Главная страница
Навигация по странице:

  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1 В Металдардың химиялық белсенділігі Мектеп

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • Бағалау критерийлері

  • Қазақша Русский In English

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз

  • Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз Денсаулық және қ ауіпсіздік техникасының сақталуы

  • Қауіпсіздік техникасы ережелерінің

  • Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1: 2

  • Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет

  • 12_СЖ_Н2_ Химия_8_Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу. за мерзімді жоспар блімі 1 в металдарды химиялы белсенділігі


    Скачать 27.88 Kb.
    Названиеза мерзімді жоспар блімі 1 в металдарды химиялы белсенділігі
    Дата23.10.2020
    Размер27.88 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла12_СЖ_Н2_ Химия_8_Металдардың қышқыл ерітінділерімен әрекеттесу.docx
    ТипДокументы
    #145078




    Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

    8.1 В Металдардың химиялық белсенділігі

    Мектеп:

    Күні:

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Сынып: 8

    Қатысқандар саны:

    Қатыспағандар саны:




    Сабақ тақырыбы:

    Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы.

    Зертханалық тәжірибе № 3 «Металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы»

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

    8.2.4.4 –әртүрлі металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясын білу;

    8.2.2.5 – металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы теңдеуін құру;

    Сабақ мақсаты

    • - әртүрлі металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясысын білу;

    • - металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы теңдеуін құру.

    Бағалау критерийлері

    Оқушы оқу мақсатына жетті, егер:

    -оқушы әртүрлі металдардың қышқыл ерітінділерімен

    реакциясысын білсе,

    -металдардың қышқыл ерітінділерімен реакциясы теңдеуін

    құра алса.




    Тілдік мақсаттар


    Қазақша

    Русский

    In English

    қышқыл

    кислота

    acid

    Сутегі

    водород -

    hydrogen

    Күкірт қышқылы

    серная кислота

    sulfuric acid

    Тұз қышқылы

    Соляная кислота

    hydrochloric acid




    Пәнаралық байланыстар

    математика пәнінен алған білімін пайдалану.

    АКТ қолдану дағдылары

    Презентация. Қажетті сілтемелер: интернет ресурстар


    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


    Ресурстар

    Сабақтың басы


    Ой қозғау Лимон қышқылын индикатормен тексеру арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру

    Қышқылдармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техника ережесін қайталау:

    • Қолға резина қолғап кию керек;

    • Көзге қорғаныш көзілдірігі қажет;

    • Қышқылға су құюға болмайды;

    • Абайсызда денеңізге (қолыңызға ) қышқыл тиіп кеткен кезде көп мөлшердегі салқын сумен шайып , орнын 5% -дық ас содасы ерітіндісімен бейтараптау керек!

    • Металдар белсенділік қатарын еске түсіру

    «Металдар» бойынша қосымша ақпарат:

    http://www.chemicals-el.ru/chemicals-211-1.html



    Сабақтың ортасы

    Сабақ тақырыбы және мақсаты таныстырылады.

    • Кілтті сөздер енгізіліп, аудармасын жазады.

    • ҚЫШҚЫЛДАРДЫҢ АТАУЛАРЫ МЕН ФОРМУЛАСЫ

    • Қосымша -1 «Зертханалық жұмысты жүргізудің нұсқаулығы»

    Қышқылдармен жұмыс істеген кездегі қауіпсіздік техника ережелерін еске түсіріңдер .

    6-таза сынауыққа 1 мл –дей сұйытылған күкірт қышқылынан құйыңдар.

    1-ші сынауыққа қалақшаның мөлшермен ¼ бөлігіндей магний ұнтағын, 2-ші сынауыққа қалақшаның мөлшермен ¼ бөлігіндей темір ұнтағын , 3-ші сынауыққа қорғасын түйіршігінен 1 –түйіршік 4-ші сынауыққа қалайы түйіршігінен 1-түйіршік, 5-ші сынауыққа алюминий түйіршігінен 1-түйіршік , 6-шы сынауыққа мырыш түйіршігінен 1- түйіршік салыңдар.

    Не бөлінді ? Бөлінген газды тексеріңдер. Сынақ жүргізерде абай болыңдар!

    Қай сынауықта реакция жылдам жүреді соны бақылап қорытындылаңдар.

    Металдардың қышқылдармен реакция теңдеулерін сөзбен жазады

    Магний + күкірт қышқылы = магний сульфаты + сутегі ↑

    Темір + күкірт қышқылы = темір

    сульфаты + сутегі ↑

    Қорғасын + күкірт қышқылы = қорғасын

    сульфаты + сутегі ↑

    Мыс + күкірт қышқылы = әрекеттеспейді

    Металдардың қышқылдармен реакция теңдеулерін формуламен жазады

    Зерттеген металдар белсенділігінің «салыстырмалы кестесін» құрады

    Оқушылар металдардың қышқылмен әрекеттесу реакция теңдеулері бойынша қорытынды жасайды: 1/Орташа белсенді металдар сұйытылған қышқылдармен әрекеттесіп тұз түзеді және сутегі бөлініп шығады.

    2/Белсенділігі төмен металдар (асыл) сұйытылған қышқылдармен әрекеттеспейді

    http://historylib.org/historybooks/Lyubor--Niderle_Slavyanskie-drevnosti/59
    http://www.kristallikov.net/page25.html

    Металдар туралы видео:

    https://www.youtube.com/watch?v=xUOomrPilEM
    Жұмыс парағы

    1-2 тапсырмалар



    Сабақтың соңы


    Үйге тапсырма

    Кері байланыс жасау.

    Оқу мақсаттары




    Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

    Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




    Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдарымен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

    Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке алаотырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолдана алады

    Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

    Денсаулық сақтау технологиялары.

    Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері.

    Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


    Сабақ бойынша рефлексия
    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба?
    Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

    Жеткізбесе, неліктен?
    Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
    Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

    Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:
    2:
    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:
    2:
    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



    написать администратору сайта