Главная страница
Навигация по странице:

  • 4 слайд . ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ НАУКОВІ ТА РЕЛІГІЙНІ ТЕОРІЇ. ТА ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ВСЕСВІТУ.

  • 5 слайд. “КРЕАЦІОНІЗМ” - ТЕОРІЯ СТВОРЕННЯ СВІТУ ТВОРЦЕМ

  • 6 слайд. КАНТ І ЙОГО КОСМОЛОГІЧНА МОДЕЛЬ

  • 7 слайд. РОЗДУМИ ЕЙНШТЕЙНА

  • 8 слайд. А. А. ФРІДМАН: ВСЕСВІТ РОЗШИРЮЄТЬСЯ

  • 10 слайд. СТІВЕН ХОКІНГ І АНТРОПІЧНИЙ ПРИНЦИП

  • Слайд 14Сучасні уявлення про майбутнє всесвіту.

  • Що таке Всесвіт. Що таке Всесвіт


    Скачать 21.97 Kb.
    НазваниеЩо таке Всесвіт
    Дата18.10.2021
    Размер21.97 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЩо таке Всесвіт.docx
    ТипДокументы
    #250473

    Що таке Всесвіт ?

    2 слайд. Всесвіт - це все, що існує. Він нескінченний у часі й просторі, хоча кожна його часточка має свій початок і кінець, як у часі, так і в просторі. Всесвіт складається з дрібних порошин і атомів, величезних скупчень речовини і зоряних світів і систем. Всесвіт складається з численних зір, об'єднаних у гігантські зоряні системи, що називаються галактиками. Наше Сонце також є рядовою зорею, входить до складу нашої Галактики, яка, у свою чергу, включена в Місцеве скупчення галактик.

    3 слайд. Теорії виникнення Всесвіту мають характер наукових концепцій, окремих гіпотез, релігійних навчань, філософських уявлень і міфів. Їх все умовно поділяють на дві основні категорії:

    Теорії, відповідно до яких Всесвіт створений творцем. Інакше кажучи, їх суть в тому, що процес створення Всесвіту був усвідомленим і натхненним дією, проявом волі вищого розуму.

    Теорії виникнення Всесвіту, побудовані на основі наукових чинників. Їх постулати категорично відкидають як існування творця, так і можливість усвідомленого створення світу. Такі гіпотези часто засновані на тому, що називається принципом пересічності. Вони припускають ймовірність наявності життя не тільки на нашій планеті, але і на інших.

    4 слайд. ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ НАУКОВІ ТА РЕЛІГІЙНІ ТЕОРІЇ. ТА ТЕОРІЇ ПОХОДЖЕННЯ ВСЕСВІТУ.

    Головні відмінності між теоріями різних категорій полягають перш за все в термінах, які використовують їх прихильники. Так, в наукових гіпотезах замість творця - природа, а натомість створення - походження.

    Теорії виникнення Всесвіту, що відносяться до протилежних категорій, по-різному датують саме її появу. Наприклад, за даними найпоширенішою гіпотези (теорії великого вибуху), Всесвіт утворився близько 13 млрд років тому.

    На противагу цьому, релігійна теорія виникнення Всесвіту приводить зовсім інші цифри:

    У відповідності з християнськими джерелами, вік Всесвіту, створеної Богом, на момент народження Ісуса Христа становив 3483-6984 років.

    Індуїзм передбачає, що нашому світу орієнтовно 155 трлн років.

    5 слайд. “КРЕАЦІОНІЗМ” - ТЕОРІЯ СТВОРЕННЯ СВІТУ ТВОРЦЕМ

    Як випливає з назви, креаціонізм (творіння) - це релігійна теорія виникнення Всесвіту. Це світогляд засноване на концепції створення Всесвіту, планети і людини Богом або Творцем.

    Ідея тривалий час була домінуючою, аж до кінця XIX століття, коли прискорився процес накопичення знань в самих різних сферах науки (біологія, астрономія, фізика), а також широко поширилася еволюційна теорія.

    6 слайд. КАНТ І ЙОГО КОСМОЛОГІЧНА МОДЕЛЬ

    Ідею про безмежність Всесвіту в просторі висунув Ісаак Ньютон. Розвитком цього припущення займався Еммануїл Кант, який розробив теорію про відсутність також і часових меж. Просунувшись далі, в теоретичних припущеннях, Кант поширив нескінченність Всесвіту на число можливих біологічних продуктів. Цей постулат значив, що в умовах стародавнього і величезного світу без кінця і початку може існувати незліченна кількість можливих варіантів, в результаті яких реально поява будь-якого біологічного виду.

    На підставі цієї теорії про можливе виникнення життєвих форм була пізніше розроблена теорія Дарвіна. Спостереження за зоряним небом і результати розрахунків астрономів підтвердили космологічних моделях Канта.

    7 слайд. РОЗДУМИ ЕЙНШТЕЙНА

    На початку XX століття Альбертом Ейнштейном була опублікована власна модель Всесвіту. Згідно з його теорією відносності, у Всесвіті одночасно відбуваються два протилежні процеси: розширення і стискання. Однак він погоджувався з думкою більшості вчених про стаціонарності Всесвіту, тому їм було введено поняття космічної сили відштовхування. Її вплив покликане врівноважувати тяжіння зірок і припиняти процес руху всіх небесних тіл для збереження статичності Всесвіту.

