Тема Методологічні засади теорії організації. Тестові завдання
Скачать 59 Kb.
|
Тема 1. Методологічні засади теорії організації. 1.1. Тестові завдання. Оберіть правильну відповідь: 1. Наукова дисципліна, яка формує уявлення про закономірності генезису та істотні зв’язки організації це:
2. Всеосяжна наука про універсальні типи та закономірності структурного перетворення будь-яких систем, загальна теорія організації і дезорганізації це:
3. Сукупність взаємопов’язаних об'єктів і відношень між ними, що утворюють єдине ціле в процесі системогенезу це:
4. Сукупність (множина) об’єктів, які мають назву елементів системи, здатних сприймати, запам’ятовувати та переробляти інформацію, а також обмінюватися інформацією це:
5. Теорія організації вивчає наступне:
6. Певна спрямованість дій, що відбуваються в певній системі, а результатом є підвищення кінцевого результату це:
7. Зміст принципу «інгресії»:
8. Яке перша назва теорії організації?
9. Головне в теорії організації:
10. Що становить триєдність методу теорії організації?
11. Функції теорії організації:
12.Ефект від суми більше, ніж сума ефектів складових частин - це зафіксовано:
13.Закон синергії стверджує:
14. "Кожна організація прагне вижити і використовує для досягнення цього весь свій потенціал". Який закон має таке формулювання?
1.2. Заповнення словника. Незнайомі слова, які зустрінулись у цієї темі занести до словника і написати їх тлумачення, звертаючись до джерел, вказаних у списку наприкінці завдань. 1.3. Вправа «Науки». Завдання. Накресліть логічну схему «Місце теорії організації в системі наук», зобразив в центрі «Теорію організації», а в оточуючих геометричних фігурах – науки, з яких утворилась, або з якими пов’язана дисципліна (кількість та форму геометричних фігурах обирайте за Вашою думкою): Рис. 1.1. Місце теорії організації в системі наук. 1.4. Вправа «Самозбереження» Дохід туристичної фірми в місяць дорівнює 10000 гривень. Збитки внаслідок зіпсування комп’ютера склали 2000 гривень. Два працівника не з’явились на роботі протягом двох днів, що призвело до збитків, разом з недотриманим доходом, обсягом 500 гривень. Протипожежна інспекція за порушення правил протилежної безпеці наклала на фірму штраф – 1700 гривень. Завдання.
Пояснення практичного функціонування закону самозбереження. Закон самозбереження є теоретичною основою аналізу загального стану організації. Аналітичний виклад формули: ∑ Ri > (∑V1i + ∑V2i) [1.1], де: ∑ Ri – потенціал (ресурс) організації, який сприяє її розвитку; ∑V1i – ресурс зовнішньої руйнівної дії; ∑V2i – ресурс внутрішньої руйнівної дії. Отже, загальна сума ресурсів зміцнення організації повинна бути більше суми зовнішніх та внутрішніх руйнівних ресурсів. Ліва частка формули має назву «енергія утримання», а права - «енергія ліквідації». Енергія утримання повинна бути більш енергії ліквідації. Крім того, для аналізу стану організації важливим є показник «рівень самозбереження» (РС). Він розраховується формулою: РС = (У-Л / У) х 100% [1.2], де: РС – рівень самозбереження; У – енергія утримання; Л – енергія ліквідації. Характеристика рівнів самозбереження наведена в таблиці 1.1. Таблиця 1.1. Рівні самозбереження
Алгоритм розв’язування вправи.
|