтың мақсаты:
| призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін біледі, оларды жазықтықта кескіндей алады;
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Оқулықпен жұмыс.
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Үй тапсырмасын талдау, бағалау.
Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен танысу.
Күтілетін нәтиже және жетістік критерийлерімен таныстыру
| Топтық жұмыс
Оқушыларға жазбасы бойынша геометриялық фигураның түрін анықтауды және жазбаның ауданын табуды ұсыныңыз.Қосымша 1.
Оқушыларды деңгейлік топтарға біріктіріңіз.
А-деңгейлі топқа. Тік призманың моделін беріп, оның ауданын табуды ұсыныңыз
В-деңгейлі топқа көлбеу призманың моделін беріп, оның ауданын табуды ұсыныңыз.
Әр топ өзінің шешімін басқа топтармен бөліседі (өзара оқыту). Бір-бірінің түсіндіруін бағалайды.
| Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
| Түрлі түсті қима қағаздар
| Сабақтың ортасы
| Өткен сабақты қайталау мақсатында сынып оқушыларын деңгейлік топтарға (жұптарға) біріктіріп, қосымшада көрсетілген тапсырмаларды ұсыныңыз.
Әр топ өз шешімін ұсынады, ортада талқыланады.
Бағалау: дескриптор бойынша, мұғалімнің пікірі.
Ой қозғау.
Төмендегі жазбалардың қайсысы кубтың жазбасы бола алмайды. Кеңістікте ойлау қабілеті жоғары оқушылар жылдам табады. Кейбір оқушыларға қағазға салып, қайшымен қиып жасап көруіне мүмкіндік беріңіз.
Көпжақты - көпжақты бетті - бірнеше қырлар бойымен қиғаннан кейін жазықтыққа келтіруге болады. Пайда болған жазықтық көпжақтың/айналу дененің жазбасы болып табылады. Жазба - жазық көпбұрыш, кіші көпбұрыштардан жасалған, кіші көпбұрыштар берілген көпжақтың жақтары болып табылады.
Жұптық жұмыс
Кейбір геометриялық фигуралардың жазбаларын салуды ұсыныңыз:параллелепипед, цилиндр, конус, үшбұрышты тік призма, тетраэдр, төртбұрышты пирамида.
Оқушылардың жауабын талқылаңыз, толықтырыңыз.
Практикалық жұмыс.
Оқушыларға дайын жазбаларды таратыңыз. Ал оқушылар стереометриялық үш өлшемді фигураларды құрастырады. Бағалау: оқушылар өзара бірін-бірі бағалайды, мұғалімнің кері байланысы.
Тапсырма. Дұрыс n-бұрышты призманың табан қабырғасы –а, ал биіктігі –h.
призманың сызбасын салыңыз; призманың биіктігін табаңыз; призманың толық бетінің аудынын табыңыз.
а) n=3; а =10 см; Sб.б. = 450 см2;
б) n=4; а = 1,2 дм; Sб.б. = 384 см2;
в) n=5; а = 0,4 м; Sб.б. = 200 дм2;
г) n=6; а = 20 см; Sб.б. = 72 дм2 .
| . Қабырғалары 9см, 10 см , 17 см болатын үшбұрыш тік призманың табаны болып табылады. Призманың бүйір қырын табыңдар, егер толық бетіңің ауданы 360 см²-ге тең болса.
Шешуі:
Жауабы:8 см
№ 2. Дұрыс үшбұрышты призманың бүйір қыры табан қабырғасынан 4 есе артық, ал барлық қырларының ұзындықтарының қосындысы 36-ға тең. Призманың толық бетінің ауданын табыңыз.
Шешуі:
Жауабы: Жеке жұмыс. Мақсаты: призманың толық бетінің ауданын табу формуласын қолдану дағдысын бағалау.
№ 1. Дұрыс төртбұрышты призманың диагоналі 10 см-ге тең және бүйір жағымен 30°-қа тең бұрыш жасайды. Призманың табан бетінің және толық бетінің ауданын табыңыз.
Шешуі.
| Дескриптор:
-1-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
-2-ші сұраққа жауап береді.
1-балл
-3-ші сұраққа жауап береді.
1-балл Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады
https://bilimland.kz/kk/subject/geometriya/11-synyp/prizma-zhane-onyng-ehlementteri-prizmanyng-qasietteri?mid=eb3b87b0-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe
| ДК экраны Сұрақтар топтамасы. Оқулық 11-сынып.
| Сабақтың соңы
| № 3. Тік бұрышты үшбұрышты призманың табын қабырғалары 58 см, 50 см, 12 см, ал бүйір қыры табанының үлкен биіктігіне тең. Призманың толық бетінің ауданын табыңдар.
Шешуі.
Жауабы: 5280 см2.
| Кері байланыс.
Оқушылардан бағалау критерийлеріне сүйене отырып, бүгінгі сабақ барысында оқу мақсаттарына қаншалықты жеткендіктеріне баға беруді сұрау.
Бүгінгі сабақта ... түсіндім. Енді мен ... орындай аламын. Сабақта ... қызықты болды.