    Модель Всесвіту - по Ейнштейну - має певний розмір, але кордону при цьому відсутні. Таке поєднання може лише при викривленні простору таким чином, як це відбувається в сфер

    8 слайд. А. А. ФРІДМАН: ВСЕСВІТ РОЗШИРЮЄТЬСЯ

    Творець революційної розширюється моделі Всесвіту, А. А. Фрідман (СРСР) побудував свою теорію на підставі рівнянь, що характеризують загальну теорію відносності. Правда, загальноприйнятою думкою в науковому світі того часу була статичність нашого світу, тому на його роботи не було звернено належної уваги.

    Через кілька років астрономом Едвіном Хабблом було зроблено відкриття, що дало підтвердження ідей Фрідмана.

    Було виявлено видалення галактик від знаходиться поруч Чумацького шляху. Разом з тим незаперечним став факт збереження пропорційності швидкості їх руху відстані між ними і нашою галактикою. Це відкриття пояснює постійне «розбігання» зірок і галактик по відношенню один до одного, що призводить до висновку про розширення всесвіту.

    В кінцевому рахунку висновки Фрідмана були визнані Ейнштейном, згодом він згадував про заслуги радянського вченого як засновника гіпотези про розширення Всесвіту. Не можна сказати, що існують суперечності між цією теорією і загальною теорією відносності, однак при розширенні Всесвіту повинен був бути початковий імпульс, який спровокував розбігання зірок. За аналогією з вибухом, ідея отримала назву «Великий вибух».

    10 слайд. СТІВЕН ХОКІНГ І АНТРОПІЧНИЙ ПРИНЦИП

    Результатом розрахунків і відкриттів Стівена Хокінга стала антропоцентричний теорія виникнення Всесвіту. Її творець стверджує, що існування планети, настільки добре підготовленою для життя людини, не може бути випадковим. Теорія виникнення Всесвіту Стівена Хокінга передбачає також поступове випаровування чорних дір, втрату ними енергії і випускання випромінювання Хокінга. В результаті пошуку доказів були виділені і перевірені понад 40 характеристик, дотримання яких необхідно для розвитку цивілізації. Американським астрофізиком Х'ю Россом була проведена оцінка ймовірності подібного ненавмисного збігу. Результатом виявилася цифра 10-53. Наш Всесвіт включає трильйон галактик, по 100 мільярдів зірок в кожній. За виробленим вченими розрахунками, загальна кількість планет повинно складати 1020. Ця цифра на 33 порядки менше розрахованої раніше. Отже, жодна з планет у всіх галактиках не може поєднувати умови, які підійшли б для мимовільного виникнення життя. ТЕОРІЯ ВЕЛИКОГО ВИБУХУ: ВИНИКНЕННЯ ВСЕСВІТУ З МІЗЕРНО МАЛОЮ ЧАСТКИ

    Це одна із версій виникнення Всесвіту, яка намагається пояснити:

    • фізичні, хімічні процеси у космосі, що призвели до вибуху

    • стан матерії у перші секунди існування

    • сучасне й майбутнє Сонячної та інших систем

    Витоки слід шукати значно раніше, ще в працях Альберта Айнштайна. Він запропонував космологічну модель Всесвіту та теорію гравітації. Хоча згодом він визнав помилковість припущень, подальші дослідження довели його правоту. З цього часу почалися наукові пошуки та розрахунки. Термін ВВ (англ. Big Bang, укр. великий вибух) увів Фред Хойл у 1949 р. Спочатку теорія називалася динамічною еволюціонуючою моделлю”. Далі питання досліджували де Сіттер, Фрідман, Вейль, Лундмарк, Штремберг.

    У 1927 р. учений Леметр уперше заявив, що зірки — це не просто поодинокі об’єкти Всесвіту, а галактики, подібні до нашої. Велику роль відіграла робота науковця Хаббла. Він довів, що Всесвіт поширюється далеко за межі нашої галактики, побачив деякі скупчення зірок на фото.

    Також Хаббл визначив, що Всесвіт розширюється. Теорія ВВ будується від зворотного, її основа — екстраполяція цього процесу. Тобто, якщо сьогодні відбувається розширення, то можна віднайти точку відліку й припустити, що колись Всесвіт існував у вигляді найменшої частинки. Уже після Другої Світової виходить праця Г. Гамова, який пропонує “гарячу” модель ВВ, яку згодом довели спостереженнями. Американські науковці А. Пензіас і Б. Вілсон остаточно зафіксували реліктові випромінювання завдяки…голубам.

    Отримавши “списану” антену, вони вирішили досліджувати історію інертних газів. Але виявили, що пристрій передає радіосигнал одночасно з усіх точок неба. Вони спробували нейтралізувати цей шум калібровкою, але це було марно.

    Винуватцями сигналу вважали голубів, які зробили гнізда всередині антени. Але вже після ретельного прибирання та виселення птахів учені зрозуміли: радіошум — це залишки реліктового випромінювання від перших секунд після ВВ.

    Слайд 14Сучасні уявлення про майбутнє всесвіту.

    Зараз наш Всесвіт розширюється, і астрономи не можуть точно сказати, чи буде вона розширюватися і далі або почне стискатися. Одним словом, поки неможливо сказати, відкрита наш Всесвіт або закрита, але більшість вчених дотримується гіпотези відкритої Всесвіту. Не всі дослідники, проте, погоджуються з ідеєю вмираючої Всесвіту. Так, наприклад творець синергетики Ілля Пригожин стверджує, що якщо в стандартній моделі Всесвіт приречена на смерть або в результаті безперервного розширення (теплова смерть), або в результаті подальшого стискання ( "страшний тріск"), то для нестаціонарної моделі це вже не так, ніщо не заважає припустити, що нестійкості будуть повторюватися знову і знову. Іншими словами, Всесвіт виник з вакууму і знову повернутися в стан вакууму, але ніщо не заважає їй народитися знову.


    написать администратору сайта