Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы
| Мектеп: №7 Қ.Спатаев атындағы мектеп-лицейі
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Балтабай Аида Серікқызы
|
Сынып: 10
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
| Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі. Диализ және бүйрек трансплантациясы. Артықшылықтары мен кемшіліктері
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 10.1.5.4 бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау
|
Сабақ мақсаттары
| бүйрек трансплантациясының артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылау диализ бен трансплантациясының адам ағзасына зияны мен пайдасын салыстыра отырып түсіну.
|
| Бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылығы мен кемшіліктерін түсіндіреді. диализ бен трансплантациясының адам ағзасына зияны мен пайдасын салыстыра отырып түсіндіреді..
|
Дағдылар
| Cын тұрғыcынaн oйлaу, прoблемaлaрды шеше oтырып бiлiмдi шығaрмaшылық тұрғыдa қoлдaнa бiлу қaбiлетi мен тoптa немеcе жұптa жұмыc жacaй oтырып тiлдiк дaғдылaрды дaмытaды. (МAН 7 б)
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
бүйрек трансплантациясы мен диализдің артықшылықтары мен кемшіліктерін тұжырымдап, салыстырып, танып білуі бойынша сөйлеу, жазу және айтылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Гемодиализ, донор, иммунитет, анастомоздар, үштік қалта, гетеротропты трансплантация
Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Гемодиализ кезінде қандай қатерлер орын алады?
Перитонеалды диализ дегеніміз не?
Гетеротропты трансплантация дегенімізді қалай түсінесіз?
|
Құндылықтарға баулу
| «Мәңгілік ел» Зайырлы қоғам және жоғары руханият
Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің, білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты. Оқушылар жұптық және топтық жұмыста бір-біріне құрметпен қарап, барлық пікірлермен санасып, өзгелердің пікірін тыңдап, пайдалы ұсынысты айта білуін.Бірігіп ізденуде, талқылауда, талдауда,топтық жұмыс кезінде де жұптық жұмыс кезінде де ортақ іс атқаруда ынтымақтастықта бола білуіне, өз оқуына жауапкершілікпен қарап, сын тұрғысынан ойлай отырып жауап беруге баулыймын. Қарым-қатынас дағдылары әріптесімен жұмыс жүргізу және сұрақтарға жауап беру арқылы бүйрек трансплантациясының артықшылықтары мен кемшіліктерін талқылап оны шешу жолдарын ұсына отырып жаһандық дамуға үлес қосады. АКТ-ны дұрыс пайдаланып ақпараттарды іздей білу , оқушылардың денсаулығын қалай сақтауы және маңындағылардың қауіпсіздігін қалай қамқорлыққа алуы керектігін үйретеді
|
Пәнаралық байланыс
| Физикадан (судың беттік керілу қасиеті: «үміт гүлі» әдісінде пайдаланады). температура және қысым жарық өткізу белгілерімен байланысады
Химиядан ( молекула, көміртегі, оттегі білімдерін пайдаланады);
Информатикадан (АКТ-ны: сурет, презентация қолданады);
|
Алдыңғы білім
| 9.1.5.4 - бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
| Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
б) «Үміт гүлі» әдісі арқылы жағымды жағдай қалыптастырамын. Түрлі- түсті қағазды пайдаланып, гүл жасап, оның ішіне жағымды сөздер жазып, Мысалы, ақылдысың, білімдісің, тапқырсың, көңілдісің, т.б. оқушыларға үлестіремін. Оқушылардың қолына су кұйылған стакан беремін. Олар жабық тұрған гүлді стаканға салғанда гүл ашылып, әр оқушы өзіне жазылған сөздерді оқып,не жазылғаны туралы басқалармен сөз,ой бөліседі.Осылайша сыныпта жақсы көңіл-күй қалыптасады. Және сол гүл түстері арқылы үш топқа біріктіремін. Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында «Ашық микрофон» әдісімен оқушыларға сұрақ қойып жауап аламын. Баланы жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландырады. Құнды ой жинақтау, ойын ашық айтады.
1.Адам бүйрегінің негізге қызметі қандай?
2. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігі дегеніміз не?
3. Перитонеалды диализ және гемодиализдің ерекшеліктері қандай?
4.Бүйрек жетіспеушілігі дегеніміз не? ҚБ: «Жетелеу сөздері» әдісі. Мұғалімнің бағалауы: Жарайсың! Жақсы! Талпын!
«Броундық қозғалыс» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу. Сынып ішіне тақырыпқа қатысты мәліметтер мен ақпараттар орналастырылады. Оқушылар бүкіл сынып ішінде қозғала жүріп, берілген тақырып бойынша ақпарат жинайды.
Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстырамын
|
микрофон
|
Сабақтың ортасы
| Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. 223-228б.
