Главная страница

Бір өлшемді массивтер. Практикум. Бір өлшемді массивтер. Практикалық жұмыс. Таырып Бірлшемді массивтер. Практикалы жмыс


Скачать 72.62 Kb.
НазваниеТаырып Бірлшемді массивтер. Практикалы жмыс
АнкорБір өлшемді массивтер. Практикум
Дата02.03.2023
Размер72.62 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаБір өлшемді массивтер. Практикалық жұмыс.docx
ТипДокументы
#964047


Тақырып: Бірөлшемді массивтер.

Практикалық жұмыс

Мектеп: Б. Аманшин атындағы қазақ орта мектебі

Күні: 01.02.2023

Мұғалімнің аты-жөні: Дузбаева Б. К.

Сынып: 9а,ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

9.3.3.1- программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында бір өлшемді массивті қолдана отырып программаны құрастыру

Сабақ мақсаттары

  • Бірөлшемді массивтерді анықтау;

  • Бірөлшемді массивтерді есептің шешімін анықтауда қолдану;

  • Бірөлшемді массивтерді программалауда қолданудың маңыздылығын тұжырымдау.



Бағалау критерийі

  • Бірөлшемді массивтерді анықтайды;

  • Бірөлшемді массивтерді есептің шешімін анықтауда қолданады;

  • Бірөлшемді массивтерді программалауда қолданудың маңыздылығын тұжырымдайды.

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс-әрекет

Қосымша ресурстар

Басталуы

3 мин

8 мин

Ой сергіту. «Дос-досымен» жаттығуы

Топ ішіндегілер бір-бірімен араласып жүреді. Жүргізуші «Дос-досымен» дегенде ойыншылар досын ұстап екеу болып тұрады. Жүргізуші тағы да «шаш- шашымен» дегенде шаштарын тигізеді; арқа-арқамен дегенде арқаларын тақайды; т.с.с. бет-бетімен; қол- қолымен; саусақ-саусақпен; табан-табанмен; бас- басымен; тізе-тіземен; иық-иықпен; деген сияқты бірнеше сөздер айтылса, соларды орындау керек.

Жүргізуші арасында бірнеше рет «дос-досымен» дегенде қатысушылар басқа досты таңдап достасады. Достасып қойған достар қайтадан достасып қалса, ойыннан шығады.
Үй тапсырмасын пысықтау

Оқулықта берілген тапсырманың орындалу жобасын тақтада көрсетеді, топта талқылайды.

Өзара бағалайды. Топ ішіндегілер бір-бірімен араласып жүреді. Жүргізуші «Дос-досымен» дегенде ойыншылар досын ұстап екеу болып тұрады. Жүргізуші тағы да «шаш- шашымен» дегенде шаштарын тигізеді; арқа-арқамен дегенде арқаларын тақайды; т.с.с. бет-бетімен; қол- қолымен; саусақ-саусақпен; табан-табанмен; бас- басымен; тізе-тіземен; иық-иықпен; деген сияқты бірнеше сөздер айтылса, соларды орындау керек.

Жүргізуші арасында бірнеше рет «дос-досымен» дегенде қатысушылар басқа досты таңдап достасады. Достасып қойған достар қайтадан достасып қалса, ойыннан шығады.

Үй тапсырмасын пысықтау
Оқулықта берілген тапсырманың орындалу жобасын тақтада көрсетеді, топта талқылайды.

Өзара бағалайды.



Компьютер

Негізгі бөлім

10 мин




1-практикалық тапсырма. Сандық тізбекті зерттеу (математика).

1-практикалық жұмыс
1- практикалық тапсырма. Сандық тізбекті зерттеу (математика).

a1, a2, . . .,an-1, an сандар тізбегі берілген (n<103) және (0i<103)) . Осы тізбекте төмендегі зерттеулерді жүргіз:

а) Тізбектегі жұп сандардың санын анықтау

ә) Тізбектегі жай сандардың санын анықтау

б)Тізбектің орташа мәнінен кіші сандарды анықтап экранға шығару

Оқулық

Компьютер




Мысалы Нәтиже

1 9 Жұп мүшелер саны = 3

11 511 17 803 Жай сандардың саны = 3 53 538 140 505 Арифметикалық ортаcы =

2 86.4

Арифметикалық орта мәннен кішілер

11 17 53 140







Тапсырманы орындау барысы: Математикалық тізбекті бірөлшемді массивке оқытуда деректерді [2..1000] арасындағы кездейсоқ сандар операторы random көмегімен енгіземіз.

Тізбекті зерттеу барысында программада төмендегі шарттарды орындауды қарастырамыз:

Тізбектегі жұп сандарды анықтау: ai% 2 = 0

шартын тексеру.

