Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.4А Теңсіздіктер
| Мектеп: КММ №53 мектеп-гимназия
|
Күні: 04.05.2022
| Мұғалімнің аты-жөні: Ахыметбек Айтмухамет
|
Сынып: 8 «А»
Сабақ 1
| Қатысқандар саны:
| Қатысқандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
| Рационал теңсіздік 1-сабақ
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.2.2.9
рационал теңсіздіктерді шешу;
|
Сабақтың мақсаты
| Оқушылар:
- квадрат және рационал теңсіздіктердің анықтамаларын біледі;
- квадрат теңсіздікті, рационал теңсіздікті шешеді, соның ішінде интервалдар әдісімен;
|
Бағалау критерийлері
| Оқушылар:
- квадрат және рационал теңсіздіктердің анықтамаларын біледі;
- квадрат теңсіздікті, рационал теңсіздікті шешеді, соның ішінде интервалдар әдісімен;
|
Тілдік мақсат
| Оқушылар:
- бір айнымалысы бар теңсіздіктерді ауызша және жазбаша сипаттайды;
Лексика және терминология:
рационал теңсіздік;
- теңсіздікті шешу;
- интервалдар әдісі
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
- ... үшін функция мәндері теріс емес;
- ... үшін функция мәндері оң;
- ... әрбір санды интервалда функцияның таңбасын анықтаймыз;
- параболаны сұлба түрінде бейнелеп ... аламыз;
- таңбалардың алмасу қасиетін қолданып ... анықтаймыз
|
Құндылықтарды дарыту
| өз жұмысының және топтарының сапасына жауапты болу, уақытты ұйымдастыру, мәдениетте алуан түрлілігіне құрметін арттыру және сабақтағы пікірлерге құрметпен қарау
|
Пәнаралық байланыс
| физика
|
АКТ қолдану дағдылары
| квадрат теңсіздік
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтың басы
0-5 мин
| а) Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын және бағалау критерийлерін белгілеу.
b) Оқушылар дайын шешімдер арқылы үй тапсырмаларын тексеріп, артықшылығы мен кемшіліктеріне назар аударып, оларды жоюдың кемшіліктерін және оларды шешу жолдарын дербес анықтауға назар аударады. Топқа бөлу https://www.classtools.net/random-gro... арқылы Үй тапсырмасын тексеру
«мен саған , сен маған» әдісі
| Презентация
|
Сабақтың ортасы
6-38 мин
| Жаңа тақырыпты меңгеру
Бір айнымалысы бар теңсіздіктің екі жағында да рационал өрнектер болса, онда бұл теңсіздік рационал теңсіздік деп аталады. Егер рационал теңсіздіктің екі жағында бүтін өрнектер болса, онда теңсіздік бүтін рационал теңсіздік деп аталады.
рационал теңсіздіктердің мысалдары: Миға шабуыл логикалық сұрақтар:
72
19
63
87
8
| 6
| 5
| 9
| 10
| 2
| 2
| 1
| 8
| 8
| 3
| 0
| 1
| 7
| 7
| 41
| 16
| 14
| ?
| ?
|
1-мысал.
(5x2 + 28x – 12)(–5x2 + 22x – 8) > 0
теңсіздігін шешіп, ең үлкен бүтін және ең кіші бүтін шешімін тап. 2-мысал
3-мысал
Теңсіздіктің шешімі болатын аралықтың ұзындығын тап.
–x4 + x3 + 2x2 + 4x + 24 ≥ 0 Ррационал теңсіздіктің анықтамасынан және теңсіздікті мәндес теңсіздікпен ауыстыру ережесінен келесі қорытындыға келіге болады:
Кез келген х айнымалы бар бүтін теңсіздікті немесе түріне келтіруге болады, мұндағы – стандарт түрдегі көпмүше. Теңсіздік дәрежесі көпмүшенің дәрежесімен анықталады.
Бір айнымалысы бар теңсіздік былай жазылады: немесе , мұндағы – айнымалы, – сандар, . Мұндай теңсіздіктерді қалай шешуді сіз білесіздер.
болғанда теңсіздігін оған мәндес теңсіздігімен ауыстырады. Бұл теңсіздіктің шешімі: .
болғанда теңсіздігін оған мәндес теңсіздігімен ауыстырады.
Бұл теңсіздіктің шешімі: .
теңсіздігі дәл солай шешіге болады.
Жеке жұмыс
Марафон әдісі арқылы
. Теңсіздікті шешіңдер:
Жұптық жұмыс :
Жасырылған есептер әдісі a)
b) т.б
Топтық жұмыс :
Мафия әдісі
Дескрипторлар:
- Көбейтіндіні нөлге айналдыратын айнымалының мәндерін табады
- Оларды сан түзуінде белгілейді және шыққан аралықтардағы көбейтіндінің таңбасын анықтайды
- Теңсіздіктің шешімін жазады
| Алгебра.9 класс: учебник для общеобразовательных учреждений/ [Ю.Н.МакарычевН.Г.Миндюк, К.И. Нешков, С.Б.Суворова]; под редакцией С.А. Теляковского. – М.:Просвещение, 2008.
Қосымша 1
|
Сабақтың соңы
39-40 мин
| Үй жұмысы:
№5,79 №5,80
Рефлексия: «3 Қ әдісі» қиын, қажетт, құнды
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қабілеті жоғары оқушылар жаңа тақырыпты меңгеру кезінде басқа сыныптастарына көмектеседі.
| Қайталау тапсырмаларын оқушылар өздерін бағалайды, ал есептер шығару барысында бірін-бірі бағалайды.
Мұғалім сыныпты аралап жүріп, ауызша кері байланыс береді.
| Сынып бөлмесі желдетіледі. Сабақ бойы оқушылар іс-әрекет түрлерін өзгертіп отырады.
|