Главная страница
Навигация по странице:

  • Ход урока Арганізацыйны момант Проверка д\з

  • Праца з контурнай каратай, атласам.

  • Аповяд настаўніка з элементамі гутаркі.

  • Адказ: Крыт

  • Міф-гэта фантастычнае паданне пра багоў і герояў

  • Перад праглядам задаюцца 2 пытанні: - Што казачнага у міфе пра Тесее

  • - Што праўдзівага (магло адпавядаць гістарычнай рэчаіснасці)

  • Замацаванне. Заданне №2.

  • СЛАЙД 15

  • Замацаванне. Заданне №3.

  • Праца з падручнікам. Прачытаць п 3 с.10 , разгледзець ілюстрацыі падручніка....

  • Гібель Крыцкага царства. Аповяд настаўніка.

  • Вось і скончылася наша падарожжа.

  • Мінойскі крыт і яго культура. МІнойскі Крыт і яго культура. Тэма урока Мінойскі Крыт і яго культура


    Скачать 19.71 Kb.
    НазваниеТэма урока Мінойскі Крыт і яго культура
    АнкорМінойскі крыт і яго культура
    Дата19.01.2021
    Размер19.71 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМІнойскі Крыт і яго культура.docx
    ТипУрок
    #169664

    Сусветная гісторя 5 клас

    Дата: ___________________


    Тэма урока: Мінойскі Крыт і яго культура

    Мэты урока:

    Мэты ўрока: навучальная – засваенне паняцця “Крытская цывілізацыя”, асноўных падзей і дат; развіваючая – развіццё ўмення славеснага ахарактазавання той ці іншай цывілізацыі;выхаваўчая – далучэнне да спадчыны грэчаскай міфалогіі і культуры.

    Ход урока

    1. Арганізацыйны момант

    2. Проверка д\з

    Апытанне вучняў з самаправеркай

    - На якім паўвостраве знаходзіцца Грэцыя?

    - Іанійцы, эалійцы, арыі, ахейцы, фінікійцы, дарыйцы – што лішняе?

    - Як грэкі называюць самі сябе? Чаму? Як называюць сваю краіну?

    - Назавіце буйнейшы грэчаскі востраў

    - Паўвостраў у паўднёвай частцы Грэцыі

    - Самы знакаміты старажытнагрэчаскі горад у Сярэдняй Грэцыі


    1. Вывучэнне новай тэмы

    На рубяжы III-II тысячагоддзяў грэчаскія плямёны рассяліліся на паўночна-ўсходнім Міжземнамор'е.

    У канцы II тысячагоддзя яны змяшаліся з плямёнамі, якія ўварваліся з поўначы.

    На поўдні Балканскага паўвострава, які абмываецца з трох бакоў водамі Эгейскага мора і Іанічнага мора жылі грэчаскія плямёны. Сваю краіну яны называлі Элада, а называлі сябе элінамі. Пазней краіну сталі называць Грэцыяй, а яе жыхароў грэкамі. У тыя далёкія часы ў Грэцыі існавалі незалежныя горада, Афіны- (сучасная сталіца).

    Праца з контурнай каратай, атласам.

    1. Падпішыце назву мораў, абмываецца Балканскі паўвостраў.

    2. Падпішыце самы вялікі востраў Грэцыі.

    КУРС ЗАДАДЗЕНЫ

    Аповяд настаўніка з элементамі гутаркі.

    Падкажыце нашу першую прыпынак, якую мы здзейснім, прачытаўшы верш старажытнагрэцкага паэта Гамера з паэмы " Адысея»

    Чытае навучэнец

    Есть такая страна посреди – цветного моря,

    Крит прекрасный, богатый, волнами отовсюду омытый,

    В нем городов - девяносто, а людям нету и счета …

    Кносс – между всех городов величайший на Крите.

    Царил в нем девятилетьями мудрый Минос…

    Адказ: Крыт

    Навучэнцы слухаюць паведамленне про Крыт, а затым адказваюць на пытанні:

    - Шт давала мора жыхарам в.Крыт?

    - Чым яны маглі займацца?
    Такім чынам, наша мэта наведаць цудоўны востраў Крыт (першай дзяржаве ў сучаснай Еўропе), пабываць у Кносском палацы, пазнаёміцца з культурай мінойцаў, з якіх і пачалася ўся еўрапейская культура.

    Вы атрымалі ўжо дастаткова ведаў, каб назваць ТЭМУ НАШАГА УРОКА.
    Хто сфармулюе тэму нашага ўрока? "Мінойскі Крыт і яго культура” Запішам у сшытак.
    Заданне для замацавання. Заданне №1.
    Грэцыя размешчана ў Еўропе, у паўднёвай частцы _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ паўвострава. На І_ _ _ _ _ _ _ _ _ і Э _ _ _ _ _ _ _ морах, абмываецца Грэцыю шмат выспаў, самы вялікі з іх в.____. У канцы _____ тысячагоддзя да н.э. на востраве паўсталі невялікія дзяржавы, у цэнтры кожнай дзяржавы знаходзіўся _ _ _ _ _.Самы вялікі знаходзіўся ў г.К _ _ _.
    Вы ужо знаёмы з паняццем міф, дайце азначэнн

    Міф-гэта фантастычнае паданне пра багоў і герояў.