Бейнеролик арқылы жаңа сабақпен танысу 1-тапсырма. «Сократтық семинар» әдісі бойнынша.(Т)
1-топ. Неліктен созылмалы бүйрек жетіспеушілігінде диализге емес, трансплантацияға артықшылық береді?
2- топ. Неліктен бүйрек трансплантациясында тірі донор болуы керек?
3- топ. Бүйрек трансплантациясында адамның жасы маңызды ма?
Дескриптор:
1-топ. Созылмалы бүйрек жетіспеушілігінде диализге емес, трансплантацияға артықшылығын анықтайды.
2- топ. Бүйрек трансплантациясында тірі донор болуы керек екенін сипаттайды.
3- топ. Бүйрек трансплантациясында адамның жас ерекшелігін түсіндіреді. ҚБ: «Үш шапалақ» әдісі,топтар бір-бірін өзара бағалайды 2-тапсырма «Семантикалық карта» әдісі
Оқулықты пайдалана отырып, бүйрек трансплантациясы мен диализдің адам ағзасындағы оң көрсеткіші мен теріс көрсеткіштерін салыстырмалы түрде, берілген кестедегі бос орындарға тиісті анықтамалармен толықтырып жазыңыз.
Жазылған анықтамаларды сипаттап, тұжырымдаңыз.
| Оң көрсеткіш
| теріс көрсеткіштер
| Трансплантация
| 1.
2.
3.
| 1.
2.
3.
| Диализ
| 1.
2.
3.
| 1.
2.
3.
|
Дескриптор:
Бүйрек трансплантациясының адам ағзасындағы оң және теріс көрсеткіштерін жазады. Диализдің адам ағзасындағы оң және теріс көрсеткіштерін жазады. Диализ бен трансплантацияның көрсеткіштерін салыстырып, тұжырымдайды.
ҚБ: «Жұлдызшалар» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
3-Тапсырма: «Ара ұясы» әдісі. Мұғалім жұптағы оқушыларға не білгендігі туралы пікір алмасуды және екі сұрақтан дайындауын тапсырады.Содан кейін әрбір жұп кезектесіп сұрақ қояды, ол сұраққа жауапты мұғалім немесе басқа оқушылар береді.Сонымен берілген осы техника негізінде мұғалімнің берген мәліметтері қорытындыланылады, өңделеді.
Қандай жағдайда бүйректі ауыстырып, қондыру керек? Сәтсіз трансплантация туралы өз ойыңыз? Кез келген донор мүшесі тағайындалған адамға қандай препарат тағайындалады?
Дескриптор:
Қандай жағдайда бүйректі ауыстырып, қондыру керектігін түсіндіреді. Сәтсіз трансплантация туралы өз ойын білдіреді.
Кез келген донор мүшесі тағайындалған адамға қандай препарат тағайындалатынын түсіндіреді.
ҚБ: «Жұлдызшалар» әдісі арқылы өзін-өзі бағалау
|
https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zar-shyharu/lesson/zar-shyharu-zhujesining-aurulary-men-gigienasy
https://www.youtube.com/watch?v=Or2pcS2a0Ow
Биология 10-сынып, 1-бөлім
Е.А.Очкур,
М.А.Нуртаева Оқулықпен жұмыс03
|
Сабақтың соңы
| Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы».
Үйге тапсырма: Бүйрек доноры болғысы келетін адамға қойылатын талаптар туралы эссе жазыңыз.
| .
|
Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Сабақ барысында «Үміт гүлі» әдісі арқылы жағымды жағдай қалыптастырамын. Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында «Ашық микрофон» әдісімен оқушыларға сұрақ қойып жауап аламын. «Броундық қозғалыс» әдісі арқылы өткен сабақпен байланыстыра отырып, жаңа тақырыпты ашамын. «Сократтық семинар» әдісі арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылықтарын арттырамын, сұрақтар қою тәсілімен сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастырамын. Әлеуеті жоғары деңгейлі оқушыларға тақырып бойынша «Семантикалық карта» әдісін қолдандым.
Кейбір оқушылар үшін «Ара ұясы» әдісінің шығармашылық сұрақтар қою арқылы оқушының болжам жасау, мәселені жан жақты ашуға негізделген сұрақтар беріледі.
| Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
ҚБ : Оқушылардың бойынан білім,білік, дағды, құндылықтарын қалыптастыру үшін мен «Жетелеу сөздері» әдісін қолдандым.
Caбaқтың әр кезеңiнде тaпcырмaлaрғa берiлген нaқты деcкриптoрлaр бoйыншa «Үш шапалақ» және «Жұлдызшалар» әдісі арқылы бaғaлaдым. «Жетістік баспалдағы»
әдici бoйыншa керi бaйлaныc oрнаттым.
| Пəнаралық байланыс : Физика- токтың тұйықталуы.
Химия-Сүзгілерді анықтау және процестер .
|
Рефлексия
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|