СЫНЫП:7
| Қатысқандар :
| Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы:
| Жану үдерісі. №2 практикалық жұмыс\көрсетілім «Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру»
| 03.12.19
| 7 «А»
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 7.3.1.4 -затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу;
7.3.1.5 -тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру;
7.3.1.6 -заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсіну;
7.3.1.7 -металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін білу;
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар:
| затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін біледі.
| Оқушылардың басым бөлігі:
| тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіреді. заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсінеді.
| Кейбір оқушылар:
| металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін біледі.
| Ойлау дағдыларының деңгейі
| Білу, түсіну, қолдану
| Бағалау критерийі
| Затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін атайды. Тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарды анықтайды. Мысал келтіреді Ауа мен таза оттекте заттардың жану процестерін салыстыра алады.
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
Заттардың ауада және оттекте жақсы жанатынын түсіндіру.
| Негізгі сөздер мен тіркестер: таңба,элемент, жану, құралдар.
| Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер:
1. Жану қандай құбылысқа жатады?
2. Жану кезінде химиялық реакцияның қандай белгісі байқалады?
3. Жану реакциясының нәтижесінде түзілетін өнім қалай аталады?
4. Заттардың оттекте жануы мен ауада жануында қандай айырмашылық бар?
5. Жай заттар мен күрделі заттардың жануының ұқсастығы мен айырма шылығы неде?
|
| Құндылықтарға баулу
| Бірлесе жұмыс жасау, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, белсенді болу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу.
| Пәнаралық байланыс
| Жаратылыстану пәні. 5- сынып
5.1. Энергия түрлері мен көздері
| Алдыңғы оқу
| 5.3 В Энергия және қозғалыс
5.5.1.1 -энергия түрлерін ажырату
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
6 мин
|
3 мин 3 мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта психологиялық ахуал тудыру
Сыныпта оқушылар «Фосфор», «Темір», «Күкірт» болып бірігіп 3 топқа бөлінеді
Топ ережелерін сақтай отырып, сабақтарына сәттілік тілеу
Үй тапсырмасын сұрау
«Ыстық орындық»диалог жүргізу арқылы сұрақ-жауап барысында оқушының үй тапсырмасын қаншалықты меңгергендігін бақылау
Жеке жұмыс
Ауа құрамындағы тұрақты газарды ата? Ауа құрамындағы кездейсоқ газдарды ата? Жануды қолдайтын газды ата? Ауа құрамындағы газдардың пайыздық мөлш ері? Тыныс алуға жарамды газ? Орман газын атаңыз?
Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыра отырып, үй тапсырмасымен жаңа сабақты байланыстырып тақырыпты ашу.
|
| Сабақтың ортасы
34 мин
Сабақ соңы 4 мин
|
7 мин
3 мин
13 мин
5 мин
3 мин
3мин
2мин 2 мин
| «Телерадио эфир» әдісі. Тақырып ашылады
Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы фосфордың, темірдің, күкірттің оттекте қарқынды жану үрдісін көрсетеміз.
Мұғалім қосымша түсіндіреді, толықтырады. Зерттеушілік жұмыс
№2 Сарамандық жұмыс ( Топтық жұмыс)
Сарамандық жұмыс жүргізу барысында оқушы зерттеу жұмыс жүргізуге, өзінің теориялық білімін практикамен ұштастырып өмірде тиімді пайдалануға және өзіндік білім алуға өте тиімді.Әр топқа өз атына сәйкес фосфордың, темірдің, күкірттің оттекте жану процесін көрсетеді, және оқушыларға қажетті құрал жабдықтар ұсынылады. Оқушыларды техника қауіпсіздік ережесін қатаң ұстану ескертілді. Осы процес барысында байқаған жағдайларды тапсырма барысында оқушылар элементтердің оттекте жану процесін көрсетіп түсіндірме жұмысын жүргізді және кестені толтырып отырды.
Тапсырманы орындап болған топ, қол жапалақтау арқылы белгі береді.
