Тема 15. Тема 15. Будівельноіндустріальний комплекс
Скачать 121 Kb.
|
Тема 15. Будівельно-індустріальний комплекс П л а н
Література Основна : 4,5,6,15,16,18,19 Додаткова: 2,33,38 Мінілексикон:будівельний комплекс, виробництво будівельних матеріалів, в’яжучі матеріали, стінові матеріали, будівельна сировина: піски, глини, гіпси, гравій, щебінь, будівельне каміння. 1. Сутність, структура, роль і значення галузей з виробництва будівельних матеріалів Будівельний комплекс охоплює систему підприємств і галузей, продукція яких призначається для капітального будівництва у сферах промисловості, сільського господарства, транспорту, а також для потреб житлово-комунального господарства та всіх інших сфер людської діяльності. Будівельний комплекс складається власне з: 1. будівництва як процесу створення нових споруд (житлових, офісних, індустріальних, аграрних, транспортних та ін.) 2. галузей з виробництва будівельних матеріалів. 3. будівельного машинобудування; 4. проектно-конструкторських та дослідних робіт в галузі будівництва
1) Видобуток і обробка мінерально-будівельної сировини (пісок, гравій, щебінь, бутовий камінь та ін.); 2) Виробництво в’яжучих матеріалів (цемент, вапно, гіпс); 3) Виробництво стінових матеріалів, виробів і конструкцій (бетонні, залізобетонні та інші конструкції і блоки). Будівництво — одна з найстаріших галузей народного господарства. Протягом довгого часу воно мало переважно житловий напрямок, хоч іще в стародавні епохи створювались, наприклад, іригаційні споруди, культові заклади та ін. Будівельні матеріали в до індустріальну еру були досить простими:
В сучасному світі все більше застосовують нові будівельні матеріали:
. 2. Сировинна база та інші передумови і фактори регіонального розвитку підприємств з виробництва будівельних матеріалів.
Галузі комплексу з виробництва будматеріалів розвиваються в усіх районах господарського розвитку, однак переважна більшість підприємств тяжіє до районів індустріального будівництва. У цьому зв’язку на перший план виступає виробництво цементу, збірного залізобетону і заповнювачів для бетону. В різних районах освоєні родовища мінерально-будівельної сировини – джерел природних будівельних матеріалів. Використовуються відходи окремих галузей важкої індустрії (шлаки в металургійному виробництві, відходи золи в електроенергетиці).
Так, перевезення піску або гравію автотранспортом на 50 км обходиться в 10 разів дорожче порівняно з їх видобутком. На виробництво 1 т цементного клінкеру витрачається 1,5…2,5 т вапняку і глини, 1 т вапна – 2 т вапнякового каменю, а 1 т керамічних труб – до 1,5 т глини. Питома вага витрат на сировину становить 15…25% у структурі собівартості продукції.
Однак часто вибираються такі варіанти їх розміщення, які дозволяють враховувати тяжіння до сировинних баз і до споживачів.
3. Спеціалізація країн світу у виробництві будівельних матеріалів. Виробництво цементу в провідних країнах світу
Одним з найстаріших будівельних матеріалів є цегла. Сировиною для її виготовлення раніше була тільки глина; в наші часи, поряд з традиційною цеглою виготовляють також силікатну й шлакову, для чого використовують вапняки, крейду, пісок, шлаки. Цегла матеріало- й енергомісткий матеріал. Вона потребує ще більше палива — 216 кг у.п. на тону виробів. Але цегла погано транспортується. До того ж, вона дешева, й транспортування її на велику відстань веде до великих питомих витрат. Тому цегельні заводи розташовуються поблизу споживача — великих міст; щодо сировини, то вона досить поширена. Найбільшими у світі виробниками цегли є високорозвинені країни Сімки та ЄС.
Скло як будівельний матеріал має широкий вжиток. Його використання дедалі збільшується, що пов'язано з новим архітектурним стилем (великі вікна), новою будівельною технологією (скло застосовується як облицювальний матеріал). Для виготовлення скла потрібні кварцеві піски, кальцинована сода, крейда, доломіт. Для виробництва так званих шлакоситалів використовуються металургійні шлаки. Провідними країнами з виробництва будівельного скла є:
Залізобетонні та бетонні конструкції й вироби — головний будівельний матеріал сучасного індустріального будівництва. Вони широко використовуються в промисловому й житловому будівництві, в гідротехнічних спорудах, в прокладенні автомобільних і залізничних шляхів. Застосування залізобетонних конструкцій сприяє зниженню собівартості будівництва й значно прискорює його темпи. Наприклад, спорудження великопанельного будинку порівняно з цегельним вимагає вдвічі менше часу. Сировиною для залізобетонних виробів служать: арматурна сталь, портланд-цемент, шлакоцемент, щебінь, гравій, пісок, металургійний шлак, керамзит. Найбільшими у світі виробниками є високорозвинені країни Сімки та ЄС 4. Регіональна характеристика виробництва будівельних матеріалів в Україні. Виробництво найважливіших видів продукції будівельного комплексу України
Розвивається у тих районах, де сировина (глини, мергелі, вапняки) територіально суміщена з мінеральним паливом або залягає вздовж основних напрямків його транспортування.
Всього в Україні діє 15 підприємств по виробництву цементу.
Основні потужності залізобетонної промисловості концентруються у великих промислових центрах і районах, а також в місцях, де ведеться значне індустріальне будівництво. В усіх областях України працюють домобудівні комбінати, що спеціалізуються на випуску залізобетонних деталей для спорудження великопанельних житлових будинків.
Виробляється глиняна та силікатна цегла. Оскільки сировина для виробництва цегли є майже в усіх районах, розміщення підприємств орієнтується на споживача. Головні центри виробництва будівельної цегли – великі міста. Тут працюють підприємства оснащені високопродуктивними кільцевими тунельними печами. Заводи меншої потужності працюють у сільській місцевості.
Включає в себе виробництво керамічної плитки для фасадів, плитки для підлоги, облицювальної глазурованої плитки. Найбільші підприємства розміщені у:
В областях України працюють також підприємства по виробництву будівельного фаянсу і фарфору, будівельного вапна, гіпсу і крейди. Фарфорова промисловість зосереджена у:
Віконне скло виробляється на заводах Донецької і Луганської областей, на Запорізькому та Львівському склоробних підприємствах. Завод технічного скла працює у Костянтинівці – “Автоскло”.
Структура індивідуального житла великих міст Україні
= ? Контрольні запитання
|