Алған білімім ... қажет
| Бағалау. Оқушылар бір-бірін ауызша критерий бойынша бағалайды.
- Кейбір оқушыларға мұғалім тарапынан кері байланыс беріледі.
|
|
Сабақ
| Мектеп: Қараөзен мектеп-лицейі
| Күні: 29.09.22
| Мұғалімнің аты-жөні: Хайрошева Г.Т.
| Сынып: 10ә
| Қатысқан оқушы саны:17
| Қатыспаған оқушы саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Тетраэдр, параллелепипед
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
| Сабақтың мақсаты:
| тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын біледі, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алады;
| Сабақ барысы
| Сабақтың кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
| Басы
5 минут
| Өтілген тақырыптар бойынша сұрақтар қояды
Көпбұрыштарға мысалдар келтіріңдер.
Жауаптары: үшбұрыш, тіктөртбұрыш, параллелограмм, трапеция, шаршы, бесбұрыш, т.б.
2) Планиметрияда бесбұрыш деп нені түсінеміз?
Мүмкін жауаптар:
1.кесінділерден тұратын тұйықталған сызық.
2. кесінділермен шектелген жазықтықтың бөлігі.
| Сұрақтарға жауап береді
|
| Психологиялық ахуал.
|
| Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
10 минут
Оқулықпен жұмыс
25 минут
| Жаңа материал. Мұғалім тетраэдрдің және оның элементтерінің анықтамасын береді және жазықтықта тетраэдрдің кескінделуіне назар аударады. (көрінбейтін қырлары пунктир сызықпен кескінделеді)
Жұппен жұмыс: «Сызыңдар және атаңдар»
…
Оқушылар өзара тексеріс жұмысын жүргізеді. (жасаған жұмыстарын сағат тілі бағыты бойынша келесі жұпқа береді). Мұғалім параллелепипедтің, оның негізгі элементтерінің және параллелепипедтің қасиеттерін (дәлелдеусіз) береді. Жазықтықта параллелепипедтің қалай кескінделетініне назар аударады (көрінбейтін қырларын пунктир сызықпен кескіндейді)
Жұппен жұмыс: «Сызыңдар және атаңдар»
Оқушылар өзара тексеріс жұмысын жүргізеді. (жасаған жұмыстарын сағат тілі бағыты бойынша келесі жұпқа береді).
Топпен жұмыс: «Негіздеңдер және шешуін қысқаша жазыңдар»
Оқушылар топпен экрандағы тапсырманы негіздей отырып, талдайды: 1) тетраэдр мен параллелепипедтің элементтерін;
2) стереометрия аксиомаларын және одан шығатын салдарды. Шешуін математикалық символдарды пайдаланып қысқаша жазады. 1. Түзулер өзара қалай орналасқан?
а) А1D және MN, б) А1D және В1С, в) МN және A1B1?
Жауабы :
а)айқасады; б) параллель; в) қиылысады. 2. F және E - текшенің қырларының ортасы.
EF және AC түзулерінің өзара қалай орналасқанын және арасындағы бұрышын анықтаңдар.
Жауабы:
EF және АС – айқас түзулер
EF║B1D1, B1D1║BD
|
Оқушылар бір дәптерге кез келген тетраэдрді салып, оны кез келген латын алфавитімен белгілейді Сызба бойынша жазады:
жақтарын…
қырларын…
төбелерін…
қарама қарсы жатқан қырлар жұбын …
табанын…
бүйір жақтарын
Оқушылар бір дәптерге кез келген параллелепепипедті салып, оны кез келген латын алфавитімен белгілейді Сызба бойынша жазады:
жақтарын…
қырларын…
төбелерін…
қарама қарсы төбелер жұбын …
іргелес жатқан жақтарына 2 мысал…
қарама қарсы жатқан жақтарына 2 мысал …
диагональдары …
табандарын…
бүйір жақтарын…
бүйір қырларын…
15.00
Дескриптор:
- анықталған интеграл анықтамасын біледі
- анықталған интеграл қасиеттерін қолданады
- анықталған интегралды Ньютон-Лейбниц формуласымен есептейді;
- қисықсызықты трапецияның ауданын табу үшін анықталған интегралды қолданады
18.00
20.00
|
Бағалау: Жұптар бірін – бірі бағалайды.
Оқушылар өзара тексеріс жұмысын жүргізеді. (жасаған жұмыстарын сағат тілі бағыты бойынша келесі жұпқа береді).
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|
|
3. N, M - тетраэдрдің қырларының ортасы.
NM және ВС түзулерінің өзара қалай орналасқанын анықтаңдар.
Жауабы: айқас 4. N, Р және К – тетраэдр қырларының ортасы.
NВ және РК түзулерінің өзара қалай орналасқанын анықтаңдар.
Жауабы: айқас.
№1.39
|
|
|
|
| Соңы
5 минут
| Сабақты бекіту РефлексияМен не білдім?
Үйге тапсырма: №1.33
| Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.
| 10 балдық жүйе бойынша бағалау
|
|
| |