Викторина английского языка Seasons Цель закрепление полученных знаний по теме Времена года
Скачать 17.61 Kb.
|
Урок-викторина английского языка «Seasons» Цель: закрепление полученных знаний по теме «Времена года» Задачи: воспитывать умения работать в группах; развивать навыки чтения, произношения, мышления учащихся. Оборудование: презентация, проектор, компьютер, карточки с заданиями. Ход урока: 1. Организационный момент Good morning, my dear boys and girls! Today we shall have a competition on the topics “Nature” and “Seasons». You will play games, sing songs and recite poems. If you do my task well, you will get a “Leaf”. 2. Речевая разминка Answer my questions. T: What day of the week is it today? P: It is Monday. T: What season is it now? P: It is winter. T: Can you swim (read, write, count)? Do you like October (January, August)? What season comes after spring? Do you like to play football? т.п. 3. Проверка знаний и умений. Task 1 The first task for you is to ask and answer the questions. If you are ready, ask your classmates to answer your questions. За каждый правильный вопрос и ответ ученик получает один жетон. Примерныевопросы: 1) Are there 30 days in November? 2) What month comes after February? 3) Is it cold in summer? 4) What are the names of the winter? 5) How many seasons are there in Great Britain? 6) What is the hottest season of the year? 7) How many months are there in a year? Task 2 -I want you to look at the blackboard. You can see 6 pictures on it. I shall describe one picture and you will name its number. За каждый правильный ответ ученик получает 2 жетона. Примерныйрассказ: The weather is sunny and hot. You can see some clouds in the sky. It is not windy. It is not rainy. There are some trees in the picture. The leaves on the trees are green. You can see many flowers in the field. They are red, yellow and blue. There is a river in the field. It is not wide. Some pupils are swimming in the river. Task 3 -Now it is time to listen to the stories about your favourite seasons. If you brought some pictures, use them to illustrate your story. Tell us about your favourite season and prove it is the best one. Ученики по очереди выходят к доске, вывешивают на доске заранее подготовленные рисунки и фотографии и представляют свои рассказы о любимых временах года. Учитель оценивает грамматическую правильность предложений, логичность рассказа и артистичность рассказчика. Максимальное количество жетонов за данный вид задания -3 жетона. Ученик может получить ещё один жетон за подготовленный рисунок. Task 4 Make up the words. Translate them into Russia. Cats : e, s, t, m, e, p, e, r, b (September), p, r, s, i, g, n (Spring) Dogs: o, e, b, n, e, r, v, m (November), u, t, a, u, n, m (Autumn) Task 5 Do the crossword puzzle. Find 6 words on the topic "Seasons and months". (January, Autumn, Winter, March, May, August).
6. Подведение итогов урока. Рефлексия. Ребята, что мы сегодня повторили? Что вы нового узнали? Чему вы научились? Вы хорошо поработали на уроке. Молодцы. Our lesson is over. Good bye, pupils. See you later. |