Главная страница
Навигация по странице:

  • Мэта ўрока

  • Вучні будуць ўмець

  • НаШтоБуЗУ

  • Ключавое пытанне да вучняў

  • План тэмы Дзейнасць настаўніка Дзейнасць вучняў

  • Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі

  • Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі

  • Умацаванне вялікакняскай улады _. Гісторыя Беларусі. 6 клас. Урок Гісторыя Беларусі Дата Kлас


    Скачать 54 Kb.
    НазваниеУрок Гісторыя Беларусі Дата Kлас
    Дата23.01.2023
    Размер54 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаУмацаванне вялікакняскай улады _. Гісторыя Беларусі. 6 клас.doc
    ТипУрок
    #901579


    Урок: Гісторыя Беларусі

    Дата:

    Kлас:6

    Tэма: Умацаванне вялікакняскай улады

    Сувязь з папярэднімі ведамі: Утварэнне Вялікага Княства Літоўскага

    Мэта ўрока:Мяркуецца, што вучні будуць ведаць вызначэнні паняццяў: Вялікае Княства ЛітоўскаеіРускае;шляхі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ.

    Вучні будуць ўмець характарызавацьадносіны ВКЛ з Тэўтонскім ордэнам; вынікі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ;вызначацьвынікі барацьбы з крыжацкай агрэсіяй;давацьацэнкудзейнасці князёў Гедзіміна, Альгерда, Давыда Гарадзенскага, Андрэя Полацкага.

    НаШтоБуЗУ (на што буду звяртаць увагу).Мэты ўрока мовай вучняў:

    1.Буду ведацьнаступныя паняцці: Вялікае Княства ЛітоўскаеіРускае;шляхі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ.

    Буду ўмецьхарактарызавацьадносіны ВКЛ з Тэўтонскім ордэнам; вынікі ўключэння беларускіх зямель у склад ВКЛ;вызначацьвынікі барацьбы з крыжацкай агрэсіяй;давацьацэнкудзейнасці князёў Гедзіміна, Альгерда, Давыда Гарадзенскага, Андрэя Полацкага.

    Ключавое пытанне да вучняў: Пытанне 8* §2

    Ход урока (метады і заданні):

    1. Арганізацыйны момант 2. Праверка д/з: пыт. §1 (франтальна)

    План тэмы

    Дзейнасць настаўніка

    Дзейнасць вучняў

    1. Шляхі

    ўключэння

    беларускіх зямель у склад

    ВКЛ.


    Арганізацыя работы са стужкай часу, з гістарычнай картай, з дакументам.


    Работа са стужкай часу: адзначыць даты ўклю-

    чэння беларускіх зямель у склад ВКЛ.

    Работа з дакументам (вучэбны дапаможнік):«Бітва на Сініх водах»: вызначыць прычыны перамогі літоўска-рускага войска.

    Работа з гістарычнай картай: вызначыць тэрыторыі, якія ўвайшлі ў склад ВКЛ рознымі шляхамі; гарады, дзе вялікія князі літоўскія пабудавалі замкі для барацьбы з крыжакамі.

    2. Княжанне Гедыміна і Альгерда.

    Арганізацыя работы з вучэбным дапаможнікам.

    Работа з вучэбным дапаможнікам п.2§2.

    3. Змаганне з крыжацкай агрэсіяй.

    Арганізацыя работы са стужкай часу, з гістарычнай картай, па запаўненню табліцы.


    Работа са стужкай часу: адзначыць асноўныя даты барацьбы з крыжацкай агрэсіяй.

    Скласці табліцу «Барацьба беларускага народа супраць крыжацкай агрэсіі» (дата, гістарычная падзея, вынікі).

    4. Стараста

    Давыд Гарадзенскі,

    князь Андрэй

    Полацкі

    Арганізацыя работы з вучэбным дапаможнікам.

    Работа з вучэбным дапаможнікам п.2§4.




    Спосаб праверкі дасягнення мэтаў урока вучнямі:Адказ на ключавое пытанне

    Дамашняе заданне:§ 2; працягнуць стварэнне гістарычнага слоўніка.

    На аснове схемы «Князі ВКЛ» і дадатковых інфармацыйных рэсурсаў скласці апавяданне аб тых, хто названы ў схеме.Індывідуальнае (на выбар):скласці гістарычныя партрэты Давыда Гарадзенскага і Андрэя Полацкага, даць ацэнку іх дзейнасці

    Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

    1.Карта “ Утварэнне Вялікага Княства Літоўскага (каля 1245—1316 гг.)”.

    2.Атлас. Гісторыя Беларусі, другая палова ХІІІ — першая палова ХVI ст. 7 клас / А. В. Перзашкевіч ; навук. рэд. Э. М. Загарульскі, Ю. М. Бохан. — Мінск : Белкартаграфія, 2015.




    написать администратору сайта