Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.4B бөлім: Алгебралық бөлшектер
| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімнің ТАӘ:
|
Сынып:7
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
| Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
|
Сабақтың түрі
| Бекіту сабағы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 7.2.1.16
алгебралық бөлшектерді танып білу;
7.2.1.17
алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиынын табу;
7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: ;
|
Сабақ
мақсаттары
| Барлық оқушылар үйренеді:Алгебралық бөлшектердің ММЖ ұғымы және оны табу
Кейбір оқушылар үйренеді: Жоғары денгейлі тапсырмаларды шеше алады тапсырмаларды орындайды және талдайды.
|
Бағалау
критерийлері
| Алгебралық бөлшектің анықтамасын біледі; Алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер облысы ұғымын біледі; Алгебралық бөлшектегі айнымалылардың мүмкін мәндер облысын табады; Алгебралық бөлшектердің айнымалылардың берілген мәндеріндегі өрнектің мәнін табады.
|
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология
- айнымалы;
- бөлшек
- алымы;
- бөлімі;
- мүмкін мәндер жиыны;
- мүмкін болмайтын мәндер жиыны
|
Құндылықтарды
дарыту
| Бөлшектер туралы тарихи мәліметтер алады.
Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Тарих(Бөлшектер туралы тарихи мәліметтер алады)
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
|
Бастапқы білім
| Алгебралық бөлшектің негізгі қасиеті, алгебралық бөлшектіқысқарту
|
Сабақбарысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
| Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
| 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.
3.Үй жұмысын тексеру
| Презентация
|
Сабақтың ортасы
3 мин 7 мин
3мин
7 мин
7 мин
10 мин
| 4. Brain gym
Үйдің 6-шы қабатына дейінгі басқыштың ұзындығы 2-ші қабатқа дейінгі басқыштың ұзындығынан неше есе ұзын?
Дұрыс жауабы: 5 есе Өткен тақырыпты қайталау. Алгебралық бөлшек деп қандай өрнекті атайды? Төмендегі өрнектерді түрлеріне байланысты екі топқа жіктеңіздер.
Б өлшектер
Жауабы : Бүтін рационал және бөлшек рационал
Оқушылар өрнектерді екі топқа (бүтін рационал және бөлшек рационал) бөледі. Содан соң әр топ өз таңдауларын түсіндіреді. Осылайша оқушыларды рационал өрнектің, бүтін және бөлшек рационал өрнектің анықтамаларын қайталайды.
Мысалы: – бұл бөлшектер. Бірақ – бүтін өрнек, ал – бөлшекті өрнек. Айнымалының мүмкін мәндерідеп нені атайды?
Мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп белгілі өрнек үшін айнымалының мүмкін мәндерінің жиынын айтады.
Қайталауға арналған есептер.(ауызша орындалады)
Мысал 1
алгебралық бөлшегінің құрамындағы айнымалының мүмкін мәндер жиынын көрсетіңіз:
ММЖ: (бөлімі 0 –ге тең болмауы керек)
Ж Мысал 2
айнымалының қандай мәнінде бөлшектің мағынасы болмайтынын көрсетіңіз:
МБМЖ:
Жауабы: болғандабөлшектің мағынасы болмайды . Тарихи мәлімет.
Бөлшек , арифметикада —бірліктің (бір бүтіннің) бір не бірнеше тең үлестерінен құралған сан. Ол (немесе m/n) белгісімен өрнектеледі, мұндағы m — Бөлшектіңалымы, ол бірліктен алынған үлес санын көрсетеді, ал n — Бөлшектіңбөлімі, ол бірліктің тең бөлікке бөлінгендігін көрсетеді. Бір санды екінші санға бөлгеннен шығатын сан бөлінді деп аталады. Алымы бөлімінен кіші Бөлшек дұрыс Бөлшек деп, ал алымы бөліміне тең не одан үлкен Бөлшек бұрыс Бөлшек деп аталады. Бөлімі 10 санының бүтін дәрежесі болатын Бөлшек ондық бөлшек деп аталады. Ондықбөлшекбөлімсізжазылады. Оныңбөліміндеқаншанөлболса, алымыныңоңжағынансонша цифр (орын) үтірарқылыажыратылады. Мысалы, (ал тізбектіБөлшекжайлыүзіліссізбөлшекмақаласын қ.). БөлшектуралыалғашқытүсінікежелгіВавилонныңескіліктіжазуларындакездеседі. Вавилондағы “сексагезималБөлшек” депаталатын, яғнибөлімі 60-тың дәрежесіболатынБөлшектіңежелгіарифметикадаерекшемаңызыболған. Бірлікті 60 және 3600 = 602 үлескебөлуәдісіқазіргікезгедейінсақталған. Мысалы, сағат не градус 60 мин-қа (), ал әрбір минут 60 с-қабөлінеді. БөлшеккеамалдарқолдануәдісіМысырдағыАхмеспапирусында (б.з.б. 2000 — 1700 ж.) кездеседі. ОндаБөлшекті тек түріндеғанаболадыдепесептеп, кезкелген Б-тіөзаратең Б-тердіңқосындысытүріндежазудыұсынған. Мысалы, .Бөлшектің осы заманғыбелгіленуіежелгіүнділердепайдаболған. “Бөлшек” терминіЕуропаға 1202 жылыарабтарданЛеонардо Пизанскийдіңеңбегіарқылыенген.
Жұппен жұмыс
Бөлшекке кіретін айнымалылардың мүмкін мәндерініңжиынын табыңыздар.
Жауаптары:
Оқушылар жұптарымен дәптерлерін ауыстырып, өзара бір-бірін интерактивті тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы тексереді.
Жұппен жұмыс
Айнымалының қандай мәнінде алгебралық бөлшектің мағынасы болмайтынын көрсетіңіз:
x=2 болғандабөлшектің мағынасы болмайды .
x=-3 және x=3 болғандабөлшектің мағынасы болмайды
x=-4 және x=4 болғандабөлшектің мағынасы болмайды Оқушылар жұптарымен дәптерлерін ауыстырып, өзара бір-бірін интерактивті тақтадағы дұрыс жауаптар арқылы тексереді.
Жеке жұмыс
1) бөлшегі үшін -ның қандай мәндері мүмкін болмайды ? Ал бөлшегі үшін? мәнінде осы бөлшектің мәндері тең бе?
Тепе-тең бөлшек деп есептеуге болатынын анықтаңыз:
2) Алгебралық бөлшектің мүмкін мәндер жиынын табыңыз:
| Презентация
Презентация
Қосымша
Қосымша
|
Сабақтың соңы
3 мин
| Үй жұмысы.
Алгебралық бөлшектердің айнымалының берілген мәніндегі шешімін табыңыздар.
1)
2) Сабақты қорытындылау
Рефлексия
«Артықшылығы»
| «Кемшілігі»
| «Қызық болғаны»
|
|
|
|
| Қосымша
Қосымша
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған.
| Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. Қалай қолданылаы? Сабақ жомспарында жазсаңыз. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс және жеке жұмыс жасайды.
Бұл жұмыс түрі осы сабақта жоқ
| Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
| Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|