|
Сыныбы 8 Сабаты таырыбы Робот техникасы курсына кіріспе Робот техникасыны негіздері, пайдалану салалары, трлері
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушылардың іс-әрекеті
| Әдіс-тәсілдер
| Ұйымдастыру
| - Сәлемдесу
- Сынып оқушыларының сабаққа қатысуын түгендеу
| Оқушылар үш тілде сәлемдеседі
| Сыныптың назарын сабаққа аудару, жағымды психологиялық орта қалыптастыру
ООЖТ
| Топқа бөлу
| - Родни, Бигвелд, Пайпер, Финеас аттары жазылған түсті парақшалар арқылы («Роботы» мультфильмінің кейіпкерлері)
- Топ ережелерін еске салу
| Білу
| «Қазына»
Арнайы әзірленген презентация көрсетіледі.
| EV3 модулінің интерфейсі туралы арнайы әзірленген презентация көмегімен ақпарат алу
| СТО, ТДО, ОүБОБ.
«Ой шақыру» стратегиясы
Өзін-өзі бағалау
| Түсіну
| Топтық, жұптық диалог
| «Пазл» әдісімен топта EV3 модулінің интерфейсі туралы пікір алмасады.
| СТО, ОүБОБ, ОБК, АКТ. Дилогтық оқыту
| Формативті бағалау (критерий)
|
Қолдану
| «Ой қозғау»
| Әр топ EV3 модулінің интерфейсі туралы презентация әзірлейді.
| ООЖТ, ОБК, СТО, ТДО.
«Ой қозғау».
| Өзін-өзі бағалау
| Талдау
| презентация бойынша әр топтың баяндамашылары басқа топқа талдап, айтып береді.
| EV3 модулінің интерфейсі туралы баяндайды.
| СТО, ОүБОБ, ТДО, ОБК, ОЖЕСО.
| «Екі жұлдыз, бір тілек»
| Сергіту сәті. «Торайдың хикаясы» (бейнеролик)
| Жинақтау
| «SWOT» стратегиясы.
| Робот техникасының келешегі туралы кесте толтырады.
| ООЖТ, СТО, ОүБОБ, АКТ.
«SWOT» стратегиясы
|
| Бағалау
| - Оқушылар сабақта қалай жұмыс жасағаны туралы пікір айтады.
- Бағалау парағындағы түсірген ұпайларының бағаға сәйкестілігін анықтап, тиісті бағаларын қою.
- Белсенділігі орташа оқушыларды мадақтау.
| Үйге тапсырма
| 1. Өтілген тақырыптарды қайталау
2. EV3 модулінің интерфейсі тақырыбын мазмұндау
| Рефлексия
| «Не білдім?»,«Не үйрендім?» сұрақтарына жауап жазады және «Менің ұсынысым» –өз ұсынысын жазып қалдырады.
|
Сабақ: №8 Күні: 23.10.2017ж Пәні: «Робот техникасы» факультатив Тексерілді:__________А.Керімбердиева
Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: Бағдарламалау дегеніміз не? EV3-дің бағдарламасы.
Сабақтың тақырыбы:
| Бағдарламалау дегеніміз не? EV3-дің бағдарламасы.
| Жалпы мақсаттары:
| EV3-дің бағдарламасы туралы туралы түсінік қалыптастыру
| Сілтеме:
| Robotics.nis.edu.kz
| Оқу нәтижесі:
| EV3-дің бағдарламасы туралы туралы түсінік , бағдарлама ерекшелігі, интерфейсімен танысу
| Сабақта қолданылатын материалдар:
| Интерактивті тақта Компьютер Слайд Конструктор
| Оқыту әдістері:
| Интерактивті оқыту әдістері
| Жеке жұмыс Топтық жұмыс Сыныппен жұмыс
| Тапсырмалар:
| Сұрақ-жауап Практикалық жұмыс
| Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. (5 мин.)
Релаксация
Топтау/ жеке заттары арқылы үш топқа бөлу, топбасшы сайлау.
Үй тапсырмасын сұрау: (5 мин.)
Cыныппен жұмыс (5 мин.)
Ой қозғау. Сұрақ-жауап
Робот өз әрекетін қалай басқарады? Роботты қалай «Ақылды» етуге болады? Роботтарды бағдарламалау және құрылғыларды басқару қалай жүзеге асады өз ойларыңды айтыңдар?
Топтық жұмыс (10 мин)
Ақпарат
Программалау түсінігі , тарихы EV3-дің бағдарламасы қандай программалау ерекшелігі. EV3-дің бағдарламасын орнату, интерфейсімен танысу .
Сергіту сәті. Видеоролик (5 мин)
Жеке жұмыс (10 мин)
Компьютерде EV3-дің бағдарламасын орнату , ашу, интерфейсін көріп шығу.
| Қорытындылау:
| Ой қорыту. (5 мин) Оқушыларға түсінбеген қате кеткен тұстарына түсінік беру.
| Келесі тапсырма:
| Түсінбеген немесе қиындық тудырған мазмұндарды оқу, келесі тақырыпты оқу.
| Бағалау:
| Жиынтық бағалау бойынша
| Рефлексия:
| Оқушылар сабақтан алған әсерлері туралы пікірлерін жазады
|
Сабақ: №9 Күні: 30.10.2017ж. Пәні: «Робот техникасы» факультатив Тексерілді: А.Керімбердиева
Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы: LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу
Сабақ мақсаты
| 3D модельдеу
| LEGO® Digital Designer бағдарламасының қызметін түсіндіру
| LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеуге деген қызығушылығын ояту.
