Узоқ муддатли режа бўлими:
| 3-С бўлим.Соғ танда - соғлом ақл
|
Фан номи: Математика
| Мактаб: Турон
|
Куни: 25.01.2021
| Муаллимнинг исми: Абдунабиева Ш
|
Синф: 2-В
| Қатнашганлар:
| Қатнашмаганлар сони:
|
Мавзу:
| Бўлиш.
|
Таълимий мақсад:
| 2.1.2.1Кўпайтиришнинг бир хил қўшилувчиларнинг йиғиндисини топиш, бўлишнинг нишонларни мазмунига кўра ва тенг бўлакларга бўлиш ҳақида тушунтириш
|
Дарсга асосланган ўқиш мақсадлари:
| Барча ўқувчилар: Кўпайтириш ҳақидаги тушунчага эга.
|
Ўқувчиларнинг асосий қисмиКўпайтиришнинг бир хил қўшилувчиларнинг йиғиндисини топиш тушунчасига эга ва қандай ишлатишни билишадилар.
|
Айрим ўқувчилар: Кўпайтиришнинг бир хил қўшилувчиларнинг йиғиндисини топиш қандай ишлатишни билишадилар.
Ўрганилган билимларини ҳаётда қўллай оладилар.
|
Луғат бойлиги
| Асосий терминлар: Бўлиш 20 - 21 бет
|
Мулоҳазага оид саволлар:
Кўпайтириш ҳақида нима айта оласиз?
Кўпайтиришнинг бир хил қўшилувчиларнинг йиғиндисини топиш ҳақида нима айта оласиз?
|
Диалог: - Кўпайтиришнинг бир хил қўшилувчиларнинг йиғиндисини топиш деб нимага айтилади?
|
Баҳолаш мезони
| Кўпайтиришнинг бир хил қўшилувчиларнинг йиғиндисини топиш ажратади, тузади, ёзади, ўқийди.
|
Соғлиқни сақлаш ва
техника хавфсизлиги
| Йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилиш кераклиги, чизғич, ручка, қаламлардан фойдаланганда эхтиёт бўлиш кераклиги тушунтирилади;
|
Қадриятларни ёритиш
| «Мангу эл».
2. Умуммиллий бирлик, тинчлик ва тотувлик.
1.Мустақиллик ва Астана.
|
Фанлараро боғланиш
| Ўзбек тили, табиатшунослик ва ўз –ўзини таниш фанида тенгеларни ишлатиш жиҳатидан боғланади.
|
АКТни қўллаш
| Мавзу юзасидан слайдлар.
|
Ўзлаштирилган малакалар:
| Тенге, купюра ҳақидаги тушунчаларини тушунтира оладилар, тангалар ва чақалар ҳақида тушунчаси бор.
|
Дарснинг бориши
|
Дарс вақтининг
тақсимланиши
| Режадаги машқлар, (қуйида режаланган машқлар билан ёдномаларни ёзинг)
| Ресурслар
|
Дарснинг боши
| Ўқувчилар билан шодлик давраси тузилади.
Болалар, бир-биримизнинг қўлимиздан ушлаб
бармоқларимиз орқали юрак иссиқлигини сезиб ўрганган қандай яхши, қандай қувончли!
«Мияга хужум» ўйини орқали қўшиш ва айириш амалларига доир мисолларни ечиш тезликларини текшириб боради.
Бу машқлар болани зехнини ва ақлини чархлаб боришда ёрдам беради.
Бари ишларни ва топшириқларни ўз вақтида бажариб бориш учун кун тартибига амал қилган холда иш юргизиш керак.
Буни сизлар биласизларми? Ўқувчилар партада нечтадан ўтирадилар? Шундай бўлса иккиталаб санаб чиқамиз.
Ўтилган мавзуни мустаҳкамлаш мақсадида уйга вазифани текшириш.
Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, улар билан биргаликда бугунги дарс мақсади аниқланади.
|
|
Дарснинг ўртаси
| 1-топшириқ;
Олмалар нечтадан бўлиб берилди?
Ўқувчиларни ўз фикрларидан хулоса қилиниб бугунги дарс мақсади аниқланади.
1 -топшириқ.
15 литр шубатни 3 та катта идишга тенг қилиб бўлиниб қўйилди. Бир идишга неча литр шубат қуйилди?
15 ⁚ 3 = 5 15 ⁚ 5 = 3
Бўлинувчи
|
| 3
| 3
| Бўлувчи
| 5
| 5
| 5
| Бўлинманинг қиймати
| 15
| 15
|
|
Дескриптор. Билим олувчи:
Шубат тенг бўлиша олади Уларни тўпларга ажрата олади.
Баҳолаш: смайликлар билан баҳоланади.
2-топшириқ. Ифодаларни ўқинг ва гуруҳларга ажратиб бажаринг.
Кўпайтувчи
| 20
| 5
| 8
| 9
| 7
| 10
| Кўпайтувчи
| 3
| 4
| 3
| 2
| 2
| 3
| Кўпайтманинг қиймати
|
|
|
|
|
|
|
Бўлинувчи
| 15
| 12
| 10
| 18
| 18
| 20
| Бўлувчи
| 5
| 4
| 2
| 9
| 6
| 4
| Бўлинманинг қиймати
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор. Билим олувчи:
Ифода туза олади. Жадвални тўлдиради.
Баҳолаш: смайликлар билан баҳоланади.
Дам олиш дақиқаси.
Мен эрталаб тураман
Қуёш кўкка чиқмасдан.
Деразани очаман
Тоза ҳаво кирсин деб.
Физкультура қиламан
Таним кучга тўлсин деб.
3- топшириқ Масала ечиш.
а) Ўйин тахтаси – 50 та
Ҳар бир мактабга 10 тадан
Бир мактабга - ? та дан
Ечиш: 50 ⁚ 10 = 5 (та)
Жавоб: бир мактабга 5 тадан б) Қатнашди – 66 бола
1 командада – 11 боладан
Командалар - ? та
Ечиш: 66 ⁚ 11 = 6 (та)
Жавоб: 6 команда қатнашди
Дискриптор. Билим олувчи:
- Масалалар тузади.
-Тенгликларни тўғри ва тез бажаради.
Баҳолаш: смайликлар билан баҳоланади.
4-топшириқ: Масала ечиш.
Масалани хар бир гурух оғзаки бажариди. Тез ва чаққон, тўғри бажаришлари текширилади.
5-топшириқ. Мустахкамлаш.
Расм асосида масалалар тузиш ва бажариш
Дескриптор. Билим олувчи:
- Масала шартини тез ва тўғри тузади.
- Тўғри ва тез бажаради.
Баҳолаш: смайликлар билан баҳоланади.
|
Танга чақалар.
Слайд Китоблар журналлар
Мавзуга оид расмлар
|
Дарс якуни
| Қайта боғланиш: «Светафор » усули
қўлланилади
|
смайликлар
|