Сынып: 8 Б
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
| Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық потенциалы
|
Оқу мақсаттары
| 8.5.1.2 жекелеген дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық әлеуетін бағалайды
|
Сабақ нәтижесі:
| Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Суреттер арқылы табиғат ресурсты жіктеу;Атлас қартаны қолдана отырып табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсету;Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Интернет желісін қолдана отырып, табиғи ресурстардың тралу заңдылықтарына талдау жасау.Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.
|
Жетістік критерийлері
| «Жетті» деп есептеледі, егер:Табиғи ресурстардың түрлерін білсе;Табиғи реурстардың шоғырлануын картада көрсете алса;Табиғи ресурстардың түрлерін ажыратып, жіктей алса;Табиғат ресурстардың таралу заңдылықтарын талдай алса.
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар жасай алады…Тақырыпқа байланысты мәтіндерді оқиды және зерттеу, сыныптастарымен бірлесе отырып қорытындыларын (оқу, жазу, сөйлеу, тыңдау дағдылары) түсіндіндіреді (презентация, буклет, диалог т.б.).Пәнге тән арнайы сөздік және терминология:Табиғи ресурстар, қалпына келетін, жартылай қалпына келетін, қалпына келмейтінДиалог және жазу үшін пайдалы сөз тіркестер жиыны (жиындары):Меніңше…Аз уақытта, келешекте............. сарқылуы мүмкін. Дегенмен, ұзақ уақытта болашақта…....қалпына келуі ықтимал
|
Құндылықтарды дарыту
| Құндылықтарды дарыту жұптық жұмыстарды жүргізу барысында табиғатты аялау, оқушылар өз аймақтарының табиғат ресурстарын зерттеу арқылыжүзеге асырылады.
|
Пәнаралық байланыстар
| Биологиялық ресурс түрлерін сипаттауында биология пәнімен;Ресурстың физика-химиялық ерекшелігін сипаттағанда физика және химия пәндерімен байланыс ажсайды
|
АКТ қолдану дағдылары
| АКТ дағдыларын дамыту. өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспары
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
0-3 мин
| Ұйымдастыру кезеңі:Амандасу, оқушылардың назарын жаңа сабаққа аудару.Суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді)Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар:Суреттерден нені көріп тұрмыз?Барлық суреттерге ортақ қандай тақырып болуы мүмкін?Тақырыпты ашқаннан кейін сабақтың оқу мақсатын оқушылармен бірге талдаймыз.Өткен материялдар бойынша білімдерін тексеру кезеңіСәйкестендіріңіздер:
А)Қала орталығынан қала маңына қоны аудару
| 1.Серіктесқалала
| Ә) Орталық қалалар маңында шоғырланған
| 2. Мегаполис
| Б)Бірнеше агломерациялар мен қалаларды біріктіреді
| 3. Урбандалу
| В) Қаланың және қала халқының өсіп, қалалық өмір салтының кеңінен таралуы
| 4. Cубурбандалу
|
| Презентация
|
4-6
7-10
11-16
16-36
| Миға шабуыл:Табиғат ресурстары дегеніміз не?Табиғат ресурстарының қандай түрлері бар?(түрлерін жай ғана атап шығады. Мысалы, су, мұнай, газ, көмір, темір, т.б.)Оқушылардың жауаптарын осылай қорытындылауға болады:Табиғат ресурстары-адамның табиғаттан алатын, өз қажетіне қолданатын барлық ресурс түрлері.Сыныппен жұмыс:Оқушылардың әрқайсысы өздері айтқан табиғат ресурстарын әртүрлі топтарға жіктейді де, сыныппен ортаға салып сызбанұсқаларымен бөліседі.Осы тапсырманың қорытындысы ретінде төмендегі кестелерді ұсынамыз:
Сарқылатын
| Сарқылмайтын
| Қалпына келетін: топырақ,
флора мен фауна
| Ғарыштық
| Қалпына келмейтін: минералды ресурстар
| Су, жел энергиясы, ауа массалары
| Сыныппен жұмыс:Партаның үстіне құтыдағы су, сіріңке, әшекей бұйымдар, мысалы алтын жүзік немесе күміс сырға, матадан жасалған қаламсалғыш қойылады. Осы заттарға қарап, оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді:Қай ресурс түріне жатады? Бұл ресурс шығу тегі бойынша қай топқа кіреді?Бұл ресурс көбінесе қандай жерлерде кездеседі, не үшін? Қорытынды
Бағалау критерийі
| р/с
| Дескрипторлар
| +/ –
| Табиғи ресурстарды жіктейді
| 1
| Қай ресурс түріне жататындығын анықтайды
|
| 2
| Бұл ресурс шығу тегі бойынша қай топқа кіретіндігін анықтайды
|
| 3
| Ресурстың көбінесе қандай жерлерде кездесетіндігін және себептерін түсіндіреді
|
| 4
| Қорытынды жасайды
|
| Бағалау:Оқушылар бір-бірінің жауаптарын осы дескрипторлар арқылы бағалайды.Оқушылар жауаптарын қорытындылау және төмендегі кестені ұсыну. Оқушылармен бірге ауызша талдау.
