Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 11.3B Синтетикалық полимерлер.
| Мектеп: Мектеп: №83 мектеп-гимназиясы
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Жумадиллаева Н.Б.
|
Сынып:
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
| Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 11.4.2.28 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау;
11.4.2.30 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау.
|
Сабақтың мақсаттары
| Барлық оқушы істей алады:
пластмассалардың түрлерін бір-бірінен ажыратады, қасиеттерін және қоршаған ортаға әсерін біледі.
|
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтайды; поликонденсациялану, полимерлену реакцияларын есептер шығаруда қолданады.
|
Кейбір оқушылар істей алады:
Қоршаған ортаны қорғау жолдарын көрсетіп,талдап,айтып бере алады.
|
Бағалау критерийлері
| -пластмассалардың түрлерін бір-бірінен ажыратады, қасиеттерін және қоршаған ортаға әсерін біледі;
-пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтай алады;
-поликонденсациялану, полимерлену реакцияларын есептер шығаруда қолдана алады;
-қоршаған ортаны қорғау жолдарын көрсете алады.
|
Пәнаралық байланыс
| Экология, география, жаратылыстану
|
Құндылықтарға баулу
| Мәңгілік Ел жалпыұлттық идеясының «индустрияландыру мен иновацияға негізделген экономикалық өсу құндылығын сабақ барысында тапсырманы орындауда жүзеге асырылады. Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.
|
Тілдік мақсат
| -пластмассалардың атауларын басқа тілде оқиды.
Полиэтилен- рolyethylene, полипропилен- polypropylene, полистирол- polystyrene, тефлон- тeflon, поливинилхлорид- polyvinyl chloride, полиметилметакрилат- polymethyl methacrylate, полиэфир- polyester, фенолформальдегид шайыры-phenol-formaldehyde resin.
|
Алдыңғы оқу
| Жоғарымолекулалы қосылыстар. Поликонденсация,полимерлену реакциялары.
|
Жоспарланған
уақыт
| Жоспар
| Ресурстар
|
Басы 5мин
| 1 мин 4мин
| Ұйымдастыру.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
(сәлемдесу, оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу,түгендеу).
Үй тапсырмасын сұрау (желпуіш әдісі) желпуішке сұрақтар жазылады, оқып жауап береді.
Қ.Б. «Жарайсың».
|
«Желпуіш» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау, пысықтау.
|
Ортасы
30мин
Соңы
5мин
| 2мин
| Топтастыру: «Полиэтилен,полипропилен,полистирол,тефлон»
(үстел үстіндегі сөздер жазылған парақшаларды таңдау арқылы сынып оқушыларын шағын топтарғабөлінеді)
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру
Мұғалім әрекеті:
Бағалау критерийі мен дескрипторларды таратады
Оқушы әрекеті:
Бағалау критерийі мен дескрипторлармен танысады
| 1-топ.«Полиэтилен»
2-топ.
« Полипропилен»
3-топ.«Полистирол»
4топ. «Тефлон»
Тақтаға параққа жазылып(А4),ілінген сабақ мақсаты,бағалау критерийілерімен танысу
|
3мин
2мин
| Ой қозғау: бейнежазба көрсетіледі
-Оқушыларға жалпы пластиктер туралы мағлұмат беру.
-Пластиктерден жасалған бұйымдардың негізгі артықшылығы,жеңілділігі,қолдану ерекшелігіне сипаттама беру.
Дескриптор: Оқушылар пластмассалар және пластмассадан жасалған бұйымдардың негізгі артықшылығы,жеңілділігі,қолдану ерекшелігін біледі. «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар дәптерлеріне бүгінгі жаңа тақырыптағы маңызды мағлұматтарды жазады.
Дискриптор: оқушылар тақтадағы мұздатқыш суретінің бетіне өздерінің тақырып бойынша білгісі келетін сұрақтарын стикерге жазып, іледі. Қ.Б.«Білемін, білдім, білгім келеді» . «Мұздатқыш» әдісі.
| Презентация. «Пластик»
https://youtu.be/9CDthtQCzcA
Оқушылар пласттиктер және пластмассадан жасалған бұйымдардың негізгі артықшылығы,жеңілділігі,қолдану ерекшелігін біледі.
Дәптер, қаламсап
оқушылар тақтадағы мұздатқыш суретінің бетіне өздерінің тақырып бойынша білгісі келетін сұрақтарын стикерге жазып, іледі.
|
Талдау. 12 мин
(әр топқа 3 мин)
3мин
3 мин
3мин 3 мин
3мин
Саралау10 мин
3 мин
1 мин
1 мин
| Топтық жұмыс .