Тізбектегі жай сандарды анықтау: тізбек мүшесі ai –







дің 2 .. bi аралығындағы сандарға бөлу арқылы







бөлгіштерінің санын анықтау. Егер бөлгіштер саны нөлге тең болса, онда бұл сан жай сан шартын орындайды.

Тізбектің орташа мәнінен кіші сандарды анықтау: /n >ai шартын орындаған тізбек мүшелерін экранға шығарамыз.

«Санды зерттеу» жобасының коды

from array import array from random import randint import math

A=array("i") N=int( input() )

A=[0]*N; t=0; jaisan=0;S=0; jup=0

A =[ randint(2,1000) for x in range(N)]

#Jup elementterdi anyqtau

for i in range(0,N): if A[i]%2==0:

jup+=1

#Jai elementterdi anyqtau

for i in range(0,N): t=0;

for j in range(2, round(math.sqrt(A[i]))+1):

if A[i]% j==0: t=1

if t== 0:

jaisan+=1

Arifmetikalyq ortasynan kishilerdi anyqtau'

for i in range(0,N): S+=A[i]

S=S/N

print ('Jup elementter sany=',jup) print ('Jai elementter sany=',jaisan) print('Arifmetikalyq ortasy=', S)

print('Arifmetikalyq ortasynan kishiler') for i in range(0,N):

if A[i]
print(A[i],end=" ")

2- практикалық тапсырма. Бірқалыпты түзу сызықты қозғалыста жүрілген жолдың уақытқа тәуелділігін зерттеу (физика практикум)

Суы бар шыны түтікшені ішінде ауасы бар доп (стеариновый шарик) түтіктің жоғарғы жағына көтерілгенше тігінен ұстап тұрып, ең жоғарғы нүктесіне жеткенде түтікті 1800 градусқа бұрып секундамермен уақытты өлшеу керек (1-сурет). Түтікті сызғыш көмегімен жартысын, үштен бірін, төрттен бірін, бестен бірін анықтап алып, осы жолдарда доптың жүру уақытын тіркеу керек (1- кесте).
Топтық жұмыс

Бір өлшемді кестелердің математика және физикада қолдануына арналған практикалық тапсырмаларға талдау жасаңдар. Қолданудағы тиімділіктері қандай?
Жұптық жұмыс

Математика, физика, химия, биология және география пәндері бойынша біртипті деректерді өңдеуге арналған практикалық тапсырманы жоспарлаңдар.
Оқушылардың жұмыстарын фигуралар арқылы бағалау
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.


«Бағдаршам» әдісі

Оқушылар сабақта нені жақсы білгенін стикерге жазып қызыл түске, онша түсінбегенін сары түске, мүлде түсінбегенін жасыл түске жапсырады.
Оқулықтағы тапсырмаларды орындап келу.










7 мин



5 мин





Топтық жұмыс

Бір өлшемді кестелердің математика және физикада қолдануына арналған практикалық тапсырмаларға талдау жасаңдар. Қолданудағы тиімділіктері қандай?
Жұптық жұмыс

Математика, физика, химия, биология және география пәндері бойынша біртипті деректерді өңдеуге арналған практикалық тапсырманы жоспарлаңдар.
Оқушылардың жұмыстарын фигуралар арқылы бағалау.




Аяқталуы



Рефлексия

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.


«Бағдаршам» әдісі

Оқушылар сабақта нені жақсы білгенін стикерге жазып қызыл түске, онша түсінбегенін сары түске, мүлде түсінбегенін жасыл түске жапсырады.


Геометриялық фигуралар

Үй тапсырмасы

Оқулықтағы тапсырмаларды орындап келу.

Оқулық





5 мин




Топтық жұмыс

Бір өлшемді кестелердің математика және физикада қолдануына арналған практикалық тапсырмаларға талдау жасаңдар. Қолданудағы тиімділіктері қандай?
Жұптық жұмыс

Математика, физика, химия, биология және география пәндері бойынша біртипті деректерді өңдеуге арналған практикалық тапсырманы жоспарлаңдар.
Оқушылардың жұмыстарын фигуралар арқылы бағалау.

Геометриялық фигуралар

Аяқталуы

6 мин



Рефлексия

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.


«Бағдаршам» әдісі

Оқушылар сабақта нені жақсы білгенін стикерге жазып қызыл түске, онша түсінбегенін сары түске, мүлде түсінбегенін жасыл түске жапсырады.

Оқушының жұмыс дәптері

Үй тапсырмасы 1 мин

Оқулықтағы тапсырмаларды орындап келу.

Оқулық


написать администратору сайта