| Күтілетін нәтиже
| LEGO® Digital Designer атты 3D модельдеу бағдарламасымен танысу. EV3-дің негізгі үлгідегі роботын жобалау.
| Түйінді идеялар:
| Ұжыммен бірігіп жұмыс істеу ережесі
| Сабақтың түрі:
| Жаңа сабақ
| Әдіс-тәсілдері:
| АКТ, топтық жұмыс, табыс сатысы әдісі, ыстық орындық әдісі
| Пәнаралық байланыс:
| Информатика, физика
| Ұйымдастыру кезеңі
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Психологиялық көңіл-күйді реттеу
| Бір-біріне алақанға алақан қой-ып сәттілік тілейді
Белсенді бол
Ойың ұшқыр болсын
Сәттілік, мақсатыңа жет
Идеялы бол, ұтқыр бол
| Табыс сатысы бойынша
1-баспалдағы "Мен білемін"
"Ыстық орындық" әдісі
| Бағдарламалау тілінің хронологиясы:
Фортран ЛИСП (LISP) ("LISt Processor“) КОБОЛ (COBOL)
Бейсик (BASIC) Паскаль (Pascal) Си Cи++ Ада (ADA) Matlab Mathematica
Visual Basic HTML (HyperText Markup Language) Java PHP (Personal Home Page)
C# (C Sharp)
| Жылдарын айтады, тез, нақты жауап беру керек
| LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 бағдарламасы жөнінде тест
|
| 2 - баспалдағы Мен ТҮСІНЕМІН
| Жаңа тақырып
| Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды (слайд көрсету арқылы), тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды
| Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, түсіну
| Сергіту сәті
| 3-баспалдағы МЕН ЖАСАЙ АЛАМЫН
«Маған айтшы - мен ұмытып қаламын; маған көрсетші - менің есімде қалады; өзіме істетші - мен сонда түсінемін» мақалын негізге ала отырып сарамандық жұмыс
| LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу
| Слайдта көрсетілген инструкция бойынша
| Жинақтау.
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| LEGO® Digital Designer бағдарламасының құрастыру құралдарының аттарын жазу (флипчартта)
| Бағалау (2 мин.)
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бақылайды, бағалайды.
Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.
| Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды.
| Үйге тапсырма (1 мин.)
| Мұғалімнің ісәрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу
| Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.
| Рефлексия (2 мин.)
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату.
| Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу.
|
Сабақ: №10 Күні: 6.11.2017ж Пәні: «Робот техникасы» факультатив Тексерілді: А.Керімбердиева
Сыныбы: 8
Сабақ тақырыбы: LEGO Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу
Мақсаты:
| LEGO Digital Designer бағдарламасының жұмыс істеу принципімен оқушыларды таныстыру.
| Күтілетін нәтиже:
| LEGO Digital Designer бағдарламасында оқу роботының моделін жасау арқылы оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру.
| Негізгі идея:
| Оқушыларды ұқыптылыққа, топта жұмыс істеуге, мақсатқа жете білуге тәрбиелеу. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
| Сабақ жоспары:
| №
| Уақыты
| Мұғалімнің іс әрекеті
| Оқушының іс әрекеті
| 1
| 5 мин
| Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Релаксация. Жеке заттары арқылы оқушыларды топқа бөлу. Топбасшы және бағалушы сайлайды.
| Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1 топ-моторлар; 2 топ- датчиктер; 3 топ-порттар. Әр топ өздерін таныстырады.
| 2
| 5 мин
| Ой қозғау: Шағын тест
| Өткен тақырыптар бойынша оқушылар 5 сұрақтық тест дайындап келеді
| 3
| 15 мин
| Жаңа сабақ: Джиксо әдісі.
Интербелсенді тақтада 1.10 презентация көрсетіледі.
Оқулықтағы тақырып 3 тақырыпшаға бөлініп, әр топқа беріледі.
| 1 топ: LEGO Digital Designer бағдарламасының нұсқаулығымен таныстыру.
2 топ: LEGO Digital Designer бағдарламаның жұмыс жасау принциптері.
3 топ: Бөлшектерді таңдау мен байланыстыру
| 4
| 2 мин
| Сергіту сәті
| Биші фонтандар бейнебаянын көру
| 5
| 10 минут
| Жеке жұмыс
| Оқушылар жеке LEGO Digital Designer бағдарламасында оқу роботының моделін жасайды.
| 6
| 3 минут
| Ой қорыту
| Еркін жазу әдісі бойынша
| Ресурстар
| Robotics.nis.edu.kz 1.10 презентация
| Үй жұмысы:
| Оқу роботының моделін аяқтау.
| Рефлексия
| Оқушылар сабақта алған әсерлерімен бөліседі. Келесі сабаққа ұсыныстар жазады.
|
Сабақ: №11 Күні:_________ Пәні: «Робот техникасы» факультатив Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы: «Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау.Үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы»
Жалпы мақсаты:
| EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасауды мегерте отырып, үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы туралы жалпы мәлімет беру және түсінік қалыптастыру
| Оқу нәтижелері:
| Үлкен моторларды және Рульдік басқару блогын қолдану, роботтардың қозғалысын қамтамасыз ету үшін доңғалақтарды калибрлеу. Робот жасау техникасына және технологиясына қызығушылық артады; Топтасып, ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, сыни ойлауға дағдыланады;
| Оқыту әдістері:
| Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Топтық жұмыс. Диалогтық оқыту
| Қажетті ресурстар
| Интерактивті тақта, компьютер, презентация, маркер, стикер, бейнефильм, бағалау парағы
|
|
|
|