САБАҚ:
| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімнің есімі:
|
СЫНЫП: 7
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Пәні: Қазақстан тарихы
| Сабақтың тақырыбы: Қазақтардың 1860-1870 жж. азаттық күресі
(2-сaбaқ)
Зерттеу сұрaғы: Зерттеу сұрағы: XIX ғасырдың 60-70 жылдарындағы ұлт-азаттық көтерілістердегі халық талаптарының сабақтастығы неден көрінді?
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
| 7.3.1.5 – халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.
|
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар:
Қазақ даласындағы отаршылдық езгінің күшеюі және халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын сипаттайды;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын сипаттай отырып, Орал, Торғай, Маңғыстау көтерілістерін бастаған тұлғаларды анықтайды;
|
Кейбір оқушылар:
Тарихи ақпараттар мен дереккөздерге сүйене отырып Орал, Торғай облыстары мен Маңғыстаудағы 1860-1870 жылдардағы көтерілістердің өзіндік ерекшеліктерін анықтайды;
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
| Қолдану
|
Бағалау критерийлері:
| 1. Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын сипаттай отырып, Орал, Торғай облыстары мен Маңғыстаудағы 1860-1870 жылдардағы көтерілістердің өзіндік ерекшеліктерін анықтайды.
|
Тілдік мақсат
| Негізгі сөздер мен тіркестер:Терминология - шаңырақ салығы, әскери министр, флотилия, ру басшылары
Талқылауға арналған тармақтар:
1.Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күреске шығу себебі?
2. Көтеріліс отаршылдарды неге шошындырды деп ойлайсыңдар?
3. Көтерілістің жеңілу себебі мен тарихи маңызы?
|
Құндылықтарға баулу
| Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім.
|
Пәнаралық байланыстар
| География
|
Алдыңғы білім
| Қазақстандағы ұлт-азаттық көтерілістер туралы мағлұматтар біледі.
|
Жоспар:
|
Жоспарланған кезеңдері
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Басталуы:
12 мин
Ортасы:
23 мин
Соңы. 10 мин
Бағалау:
Үй тапсырмасы
| Ұйымдастыру кезеңі:
«Мен кіммін» тренингі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Топқа бөлу: Көтерілістің аумақтары бойынша 4 топқа бөлінеді
1 топ «Орал»
2 топ «Торғай»
3 топ «Маңғыстау»
4 топ «Жем өзені»
1. « Сандар сөйлейді» әдісі. Сандар арқылы оқиғаны анықта.
1. 1848 ж
2. 1852 ж
3.1836-1838 ж.ж.
4.1837-1847 ж.ж. 2. «Миға шабуыл» әдісі. 7-сыныпқа арналған электронды оқулықтан бейнеролик көрсету арқылы жаңа сабаққа деген оқушылардың ішкі уәжін туындату арқылы ерлік, батырлық туралы мақал-мәтелдер айтылады. 3. «Кемпірқосақ» әдісі
1.Орал тобына: 1868-1869 жылдардағы Орал мен Торғай облысындағы көтеріліс.
2. Торғай тобына: 1870 жылғы Маңғыстау облысындағы көтеріліс.
3. Маңғыстау тобына: Ресей империясының жазалау шаралары.
4. Жем өзені тобына: Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық көтерілістерінің жеңілу себебі мен тарихи маңызы.
«Кесте толтыру» әдісі: кестеге Орал, Торғай, Маңғыстау
көтерілістерін толтыру
Көтеріліс аумағы
| Хронологиясы
| Көтеріліс жетекшілері
| Көтеріліс барысы
| Көтерілістің жеңілу себебі
| Көтерілістің тарихи маңызы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
«Венн диаграммасы»: Орал, Торғай және Маңғыстау көтерілістерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын толтыру
Тазалықшы әдісі.
Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерінің сабақты түсіну деңгейін «Тазалықшы» әдісі арқылы білдіреді.
Көтеріліс басшылары Досан Тәжіұлы, Иса Тіленбайұлы, Сейіл Түркебаев, И.Көлұлы туралы қосымша деректермен танысу, тарихи ақпараттар қорын жинақтау.
|
Дескриптор:
1. Сандарды таңдайды
2.Оқиғаны анықтайды.
Мәтінмен танысып, топта талқылап..... бір-біріне тарихи ақпаратты түсіндіреді. Дескриптор:
1.Мәтінмен танысады;
2.Мәтін бойынша талдау жүргізеді;
Дескриптор:
1.Кестені бағандарын толтыру;
Дескриптор:
1. Орал, Торғай көтерілісінің ерекшелігін анықтайды.
2. Маңғыстау көтерілістерінің ерекшелігін анықтайды.
3. Орал, Торғай және Маңғыстау көтерілістерінің ортақ белгілерін табады.
|
Қ/Б: Оқушылар бір-бірін "смайлик" әдісі арқылы бағалайды.
Бағалау: Үш шапалақ
Бағалау: Сөзбен бағалау
Қ/Б: Оқушылар бір-бірін "бағдаршам" әдісі арқылы бағалайды.
|
Топтың аты жазылған парақшалар
Сандар жазылған кеспе қағаздары
Ж.Қасымбаев. «Қазақстан тарихы».
« Кесте толтыру» Дәптермен жұмыс
« Венн диаграммасы»
Сурет
|
Қосымша ақпарат http:// www.e-history.kz
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушы- ларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
Сабақ барысында уақытты тиімді пайдалана отырып барлық оқушыларға жаңа тақырыпты меңгертуге арналған түрлі деңгейдегі тапсырмалар дайындаймын. «Кемпірқосақ». «Сандар сандар сөйлейді», «Миға шабуыл» әдісін қолдану арқылы оқушылардың ақпаратты игеруде оқылым дағдысын дамыта отырып өзіндік ойын еркін жеткізуге ықпал етемін, осы әдісті қолдану барысында оқылым, айтылым,тыңдалым дағдыларын қалыптастырамын. Топтық жұмыста оқушылардың ЖАДА аймағын қарастыру арқылы тарихи білімді меңгерулеріне ықпал етуді жоспарлаймын. Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамыту мақсатында «Сандар сөйлейді», «Кестемен жұмыс» , «Венн диаграммасы» арқылы оқушылардың жеке қабілеттерінің ілгерілеуіне, тарихи қорытынды жасауда зерттеу дағдысын қалыптастырамын.
| Бағалау әдістері: Қалыптастырушы бағалау жүргізуде сабақтың әр кезеңінде оқушылардың материалды меңгеруі қай деңгейде екенін анықтау үшін бағалау критерийіне сәйкес дескрипторларға сүйенемін, нәтижесінде топтар өзара бір-бірін бағалайды, оқушылардың білімді игеруін кері байланыс арқылы бағалауына мүмкіндік беремін.
Кері байланыс: Бүгінгі сабақтың соңында өзіңді қалай бағалайсың?
Оқушылар тақырыпқа қатысты өздерінің сабақты түсіну деңгейін « Тазалықшы», «Бағдар шам», «Үш шапалақ» әдісі арқылы білдіреді.
Тазалықшы әдіс
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау ережесі таныстырылады.
Оқушыларға АКТ қолдану барысында қауіпсіздік ережесі таныстырылады, топпен жұмыста топ ережесі таныстырылады.
Сабақта география пәндерімен пәнаралық байланыстар жүргізіледі.
|