Главная страница
Навигация по странице:

  • Хід уроку. Організаційний момент.

  • Перевірка домашнього завдання

  • Вивчення нового матеріалу. Каліграфічна хвилинка.

  • Гра «Одягни корінь».

  • Вправа – змагання «Будь уважний».

  • Висновок.

  • Фізкультхвилинка.

  • Підсумок уроку.

  • укрмова4доп. Споріднені (спільнокореневі) слова. Корінь слова


    Скачать 41 Kb.
    НазваниеСпоріднені (спільнокореневі) слова. Корінь слова
    Дата26.03.2018
    Размер41 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаукрмова4доп.doc
    ТипУрок
    #39534



    План- конспект уроку

    з української мови в 4-му класі

    допоміжної школи на тему: «Споріднені (спільнокореневі) слова.

    Корінь слова.»

    вчителя – дефектолога

    Демченко Вероніки Едуардівни.

    КИЇВ – 2011

    Мета: Формувати уявлення учнів про спільнокореневі слова, про корінь - спільну частину споріднених слів; вчити добирати спільнокореневі слова – різні частини мови; розвивати чуття мови; виховувати повагу до професії будівельників.
    Хід уроку.


    1. Організаційний момент.



    Вивчайте мову українську –

    Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,

    Прекрасну, милу і чудову,

    Як материнську пісню колискову.


    1. Перевірка домашнього завдання.


    Запиши слова під диктовку. Визначи спільну частину. Поясни свою думку.
    Сад вода

    Садочок водичка

    садівник підводний

    посадка водяний


    1. Вивчення нового матеріалу.




    1. Каліграфічна хвилинка.


    Залетів у садок

    Вітер вітряний,

    Застрибав, засвистав

    В стужу, заметіль.

    Ой ти, вітер – вітерець,

    Ще й буйнесенький,

    Не ламай ти віточок,

    Будь добресенький.


    • Хто ж так взимку розгулявся?

    • Чи почули в споріднені слова? (Вітерець, вітряний)

    • Доберіть ще спільнокореневі слова до слова вітер.( вітрище, вітрисько, вітрюган).

    • Яка спільна частина в цих словах? (Вітер.)

    • Як вона називається? (Корінь.)

    • Що сталося в корені слів: вітер – вітряний? (Відбулося випадання голосного звука е.)

    2

    • Запишіть речення зі словом вітер.

    Не кидай слів на вітер.

    • Що означає цей вислів? (Треба відповідати за своїх слова і вчинки, думати, що сказати.)

    • Сьогодні ми будемо добирати споріднені слова, визначати корінь.




      1. Гра «Одягни корінь».


    Вчитель дає дитині картки з частинами слів. Потрібно скласти з них слова.

    ( Лік-, -ар, мал-, -яр, спів-, -ачка, тесл-, -яр та ін.)


      1. Вправа – змагання «Будь уважний».


    Потрібно згрупувати спільнокореневі слова і виписати їх у різні колонки.

    Співати, підводний, музика, водичка, спів, вода, музикант, розвідка, наспівувати, розвідник, співак, музичний, співачка, розвідати.


    • Скільки груп утворилося? (4)

    • Який корінь у 1-ій групі? (спів-)

    2-ій групі? (вод-)

    3-ій групі? (муз-)

    4-ій групі? (від-)
    Висновок. Спільна частина споріднених слів – корінь. У корені закладено основне значення слова.


      1. Тренувальні вправи.


    А) Вправа 168 (усно).

    • Прочитай текст вправи.

    • Про яких друзів будівельників говориться в тексті?

    • Чому професія будівельника є потрібною і важливою для людей?

    • Прочитай слова, в яких спільна частина.

    • Як називаються такі слова?

    • Назви корінь.( Буд - )

    • Випиши спільнокореневі слова і визнач корінь.


    Фізкультхвилинка.
    Столярки – молодці

    Тешуть столики й стільці

    Пилочками чики- чики,
    3

    Молотками туки- туки.

    Чик- тук-туки, чик-тук-туки,

    В нас до праці здібні руки.

    Б) Добери споріднені слова самостійно.
    Грибний - Синок –

    Квітка - Радісний -

    Дубовий - Хмарка -

    Зернистий – Сонечко -

    Святкувати – Весна -

    Зима - Сад –
    Порівняй їх. Виділи спільну частину.


      1. Підсумок уроку.

    Отже, повторимо і закріпимо вивчений матеріал.

    • Що таке корінь? (Спільна частина споріднених слів).

    • Що закладено у корені? (У корені закладено основне значення слова).



    4


    написать администратору сайта