Дескриптор
− күкіртті оттекте және ауада жағып, байқалған құбылыс туралы қорытынды жасайды;
− фосфорды оттекте және ауада жағып, байқалған құбылыс туралы қорытынды жасайды;
− темірді оттекте және ауада жағып, байқалған құбылыс туралы қорытынды жасайды;
− заттарды оттекте жағу неліктен белсенді жүретінін түсіндіреді;
− реакция өнімдерін атайды
Топтар өзара бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды Семантикалық карта. Венн диаграммасы (Жеке жұмыс)
1-тапсырма
Заттар қарқынды жанады (ауада немесе оттекте)
Төмендегі жану суретін салыстырыңыз
Оттекте жану Ауада жану Дискриптор
Жанудың жарқырап жануына байланысты анықтайды; Екі суретті салыстырып айырмашылықты сәйкестендіреді.
2.Тапсырма
Ұсынылған заттарды жану қабілетіне байланысты жанғыш, тұтанғыш, жанбайтын деп үш топқа бөліңіз:
Шырпы, мүсәтір спирті, темір, тас, антистатикалық сұйықтық, қағаз.
Тез тұтанатын заттар
| Жанғыш заттар
| Жанбайтын заттар
|
|
|
|
|
|
| Дискриптор
Тез тұтанатын заттарды анықтайды; Жанғыш заттарды анықтайды; Жанбайтын заттарды анықтайды; Тез тұтанатын заттарға екі мысал келтіреді; Жанғышзаттарға екі мысал келтіреді; Жанбайтын заттарға екі мысал келтіреді;
Тапсырма
Жануды қолдайтын және болдырмайтын жағдайларды атап, кестені толтыр
Жануды қолдайтын жағдайлар
| Жануды тоқтататын жағдайлар
| Жануды тоқтату әдістері
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
− жануды қолдайтын жағдайларды атайды;
− жануды болдырмайтын жағдайларды атайды;
− жануды тоқтату әдістерін атайды. Тапсырма соңында оқушылар берілген критерий бойынша бірін-бірі тексереді және қалыптастырушы бағалау бойынша бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды. Бағалау «Кім жылдам» әдісі.
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты жану реакциясын анықтап кестеге оксидтердің атауын жазады жазады.
1
| Кальций + оттек
|
| 2
| Күміс+хлор
|
| 3
| Фосфор+оттек
|
| 4
| Алюминий+оттек
|
| 5
| Темір+күкірт
|
| 6
| Натрий+оттек
|
| 7
| Азот+сутек
|
| 8
| Калий+оттек
|
| Дискриптор
Оқушылар элементтердің оттекте жанатынын біледі. Оксидтерді таниды.
Тапсырманы орындаған оқушылар билетпен марапатталады.
Сабақты қорыту.
Сабақты бекіту мақсатында «Серпілген сауал?
Сұрақтар қою aрқылы оқушылaрдың білімін тексеріп, тілдік мақсаттарының орындалғандығын бақылау
Рефлексия:
«Көк алма, қызыл алма» стикері таратылады, көк алмаға «Сабақта не түсініксіз болды?», Қызыл алмаға «Бәрін түсінген оқушы» пікірін жазады, Алма ағашына іледі.
Үйге тапсырма. Күнделікті тұрмыста тез тұтанатын және жануды қолдамайтын заттарды анықтап келіңіз.
Оқушыларға қосымша түсінік беріледі.
|
АКТ Периодтық кесте
https://youtu.be/o9Rvc3Vae_c
Приборлар, қажетті-құралдар
Оқулық
Сурет
Үлестірме қағаздары
Суреттер, оқулық
Кеспе қағаздармен жұмыс
Билет
|
| Қосымша ақпарат
| Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
| Топта жұмыс жасағанда қабілеті жоғары оқушыларға сұрақтарды түрлендіріп қою арқылы ынталандырамын. Белсенді оқушылардың жылдамдығын арттыратын әдістерді қарастырамын. Оқушыларға сабақтың тақырыбын өз бетімен зерттеу жүргізу арқылы түсінуге мүмкіндік беремін.
| «Бас бармақ»
Смайликтер
Билет
Оқушылардың үйренгенін тексеруді тиімді бағалау әдістері арқылы жоспарлаймын
| -жаратылыстану, физикада, химиядағы термин сөздер көп кездеседі.
-Тақырыпты толық түсінуде АКТ маңызды
-топтық жұмыста проблемаларды шешу қабілеті, білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қабілеті құндылықтары байқалады.
| Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
| |