|
Шартты форматтау ҚМЖ 7-сынып. ҚМЖ 7-сынып Шартты форматтау. Шартты форматтау Мектеп М. Маатаев атындаы 140 гимназия
Қысқа мерзімді жоспар
Тақырыбы: Шартты форматтау
| Мектеп: М.Мақатаев атындағы №140 гимназия
| Күні: 05.12.2022-09.12.2022
| Мұғалімнің аты-жөні: Пернебек Нұрмұхаммед
| Сынып: 7-сынып
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Оқыту мақсаты
| 7.2.2.4 электронды кестеде шартты форматтауды қолдану
| Сабақтың мақсаты
|
| Электронды кестеде шартты форматтау түрлерін біледі, қарапайым элементтерін қолданады. Кестеге шартты форматтау түрлерін қолданады.
| Тілдік мақсаттар
|
| Пəндік лексика жəне терминология:
Шартты форматтау, гистограмма, шкала
| Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау:
Набор значков (Белгішелер жиынтығы) батырмасы қалай жұмыс жасайды?
| Жазу:
Шартты форматтау түрлерін жазу
| Тірек білім, білік, дағдылар
|
| Ұяшықтарды форматтауды, басқаруды, автоматты толтыруды біледі.
| Жоспар
| Кезеңдер
| Уақыт минут
| Жоспарланған іс-əрекет
| Қолданыла -тын əдістерге ұсыныс
| Қолданылатын ресурстар
| Үй тапсырма -сын сұрау
| 7
| Оқушылар өздері орындап келген «Жыл қайыру» кестесін сыныптастары алдында қорғайды. Тапсырма бойынша төмендегі сұрақтар қоюға болады:
Тапсырманы орындауда қандай кедергілер болды? Тапсырманы орындауда қандай деректердің типін пайдаландыңдар? Автоматты толтыру əдістерін тапсырманың қай бөліктеріне қолдану сəтті шықты деп ойлайсың?
| Көпшілік алдында қорғау. Өзара жəне мұғалім кері байланыс ұсынылады
| Компьютер
| Мəселе
| 2
| Электронды кестеде шартты форматтау əдістерін қалай қолдануға болады?
| Сұрақжауап
|
| Миға шабуыл
| 2
| Күнделікті керекті əрі маңызды ақпараттарды əртүрлі дереккөздерден пайдалану үшін ерекшелеудің қандай түрлерін қолданасыңдар? Кестедегі сандық мəндерді (ең
үлкенін, ең кішісін, ең көбін, ең азын) көз мөлшерімен қалай айыруға болады?
| Жеке ойлану, топта,
ұжымда
пікіралмасу. Ортақ тұжырымға келу
| А4,А3 қағаздар
| Білу, түсіну
| 5
| Білу кезеңі:
Шартты форматтау дегеніміз не? Шартты форматтау құралдары қандай бөлімдерден тұрады? Шартты форматтау бөліміндегі қандай қызмет түрлері бар жəне олардың қызметтері қалай сипатталады?
Түсіну кезеңі:
| Ұжымдық
оқу,
«Insert»əдісі
.
|
|
|
| «Белгіше жинақтары» (Набор значков) бөлімінде ұяшықтарға белгішелерді қою əдісін түсіндіріп беріңдер. Бірінші жəне соңғы мəндерді іріктеу ережесін түсіндіріп беріңіз. Шартты форматтаудың пайдаланушыға қандай пайдасы бар?
|
|
|
Қолдану
+талдау
| 15
| Практикалық жұмыс:
№1-тапсырма
«Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі» бөліміндегі «Больше…» (Үлкен) батырмасының қолдануын зерттейміз.
№2-тапсырма
«Бірінші жəне соңғы мəндерді іріктеу ережесі» батырмасының қолдануын зерттейміз
3-тапсырма
«Гистограмма» батырмасының жұмысымен танысамыз.
4-тапсырма
«Набор значков (Белгіше жинақтары)» батырмасы қызметін зерттеу.
| Тапсырмаларды жеке орындау
| Оқушы дəптері
| Жинақ-
тау
| 5
| Шартты форматтау əдісін қолдануға екі нақты мысал құрастырып, ұсыныңдар.
Шартты форматтау бөлімін пайдаланудың жетістіктерін атаңыз.
| Топта пікіралмасу. Ортақ тұжырымға келу. Бағалау
| А4,А3 қағаздары, маркер, стикерлер
| Бағалау
| 1
| Шартты форматтау бөлімін
пайдаланудың тиімділігін атаңдар
| Жеке пікір айту
|
| Рефлексия
| 2
| Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беру керек:
Менің бүгінгі сабақтағы жетістігім. Оның себептері. Менің бүгінгі сабақтағы кемшілігім.
Оның себептері.
| Диалогты ұйымдастыру немесе жазбаша
тарату арқылы
| Оқушы дəптері
| Үй тапсырмасы
| 1
| Жеңіл атлеттер жарысы
Жүгіру мен ұзындыққа секіру жарысының қорытындысы кесте түрінде берілген (3.10-кесте). Жүгіру мен ұзындыққа секіру жарысының үздік нəтижесін анықтаңдар. Жүгіру бойынша
жеңімпаздың аты-жөнін қызыл түспен ерекшелеңдер. Ұзындыққа секіру жарысының жеңімпазының аты-жөнін көк түспен ерекшелеңдер.
| Жеке орындауға арналған
| Компьютерде файл түрінде
сақтау
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек
қолдау көрсету үшін не істейсіз?
Қабілеті жоғары оқушыларды
дамытуды қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – оқушылардың оқуын тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| Мұғалімнің тартылуы бойынша саралау: мұғалімнің оқушыға қажет болған жағдайда бсағыт беруі, қолдауы; оқушының дербестік дәрежесі.
Ресурстар бойынша саралау: мәтіннің күрделілік дәрежесі
| Үдеріске оқушылардың белсенділікке тарту
Өзін-өзі бағалау
Толтырылған кестелер бойынша өзара бағалау
Сабақ барысындағы қалыптастырушы бағалау.
| Көңіл аудару керек:
Информатика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі. Білім алушылардың омыртқа жотасының қалыпта ұстауы және көз гигиенасы
3) сергіту сәті
| Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге қатысты) 1:
2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға
және үйренуге қатысты)? 1:
2:
| |
|
|