|
11.12.21 9сын геом. за мерзімді жоспар блімі шбрыштарды шешу Мектеп 4 Ю. Гагарин атындаы жалпы орта білім беретін мектебі
Тексерілді: О.Ташев
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Үшбұрыштарды шешу
| Мектеп: : «4 Ю. Гагарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
| Педагогтің аты-жөні:
| Алиакбарова Айсулу
| Күні:
| 12.12.21
| Сыныбы: 9
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 9.1.4.13 ұқсас фигуралардың анықтамасын және қасиеттерін білу;
9.1.4.14 үшбұрыштар ұқсастығы белгілерін білу және қолдану;
9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану; 9.1.4.17 ұқсас фигуралардың аудандары және ұқсастық коэффициенті арасындағы тәуелділік формуласын білу;
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар:
гомотетияның анықтамасын және қасиеттерін біледі;
Оқушылардың басым бөлігі:
Ұқсас түрлендіру, гомотетия, гомотетия центрі, гомотетия коэффиценті, гомотетия қасиеттерін түсінеді. .
Кейбір оқушылар:
Гомотетиямен байланысты тапсырмаларды орындау дағдысын меңгеріп, фигуралардың гомотетиялығын анықтау, есептер шығаруға дағдыланады
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
|
| Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
| . Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеймін. Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін "Шаттық шеңберін" құрамын. "Жүректен-жүрекке" әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.
| "Миға шабуыл" әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеру үшін қажетті ұғымдарды қайталатып, жаңа сабаққа бағыттаймын. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушыларға келесі сұрақтарды ұсынамын:
1. Ұқсас түрлендірудің қасиеттерін ата.2. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі.3. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі.4. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі.5. Мына суреттен ұқсас үшбұрыштарды табыңдар.
Бағалау: Ауызша бағалау.
| (Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады). Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
| Түрлі түсті қима қағаздар ДК экраны Сұрақтар топтамасы.
|
| Сабақтың ортасы
| «Олқылықты толтыру» әдісі арқылы оқушылардың математикалық тілде, сыни тұрғыда сөйлей алуын қамтамасыз ету мақсатында сыныпқа №373 есепті беремін. 1-ші шығарған оқушы тақтаға есепті жазады. Оқушылар есептің дәлелденуі бойынша пікірлерін айтады.
АВС үшбұрышының биссектрисасыоның АВ қабырғасын кесінділеріне бөледі. ВС=a, АС=b, AB=c деп алып, теңдіктерін дәлелдеңдер.
Бағалау критери
| Дескриптор:
| үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады;
- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді
| -Сызбаны сызады;
-Биссектрисасының қасиетін қолданады;
-дәлелдейді
| Кері байланыс бере отырып, ауызша мадақтаймын. Көрсетілген дұрыс шешім бойынша әр қайсысы өзін-өзі бағалайды.
Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау үшін "Түйіндеу" әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріп, жеке жұмыс жасатамын.
| А деңгей
AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см ВС =20 см АС =21 см
Б деңгей
АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз
С деңгей
MNK үшбқрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.
| Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
|
|
| Сабақтың соңы
| "Көршіңді тексер" әдісімен, бір – бірін слайдтағы дұрыс жауап арқылы тексеріп, өзара бағалайды.
Ауызша кері байланыс беремін. | "БББ" кестесі арқылы оқушылардың рефлексия дағдысын қалыптастырамын.
Білемін
| Білдім
| 214Білгім келеді
|
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.
|
|
|
| |
|
|