    Міфы Старажытнай Грэцыі перадаваліся з вуснаў у вусны, ад аднаго пакалення да іншага. У цяперашні час мы можам даведацца іх з твораў старажытнагрэцкіх паэтаў Гамера, Эсхіла, Сафокла. Адным з самых вядомых міфаў прысвечаных Крыту быў міф пра Тесее і Мінатаўра.
    Перад праглядам задаюцца 2 пытанні:

    - Што казачнага у міфе пра Тесее? (Пачвара Мінатаўра, якое мела галаву быка і цела чалавека, паходжанне назвы Эгейскага мора.)

    - Што праўдзівага (магло адпавядаць гістарычнай рэчаіснасці)? (Наяўнасць дзяржаў у той час, так як ёсць згадка слоў "цары" « "даніну". Існаванне гарадоў, палацаў, майстэрскіх майстроў, развіццё мараплаўства, будаўніцтва караблёў.)

    (Дадаткова…. Калі навучэнцы адказваюць!!!) Што вы можаце сказаць пра ўзаемаадносіны паміж грэцкімі гарадамі-дзяржавамі і Крыт? Пакажыце на карце Эгейскае мора. Як грэкі тлумачылі яго назва?

    Замацаванне. Заданне №2.

    Ўпішыце адсутнічаюць літары ў імёны герояў міфаў.

    Мінас – цар Крыта

    Арыадня а-дачка крыцкага цара.

    Эгей й – цар Афін.

    Мінатавр – пачвара, якая жыла ў Кносском палацы на востраве Крыт .
    Праверым і падвядзем прамежкавыя вынікі.

    СЛАЙД 12
    Вось так цяпер выглядае месца раскопак. Некаторыя фрагменты палаца адрэстаўраваны, і мы можам прадставіць, як выглядала гэта цуд архітэктуры.
    Палац займаў плошчу больш за 2-х гектараў (як два гіпермаркета) у ім было больш за 1500 памяшканняў.

    Відэа СЛАЙД 13
    Палац быў шматузроўневым, ён падымаўся па схіле і ў некаторых месцах дасягаў вышыні 4-х паверхаў над зямлёй, а бо былі ў ім і падземныя ўзроўні. Магчыма, дзе-то ў гэтых падзямеллях і жыў жахлівы Мінатаўра. У палацы была Сістэма водазабеспячэння.
    СЛАЙД 14

    Гэта адно з самых прыгожых і знакамітых месцаў у адрэстаўраванай частцы палаца-адкрыты Порцік-балкон, з якога адкрываўся выдатны від на востраў.

    Пытанне: які малюнак вы бачыце паміж калонамі? Так, мы зноў сустракаемся з выявай быка. Бо бык быў святым жывёлам на Крыце.

    СЛАЙД 15 Кносский палац называюць лабірынтам…

    • складанае, заблытанае размяшчэнне памяшканняў, пераходаў, дарог


    СЛАЙДЫ 16,17 ФІЗХВІЛІНКА. Лабірынт (для вачэй), ўсталі, я задаю пытанне: правільны – крок да мяне, няправільны – крок ад мяне (для ног)
    Замацаванне. Заданне №3. Растлумачце (двума словамі) крылаты выраз «нітка Арыядны». (Пуцяводная нітка)
    Мінойская культура.

    Калі старажытнагрэцкую культуру прынята лічыць папярэдніцай ўсёй еўрапейскай культуры, то на Крыце ў спрадвечныя часы існавала культура-папярэдніца старажытнагрэцкай. Крыцкую культуру так і называюць-Догреческая, а яшчэ як ?? па імя цара Крыцкага дзяржавы?? адказ - Мінойская.
    Праца з падручнікам. Прачытаць п 3 с.10 , разгледзець ілюстрацыі падручніка....

    1? Раскажыце аб культуры минойцев.

    2? Што такое Фрэска?

    3? Як ставіліся да жанчыны ў Крыцкім грамадстве?

    4? Падумайце, чаму ў Крыцкага жывапісу адсутнічаюць сцэны жорсткіх ваенных паходаў і бітваў? (крыцянам не патрэбныя былі крэпасці, таму што іх надзейна абараняў магутны флот. Па гэтай жа прычыне жыхары выспы практычна не ведалі войнаў)
    Гібель Крыцкага царства.
    Аповяд настаўніка. У 15 стагоддзі да н.э. на востраве Фера на поўнач ад Крыта адбыўся землятрус і вывяржэнне вулкана. Жахлівай велічыні хвалі і хмары попелу абрынуліся на Крыт.

    Што пакінулі пасля катастрофы Крыт жыхары даплылі да мацерыка і засялілі прыбярэжныя зямлі. Яны прынеслі з сабой сваю старажытную культуру і дапамаглі заквітнець горадзе Мікены, з імем якога звязана як раз другая частка назвы вялікай і важнай эпохі ў культуры Старажытнай Грэцыі. Але ў Мікены мы адправімся на наступным уроку.
    Вось і скончылася наша падарожжа.
    Настаўнік: такім чынам, падвядзём вынік нашага ўрока.
    Мы здзейснілі падарожжа ў цудоўную старажытную краіну, якая можа лічыцца першай еўрапейскай цывілізацыяй, далёкай папярэдніцай грэцкай, рымскай і ўсіх наступных культур Еўропы.

    - Дзе мы сёння пабывалі?

    - А што вам запомнілася і спадабалася больш за ўсё?

    - Што было цікава?

    - Што не зразумела?

    Дзякую за вашу выдатную працу!

    На крыцкіх манетах намаляваныя галоўныя славутасці выспы Крыт-Мінатаўра і лабірынт

    Д\З

    Параграф 2.


    написать администратору сайта