«Жигсо әдісі».
(оқулықтағы мәтінді оқып, қысқаша маңызды мағлұмат пен бөлісу)
Тапсырма №1
1- топ. Пластиктердің түрлері, химиялық қасиеттері.
Дескриптор:
-пластиктердің түрлерін атайды;
-химиялық құрамына,қасиеттеріне сипаттама береді;
- химиялық формуласын жазады. 2- топ. Пластиктердің өндірілуі және қолданылуы.
Дескриптор:
- пластиктердің өндіру әдістерін біледі;
- пластиктердің қолданылу аймағын біледі. 3- топ. Пластиктердің қоршаған ортаға зиянды әсері.
Дескриптор:
- пластиктердің қоршаған ортаға зиянын біледі;
- пластиктердің қоршаған ортаға зиянды әсерімен күресу жолдарын біледі.
4-топ. Қорытындылау.Пластиктерді және талшықтарды танып білу.
Оқушы іс-әрекеті:«Пластмассаларды және талшықтарды танып,білу» тәжірибесі орындап,химиялық реакция теңдеулерін тақтаға жазады.
Дескриптор:
- пластиктердің және талшықтардың қасиеттерін тәжірибе жасау арқылы танып,біледі.
-химиялық реакция теңдеулерін жазады.
Қ.Б. «Жарайсың» әдісі. Кері байланыс:
Тақырыпша мәтінінің мағынасын ашуда ойларының ұшқырлығына байланысты «Үздік топ» анықтау Бағалау. «Екі жұлдыз,бір тілек».
«Ойлы болсаң, озып көр».
1деңгей
№1. Термопластикалық және термореактивті полимерлердің қандай ерекшеліктері бар?
№2.Пластиктердің басқа полимер материалдарына қарағанда көп қолданылу себебі неліктен?
№3.Пластиктердің: а) металдардан; ә) ағаштан қандай артықшылықтары бар? 2-деңгей
№1. Полиэтиленнің қасиеттері не себепті қаныққан көмірсутектерге ұқсас?Жоғары және төмен қысымда алынған полиэтиленнің қасиеттерінің бір-бірінен айырмашылығы неде?
№2. Полихлорвинилдегі хлордың және политетрафторэтилендегі фтордың массалық үлесін есептеңдер. 3-деңгей
№1.
Дескриптор:
1.Полимерлердің молекулалық құрылысын біледі.
2. Құрамы ,құрылысы бірдей, құрылым буын саны әртүрлі бірнеше микромолекуланың қоспасы-сополимер туралы біледі.
3.Полимерлерді бір-бірінен ажырата алады.
4.Табиғи және жасанды каучук,полимерді өндіру әдістерін біледі.
6.Полимерлену дәрежесін біледі,есеп шығара алады.
Қ.Б. «Мадақтау сэндвичі» арқылы бағалау.
Сабақты қорытындылау.«Мұздатқыштағы » сұрақтарды талдау.
Алдыңғы мақсатқа оралу.
Рефлексия.Кері байланыс орнату.
Оқушылардың пластиктерден өздері жасаған бұйымдарына сабақтан кейінгі ой-пікірлері жазылған стикерлері жапсырылу немесе салыну ұсынылады.
Үйге тапсырма: « Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері» тақырыбын оқып келу.
Пластиктердің қоршаған ортаға пайдасы мен зияны туралы реферат жазу.1,2,3,4-ші топтарға пластик бөліктері таратылып,ескі пластиктерге жаңа өмір сыйлау ұсынылады.
Дескриптор: Ескі пластиктен қажетті заттар жасай алады.
| «Жигсо әдісі».
https://youtu.be/uo240o-VLuo.
оқулық
«Пластмассалар» топтамасы
Практикалық жұмыс №6. «Пластмассаларды және талшықтарды танып,білу» тәжірибесі орындап,химиялық реакция теңдеулерін тақтаға жазады.
https://youtu.be/dXzziZyIyj0
Дәптер, қаламсап
https://youtu.be/qfANZHCjXpc Ескі пластиктен қажетті зат жасайды Топ оқушылары өз пікірлерін,ұсынысын білдіре отырып, келесі топ оқушыларының жауаптарына баға береді. Топ оқушылары бір-бірін бағалайды
тақтадағы мұздатқыш суретінің бетіне ілінген сұрақтар оқушылармен бірге талданады .
|