Главная страница
Навигация по странице:

  • Пән: Геометрия Мектеп: Сабақ тақырыбы

  • Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  • Тілдік мақсаттар Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер.

  • Пән аралық байланыстар Алгебра, Сызу Алдыңғы оқу

  • Сабақтың барысы Сабақтың кезеңдері Жоспарланған жұмыс

  • Сабақтың ортасы «Стоп-кадр» әдісі. 10 минӨткен тақырыпқа шолу

  • Деңгейлік тапсырмалар

  • ІІ топ Үшбұрыштың барлық қабырғалары берілген. 3, 4, 5. Оған ұқсас үшбұрыштың периметрі 24-ке тең. Екінші үшбұрыштың үлкен қабырғасын табыңыз. ІІІ топ

  • Қосымша ақпарат Қорытындылау

  • Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілеріне есептер шығару. Тексерілді доіжо


    Скачать 0.6 Mb.
    НазваниеТексерілді доіжо
    Дата13.03.2023
    Размер0.6 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаТікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілеріне есептер шығару.docx
    ТипДокументы
    #985565

    Тексерілді: ДОІЖО


    Пән: Геометрия

    Мектеп:

    Сабақ тақырыбы:


    Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілеріне есептер шығару

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 7

    Қатысқандар саны:

    Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    7.1.1.26 тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін есептер шығаруда қолдану;

    7.1.1.27 тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану;

    Сабақ мақсаты

    Екі тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштары тең болса, олардың тең үшбұрыштар болып, болмауын айырып таниды. Үшбұрыштардың бұрыштарының қандай градусқа тең бола алатындығын түсінеді.

    Тілдік мақсаттар

    Пәнге қатысты сөздікқор мен терминдер.

    Қиюшы, ішкі тұтас бұрыш, сәйкес бұрыш, ішкі айқыш бұрыш, ішкі және сыртқы бұрыш, сүйір бұрыш, доғал бұрыш, катет, гипотенуза.

    Пән аралық байланыстар

    Алгебра, Сызу

    Алдыңғы оқу

    Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңдері

    Жоспарланған жұмыс

    Ресурстар


    Сабақтың басы

    1. Ұйымдастыру

    2. Психологиялық ахуал жасау (Шаттық шеңбері)

    3.Үй тапсырмасын сұрау:

    4.. Миға шабуыл.

    1. Үшбұрыштар теңдігінің белгілерін ата

    2. Теңбүйірлі үшбұрыштың анықтамасы ата

    3. Тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен қасиеттерін көрсет

    4. Үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының арасындағы қатынастарды ата

    5. Параллель түзулердің белгілері мен қасиеттері көрсет


    Оқулық:

    №2 жұмыс дәптері




    Сабақтың ортасы

    «Стоп-кадр» әдісі. 10 мин

    Өткен тақырыпқа шолу



    Деңгейлік тапсырмалар:

    І деңгей тапсырмалары

    1. Екі үшбұрыштың үш қабырғасы және үш бұрышы тең, олар тең үшбұрыштар ма?

    2. Барлық қабырғасы тең үшбұрыш тең бүйірлі үшбұрыш па?

    3. Екі тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрыштары тең, олар тең
      үшбұрыштар ма?

    4. Бір катеті және бір бұрышы (сүйір бұрышы болмауы да мүмкін) тең тікбұрышты үшбұрыштар, тең үшбұрыштар ма?

    5. Катет гипотенузадан үлкен болуы мүмкін бе?

    6. Екі тікбұрышты үшбұрыш тең егер олардың сәйкес екі катеттері тең болса. Осы берілген теоремаға кері теорема жазыңыз.

    7. Үшбұрыштың бір бұрышы 179o-қа тең болуы мүмкін бе?


    ІІ деңгей тапсырмалары

    1. Үшбұрыштың екі бұрышы 60o-қа тең және бір қабырғасы 1 см-ге тең. Қалған қабырғаларының ұзындықтарын табыңыз.

    2. Егер ВС>AC>AB болса, онда үшбұрыштың бұрыштарын өсу ретімен жазыңыз.

    ІІІ деңгей тапсырмалары

    Топтық жұмыс.

    Сыныптағы оқушылар үш топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды.

    І топ

    Үшбұрыштың периметрі 36 см, ал қабырғаларының ұзындықтарының қатынасы 2:3:4 қатынасындай. Үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз.

    ІІ топ

    Үшбұрыштың барлық қабырғалары берілген. 3, 4, 5. Оған ұқсас үшбұрыштың периметрі 24-ке тең. Екінші үшбұрыштың үлкен қабырғасын табыңыз.

    ІІІ топ

    Тең бүйірлі үшбұрыштың периметрі 7,5 м-ге тең, ал бүйір қабырғасы 2 см-ге тең. Табанын табыңыз.




    Оқулық:

    №2 жұмыс дәптері
    Қосымша тапсырма:1.2.



    Сабақтың соңы

    Жаттығулармен жұмыс:
    №1.Катеттерін бір түсті, гипотенузасын бір түсті қарындашпен тікбұрышты үшбұрыш салыңдар. Әр түсті карындашпен гепотинузағы жүргізілген биссектриса, медиана, биіктігін көрсетіңдер.
    №2. АВС теңбүйірлі үшбұрышын сызыңдар. Д және Е нүктелерін АС қабырғасынан АД тең СЕ болатындай етіп алыңдар. ДВЕ үшбұрышы қандай үшбұрыш болады?
    Бекіту:
    - Екі тік бұрышты үшбұрыштар қандай жағдайда тең болады?
    - Тікбұрышты үшбұрыштың қандай қасиеттері бар?

    «Бір минут қана» немесе «Бағдаршам»

    Кері байланыс. «Бас бармақ»

    Үй тапсырмасы:




    Қосымша ақпарат

    Қорытындылау

    Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

    1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?

    2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?





    написать администратору сайта