Табиғат ресурстары
| Су
| Жер
| Биологиялық
| Рекреациялық
| Агроклиматтық
| Минералды
| Д/ж мұхит
Теңіздер
Көлдер
Өзендер
Мұздықтар
Батпақтар
Жер асты сулары
| Топырақ
Егістік жерлер
Шабындық жерлер
| Өсімдіктер дүниесі
Жануарлар дүниесі
| Жағажай
Тауда,
Санаторидемделу денсаулықты қалпына келтіру
| Күн радиациясы,
Температура,
Ылғалдылық,
Жел т.б.
| Жердің қойнауынан алынатын пайдалы қазбалар.
| Жұптық жұмыс:Оқушылар тақтада ілулі тұрған суреттерді таңдап алу арқылы төмендегі критерийлер бойынша жұмыс жасайды:
Ресурстың аты;Жаратылысы бойынша қай топқа кіреді?Өндірілетін жері (ірі бассейндері);Қолданылуы (қай салада);Кескін картаға таралу аймақтарын түсір;Неліктен дәл сол жерде кездеседі?Ол ресурс сіздің өлкеңізде кездеседі ме?
Дәптерге осы ресурстың таралуына қатысты 5 сөйлемнен тұратын қорытынды жазу Ұсынылатын суреттегі ресурстар:
Мұнай; Көмір (тас көмір); Темір; Табиғи газ; Мыс; АлмазБағалау: Әр жұп бір-бірін дескрипторлар арқылы бағалайды.Қорытынды: Әр табиғат ресурсының таралуына географиялық орналасуы, сол жердің климаты, табиғат жағдайы, жерінің геологиялық құрылымы, жер бедері ж.т.б. факторлар әсер етеді.Ағаш сүрегі экватор маңында көп шоғырланған, себебі ол жақтың климаты жылы әрі ылғалды, металл кендері – таулы аймақтарда, себебі сол жерлерде лава атқылау көп болды, лава көптеген элементтерге бай, рекреациялық ресурстар – табиғаты көркем, климаты қолайлы жерлерде, құнарлы топырақтар – қоңыржай белдеулерде
|
Презентация
Флипчарт
Презентация
құтыдағы су, сіріңке, әшекей бұйымдар, мысалы алтын жүзік н\е күміс сырға, матадан жасалған қаламсалғы Презентация Суреттер. Ресурс 1 7 сыныптың атласы;
Интернет желісі
|
Сабақ
тың соңы37-40
| Кері байланыс: Бүгінгі сабақтағы алған ақпараттарды әр оқушы өз кестесіне енгізеді. (Бұл кері байланыс түрі, яғни суреттер арқылы кері байланыс беру, оқушылардың өз – өзіне есеп беруіне, ойларын тұжырымдауына және қызықты қорытындылар шығаруына көмектеседі.)
«Чемоданға салып алып кететін.....»
| «Қоқысқа тастайтын....»
| «Әлі өңдеу керек......»
|
|
|
| Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды марапаттайды
Үй жұмысы: «Табиғи ресурстар» альбомын жасау.(Жұппен немесе жеке жасауына болады. Бұл тапсырма оқушылардың шығармашылық қабілетін дамытуға көмектеседі.) Альбомға қойылатын критерийлер:
Титул беті болуы керек; 10 түрлі ресурс түрі қамтылу керек; Әр ресурстың суреті және шартты белгісі болуы керек; 15 сөйлемнен тұратын ақпарат (ресурстың физикалық ∕ химиялық ерекшелігі, пайдалану саласы) болуы керек;
Альбомның түсті бояумен шығарылуы маңызды емес.
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Әр тапсырма барысында тапсырмаларды дұрыс әрі нақты орындау деңгейлері арқылы анықтауға болады. Жұптық жұмыс барысында да деңгейі төмен оқушыларға қосымша көмек беріліп отырса, ал деңгейі жоғары оқушылар критерийлер бойынша өз бетінше жұмыс жасай береді.
| Жетістік критерийлері арқылы бағалау;
Өзін-өзі бағалау;
Өзара жұптық бағалау
| Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|