|
робо. робо сумо. Шыгайханова Мерей
Қысқа мерзімді жоспар
| Бөлім
| Роботтар жарысы
| Педагогтың аты-жөні
| Шыгайханова Мерей
| Күні
| 02.03.2023
| Сынып: 5 «В»
| Қатысушылар
саны
|
| Қатыспағандар
саны
|
| Сабақтың тақырыбы:
| Робо-сумо. Жоба құру
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| – объектіні табу үшін ультрадыбыстық датчикті пайдалану; – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар:
| Робо-сумо жарысының негізгі талаптарын біледі.
| Көптеген оқушылар:
| робо-сумо жарысына қатысатын роботқа арналған программа құрастырады
| Кейбір оқушылар:
| Сумо күресі мен робо-сумо жарысының байланысын түсіндіреді
| Сабақтың барысы: Сабақтың кезені/ уақыт
| Педагогтың әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
5 мин
| Оқушылармен сәлемдесу.
Психологиялық ахуал
«Боди-арт» ойыны.
Барлық қатысушылар бірінің артына бірі тұрады. Соңғы ойыншы алдыңғының арқасына өзі қалаған суретті салады, ол ойыншы ненің суретін сезінгенін өзінің алдындағы оқушыға салады. Осылайша алдыңғы қатысушыға дейін сурет салу жалғасады. Соңғы және бірінші баланың суреттері салыстырылып, кімнің тұсынан ағаттық кеткені анықталады. /Бұл ойын арқылы сыныпта психологиялық жағымды ахуал туады/.
Топтастыру «Рандом» әдісі
| Мұғаліммен амандасады, бір- біріне сәттілік тілейді.
|
| Қағаз қиындылары, қалам
|
|
|
|
|
|
5 мин
| Өткенді қайталау.
Жеке жұмыс. Викторина
"Кім жүйрік?" әдісі "Робототехника" бөлімін жалпы қайталау сұрақтарына жауап беру
| Сұрақтарға жауап береді.
| “wordwall
.net” сайты арқылы онлайн бағалау
| Интербелсенді тақта
https://wordwall.net/ru/resource/29965517
| Сабақтың
ортасы 10-мин
| Жаңа сабаққа кіріспе
Сумо – жапондардың ұлттық күресі. Қүрестің бұл түрінде салмағы өте ауыр балуандар кілемге шығады. Күрес ережесі бойынша, балуан қарсыласын кілемнің сыртына ығыстырып шығаруы керек. Кімнің бойы ұзын, салмағы ауыр болса, соның жеңіске жету мүмкіндігі көп болады. Робо-сумо жарысының да негізгі талабы – осы.
| Мұғалімді тыңдайды «Түртіп алу» әдісі
|
| Интербелсенді тақта, презентация
Кітап
|
| Робо-сумо жарысының негізгі талаптары:
1. Робо-сумо жарысына қатысатын робот қарсыласын ринг шеңберінің қара сызығынан сыртқа ығыстырып шығаратын дербес робот болуы керек.
2. Әр кезең үш раундтан тұрады. Раунд – 3 минут Жарыс өтетін алаңға (рингке) қойылатын талаптар:
1. Рингтің түсі бозғылт, шегара сызығының түсі қою қара болу керек (2-сурет). 2. Шегара сызығының ені – 50 мм. Ринг диаметрі (шегара сызығының іші) – 1 м. 3. Шеңбердің ортасы қызыл нүктемен белгіленуі керек.
|
|
|
|
|
|
|
|
| 7 мин
| 1-тапсырма
«Кинометафора» әдісі
«Әлемдегі ең ақылды 5 робот» туралы видеоролик көреді.
«Попкорн» әдісі арқылы видеороликтен нені түсінгендерін айтады
| Видеоролик көреді
| Фишкалар арқылы бағалау
| https://www.youtube. com/watch?v=dwDt RFYYt1Q
| Сергіту сәті
3 мин
| «Күн! Тас! Қоршау!» ойыны
Ойын оқушылардың зейіні мен қозғалыс жылдамдығын дамытуға бағытталған.
|
|
|
| 7 мин
| 2-тапсырма Топтық жұмыс
1-топ «Алғашқы пайда болған роботтар»
2-топ «Жаңа пайда болған роботтар» жайлы кластер құрап және оны топ лидерлері қорғайды.
|
| Фишкалар арқылы бағалау
|
| Сабақтың соңы
5мин
| Кері байланыс
«Ақылдының алты ойлау қалпағы» әдісі.
6 оқушы 6 түрлі қалпақты киіп, тақырыпты байланыстырып тиісті сұраққа жауап береді.
Ақ-не білесіз?
Қара-жағымсыз жағы
Қызыл-сіз бұл ақпартты білгендегі эмоцияңыз қандай болды ?
Жасыл-табиғатпен байланыс
Көк-аналитикалық сұрақтар
Сары-тақырыптың жағымды тұстары
| 6 оқушы ортаға шығып арнайы дайындалған қалпақтарды киіп, сұрақтарға жауап береді.
|
|
| 3 мин
| Рефлексия
«Ватсап» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді
|
|
|
| Үй тапсырмасы
| «Робо-сумо» сөзіне ребус құрастыру
|
|
|
| |
|
|